Telšių apskrities vyriausiajame policijos komisariate (VPK) sausio 29 dieną vyko neeilinis policijos bendruomenės susitikimas su Lietuvos policijos generaliniu komisaru Arūnu Paulausku.
Generalinis komisaras kartu su Šiaulių ir Telšių apskričių VPK vadovais, politikais ir pareigūnais aptarė 2020 metų rugsėjo mėnesį pradėtą vykdyti reformą, pagal kurią Šiaulių ir
Telšių apskričių VPK buvo sujungti į vieną – Šiaulių apygardos VPK.
Reformą ketinama baigti šių metų balandį. Susitikimo metu buvo aršiai diskutuojama, ar šis eksperimentas pavyko, ar vis dėlto visiškas fiasko.
Kaip ir pridera, buvo dvi barikadų pusės. Vieni teigė, kad reforma davė puikius rezultatus, tačiau didžioji dalis dalyvavusiųjų, tarp kurių visi Telšių apskrities VPK pareigūnai, pasisakė prieš eksperimentą ir po kiekvieno teiginio, kodėl jis neturėtų būti tęsiamas, praktiškai visa salė susirinkusiųjų garsiai plojo ir šaukė.
Diana PUZERĖ
Nepaisant gražių skaičių, eksperimentas nepasiteisino
„Jau ketverius metus kalbame apie šį eksperimentą. Skaičiai rodo, kad jis pasiteisino, tačiau, mano žiniomis, tokia pertvarka visoje Lietuvoje nebus įgyvendinama ir mes esame vienintelė apskritis šalyje, dalyvaujanti tokiame eksperimente. Tai reiškia, kad, nepaisant gražių skaičių, eksperimentas nepasiteisino“, – susitikime savo nuomonę išreiškė Telšių rajono savivaldybės meras Tomas Katkus.
Meras paminėjo, jog tikrai nenorėtų, kad į Telšius iš visos Lietuvos važiuotų žiūrėti, kaip policijai nereikia dirbti. Jo nuomone, jei eksperimentas pasiteisino, tuomet derėtų taikyti jį visoje Lietuvoje, o jei ne – grįžti prie ankstesnės tvarkos.
„Gerbiamas komisare, Telšiai nori grįžti. Penkeri metai yra ilgas laiko tarpas“, – kreipėsi T. Katkus į generalinį komisarą.
Mero teigimu, Telšių rajono savivaldybė yra pirmoji visoje šalyje, kuri siekdama pritraukti naujų policijos pareigūnų finansiškai juos skatina, tad kodėl, jo nuomone, Telšių pareigūnai turėtų persikelti į Šiaulius?
Pareigūnų nepasitenkinimas yra tik jų ambicijos
Lietuvos policijos generalinis komisaras A. Paulauskas tikino, kad po reformos, pertvarkius komisariatus, iš esmės keitėsi tik įrašas pareigūnų darbo pažymėjime – visos darbo vietos Telšiuose išliko.
A. Paulauskas teigė, kad tokia padėtis nebegali tęstis, todėl iki šių metų balandžio 1-osios situacija turi būti išspręsta, ir pasiūlė eksperimento nebetęsti, kadangi nėra prasmės, ir užbaigti jį kaip pavykusį, kadangi numatyti tikslai buvo pasiekti ir statistika nemeluoja.
Komisaras pripažino, kad minėtas sprendimas buvo priimtas ne iš gero gyvenimo. Jį padiktavo esama situacija sistemoje – valdžios pažadai ir spaudžiami „rėmai“ dėl turimų vidinių rezervų. Jo teigimu, trūksta ir išsilavinusių, gabių specialistų, ir esą pareigūnų nepasitenkinimas yra tik jų ambicijos, kurias derėtų „uždaryti į stalčių“.
„Tokie sprendimai gimsta ne iš gero gyvenimo, o atsiranda, kad išgyventume“,– dėstė generalinis komisaras.
