Negalią dėl širdies operacijos turintis telšiškis Irenijus Kelpša tikina, kad Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) pareigūnai prieš jį naudojo smurtą ir viršijo tarnybinius įgaliojimus. Su dviem patruliavusiais policininkais vyriškis teigė susidūręs praėjusį ketvirtadienį, kai, pėstute eidamas į dirbą, nusižengė: važiuojamąją kelio dalį kirto ne pėsčiųjų perėja. Telšių gyventojas sako, kad už šį pažeidimą protokolą jam norėjęs surašyti pareigūnas jį smaugė, uždėjo antrankius ir, nuvežęs į policijos komisariatą, uždarė laikinojo sulaikymo kameroje.
Telšių AVPK Kelių policijos skyriaus viršininkas Dainius Razminas pateikė visai kitokią įvykio versiją: esą vyras buvo sudrausmintas dėl pareigūnų įžeidinėjimo ir teisėtų jų reikalavimų nevykdymo.
Elgėsi kaip su nusikaltėliu
Į redakciją atvykęs I. Kelpša guodėsi esąs silpnos sveikatos dėl širdies operacijos. Neįgalus vyras dirba neįgaliųjų socialinėje įmonėje „Soneima“, į kurią ir skubėjo paskutinįjį sausio mėnesio rytą.
Vyriškis teigė apsižvalgęs ir, įsitikinęs saugumu, perėjęs per Gedimino gatvę ne pėsčiųjų perėja. Tuomet jį pasivijo policijos pareigūnė, kuri informavo apie padarytą pažeidimą ir pakvietė eiti drauge į tarnybinį automobilį, kad būtų surašytas protokolas. I. Kelpša tikino neprieštaravęs: žingsniavęs drauge, tačiau jį privertęs sunerimti pareigūnės slogavimas – dėl širdies operacijos įvairios ligos labai komplikuojasi.
Pažeidėjas tikino atsisakęs sėsti į tarnybinę policininkų mašiną ir nurodęs to priežastį – baimę užsikrėsti. I. Kelpša sakė, kad pareigūnams tai buvo nė motais: esą drauge su pareigūne patruliavęs Arūnas Pabijonavičius griebė jam už kaklo ir prievarta įsodino į automobilį. „Aptemo akyse, netekau sąmonės, atsipeikėjau šaukdamas. Gal ir galėjau keikti pareigūnus, bet taip dariau neturėdamas sąmonės. Man gi reikėjo kažkaip gintis“, – prisiminė telšiškis.
Penkiasdešimt septynerių metų neįgalusis pasakojo surakintomis rankomis buvęs nuvežtas į policijos komisariatą ir uždarytas į laikinojo sulaikymo kamerą. Ten I. Kelpša tikino patyręs emocinį smurtą: „Man liepė pūsti į alkoholio matuoklį, pasakiau, kad dėl negalios nevartoju alkoholio ir esu blaivus. Pareigūnai paprašė neįgaliojo pažymėjimo, tačiau jį buvau palikęs namuose – dokumentų nesinešioju, nes galiu pamesti ar kas ištrauks. Policininkai tyčiojosi, kad aš nepanašus į ligonį, tad, pakėlęs marškinius, parodžiau randuotą savo krūtinę. Alkoholio matuoklis patvirtino mano blaivumą.“
Iš policijos komisariato I. Kelpša sakė buvęs paleistas po kelių valandų ir į darbą nuėjęs tik popiet. Pareigūnai vyrui surašė administracinio teisės pažeidimo protokolą už pažeidimą, numatytą LR administracinių teisės pažeidimų kodekso (ATPK) 131 str. 1 d., t. y. dėl važiuojamosios kelio dalies perėjimo draudžiama vieta; taip pat pakvietė atvykti į teismą dėl pažeidimo, numatyto ATPK 187 str. 1, 2 d. (pasipriešinimas policijos pareigūnams, pareigūno teisėto nurodymo ar reikalavimo nevykdymas, taip pat jo garbės ir orumo įžeidimas).
I. Kelpšai skaudu, jog dėl ne vietoje pereitos gatvės su juo buvo pasielgta kaip su nusikaltėliu. Neįgalusis sakė iki šiol išgyvenantis dėl tos dienos įvykių ir blogu žodžiu minintis smurtą prieš jį naudojusius bei nepagarbiai su juo pasielgusius pareigūnus.
Policijos pozicija
Telšių AVPK Kelių policijos skyriaus viršininkas Dainius Razminas, apklausęs su I. Kelpša bendravusius pavaldinius, pateikė kitą įvykių versiją.
Pasak Kelių policijos skyriaus viršininko, sausio 31 d. Telšių rajone pagal iš anksto patvirtintą tikslinę priemonę dirbo keturi patruliai – tikrino pėsčiųjų ir vairuotojų elgesį kelyje. Patruliavusi pareigūnė esą pastebėjo I. Kelpšą, kertantį važiuojamąją kelio dalį visai greta perėjos.
D. Razmino teigimu, su I. Kelpša bendravusi pareigūnė neslogavo, o pažeidėjas, lydimas prie tarnybinio automobilio, pradėjo pareigūnus keikti necenzūriniais žodžiais. Pasak pašnekovo, prie mašinos priėjęs I. Kelpša toliau svaidėsi keiksmais ir, atsisakęs sėsti į automobilį, pradėjo tolti nuo pareigūnų.
Kelių policijos skyriaus viršininkas tvirtino, kad telšiškis buvo sulaikytas, kai nuo tarnybinės pareigūnų mašinos nužingsniavo maždaug dešimt metrų, ir dėl agresyvumo uždarytas į laikinojo sulaikymo kamerą.
Savo viršininkui patruliai teigė, kad I. Kelpša sąmonės nebuvo praradęs.
D. Razminas sakė, kad pažeidėjo girtumas tikrintas norint tinkamai kvalifikuoti įvykio aplinkybes.
Kelių policijos skyriaus viršininkas pasakojo, kad patruliai yra pratę prie keiksmažodžių, tačiau šis atvejis buvęs išskirtinis tuo, jog teisėtų reikalavimų nevykdė ir įžeidinėjo pėsčiasis, o ne, kaip įprasta, girti vairuotojai.
Tą dieną patruliai nustatė šešiolika prasižengusių pėsčiųjų.
Tiki darbuotoju
„Soneimos“, kurioje dirba I. Kelpša, direktorius Artūras Zakarauskas sakė, kad vyras darbo vietoje nėra elgęsis agresyviai: „Žinoma, negaliu pasakyti, kaip jis elgiasi būdamas namuose, bet darbe agresijos nėra buvę. Nesu linkęs tikėti, kad jis priešinosi policijai.“
„Soneimos“ įkūrėja, Telšių r. savivaldybės tarybos narė Laima Jurytė-Zakarauskienė teigė: „Nors „Soneimoje“ nedirbu nuo gruodžio mėnesio, apie šį įvykį girdėjau. Policija pranešė, kad Irenijus sulaikytas, į darbą jis atėjo pavėlavęs. Su šiuo vyru teko bendrauti daug ir jis visada pasižymėjo kultūringu elgesiu, nieko nėra įžeidęs. Neįsivaizduoju, ar jis tikrai galėjo užgauti pareigūnus. Gal tai tik nesusi- pratimas.“
Irenijau, ar tu gyvas ?, kodėl nepaskambini klaipėdiškiui broliui, jei praradai telefono nr. gali kontaktuoti per facebook