Jaunų specialistų ateina vis mažiau
Šiaulių ir Telšių apskričių VPK viršininkas Ramūnas Sarapas kalbėjo, kad šalies politikai ilgus metus nesprendė policijos problemų, todėl dabar ieškoma vidinių rezervų, kaip išgyventi. Pasak jo, į policiją jaunų specialistų ateina vis mažiau, beveik visas transportas pasenęs ir nuvažiavęs daugiau kaip 500 000 kilometrų, o pareigūnų atlyginimai siekia vos 980 eurų „į rankas“.
„Tai yra pašalpa – gėda! Politikai vis žada pinigų, tačiau neduoda nieko. Niekas nenori dirbti policininku už tokią algą“, – pyko R. Sarapas.
Viršininkas pabrėžė, kad problema gali vis labiau gilėti, nes joks jaunas žmogus nenori eiti dirbti už tokį atlyginimą, gerų pareigūnų gretos vis mažėja ir reikia nedelsiant imtis priemonių.
Anot R. Sarapo, eksperimentas turėjo išspręsti žmogiškųjų ir finansinių išteklių problemą, tačiau šiai idėjai įgyvendinti sutrukdė politinės valios trūkumas.
„Privalome būti atviri. Eksperimentas nepateisino politinių lūkesčių ir varo į neviltį. Praradome daug įstaigų ir pareigūnų. Į mane kreipiasi pareigūnai ir sako, kad jei ir toliau tai tęsis, jie išeis iš sistemos. Geriau investuokime į jaunus pareigūnus, kad, kai kitą kartą susitiksime, netektų sėdėti tuščioje salėje. Šį kartą taškas padėtas Telšių apskrities naudai“, – rėžė R. Sarapas.
Šiaulių ir Telšių apskričių VPK viršininkas pripažino, jog buvo kalbama, kaip gražiai susidraugavo padaliniai, tačiau jam pareigūnai sakydavo, jog kolektyvas yra susiskaldęs.
Nepristatyti jokie eksperimento rezultatai visuomenei
Seimo narė Agnė Jakavičiutė-Miliauskienė atkreipė dėmesį, kad nei gyventojams, nei pareigūnų bendruomenei iki pat šiol nėra pristatyti jokie šio eksperimento rezultatai ir statistika, tik labai daug apie tai kalbama.
„Nėra iki galo aišku, kokie reformos tikslai ir kodėl pasirinko būtent Telšius kaip eksperimento objektą. Kas prisiims atsakomybę už prarastus pareigūnus, kurie neapsikentę nežinios pasitraukė iš tarnybos?“ – kėlė klausimus Seimo narė.
Pasak A. Jakavičiutės-Miliauskienės, nors reformos ir nenumatoma tęsti toliau, tačiau Telšiuose gali nebelikti Kriminalinės ir Kelių policijos padalinių.
„Aš ne visuomet buvau Seimo narė. Esu dirbusi valstybinį darbą rajone, kultūros centre, už kurį gaudavau vos 700 eurų, tad aš labai suprantu pareigūnų nepasitenkinimą. Man rajonai yra nepaprastai svarbūs, reikia dėti visas pastangas, kad jie plėstųsi ir klestėtų, o ne uždaryti įstaigas, reikalingas gyventojams“, – dėstė Seimo narė.
A. Jakavičiutė-Miliauskienė sakė, kad nors ir negali viena priimti sprendimų, tačiau, jei prireiks, siekiant apginti visuomenės ir pareigūnų interesus tokių susitikimų, įtraukiant ir kitus Seimo narius, gali būti ir daugiau.
„Senosios valdžios sprendimų komentuoti negaliu, tačiau kaip naujosios valdžios atstovė kviesčiau į naują dialogą. Pažadų viena būdama dalinti negaliu, tačiau suorganizuoti susitikimą – taip. Visos problemos ir kyla nuo nesikalbėjimo“, – kalbėjo Seimo narė.
DAUGIAU SKAITYKITE „Telšių ŽINIOS“ Nr. 10 (2547)