
Telšių rajone gyvenantis dvidešimtmetis Nedas Stankūnas atlieka privalomąją karo tarnybą, o laisvu laiku vysto savo ūkį. Į kariuomenę išėjo būdamas devyniolikos, o kurti ūkį pradėjo vos sulaukęs pilnametystės.
Ema GRUBLIAUSKYTĖ
Kariuomenės pamokos
Į kariuomenę N. Stankūnas išėjo savo noru. Norėjo išbandyti ir kuo greičiau atlikti karo tarnybą, kad vėliau turėtų daugiau laiko sau.
Savo patirtį vaikinas kariuomenėje vertina teigiamai. Sakė, kad nors ten ne jo vieta, tačiau atidavė visą save. Pasiekė visus užsibrėžtus tikslus, perėjo visus parengimus ir kt.
Nedas nesitikėjo, kad gali savaitę karo sąlygomis išgyventi miške apkasuose, džiaugiasi įgavęs patirties ir supratimo, ką dabar patiria Ukraina.

Jaunuolis pasakojo, kad karys, išvažiavęs į miestą, negali daryti jokių nusižengimų: negali važiuoti neužsisegęs saugos diržo, negali gauti baudos ir kt. Į viską būtina žiūrėti atsakingai. Budėjimo metu reikia būti atidžiam ir nedaryti kvailų dalykų, nes kiekviena klaida nulemia labai daug.
Kariuomenėje N. Stankūnas ir kiti keliasi šeštą valandą ryto daryti mankštos, po jos reikia susitvarkyti. „Lovą reikia pasikloti nepriekaištingai, kad nebūtų nė menkiausios raukšlelės“, – pabrėžė Nedas. Susitvarkę eina pusryčiauti, o po pusryčių kiekviena diena būna skirtinga: dažniausiai tenka eiti į mišką, kartais į paskaitas arba užsiimti sportu.
Pasirengimą karo tarnybai Nedas vertina labai gerai. Tačiau neslėpė – teko susidurti su sunkumais ir buvo kilę minčių pasiduoti. Pamatęs karius, kurie pasiduoda, jaunuolis randa motyvacijos judėti į priekį.
Tik atėjęs į kariuomenę Nedas buvo labai silpnas, nors buvo įsitikinęs, kad yra gana stiprus. Kariuomenėje jaunuolis fiziškai sustiprėjo, nes daug juda, vaikšto, o sportas yra neatsiejama kariuomenės dalis.
Psichologiškai kariuomenė Nedą paveikė ne iš gerosios pusės. Palikęs savo susikurtą mėgstamą vietą persikėlė ten, kur jo širdis nepriklauso – į kariuomenę. Atlikdamas karo tarnybą jaunuolis nuolat galvoja apie savo ūkį. Nesijautė laimingas palikdamas namus, bet ir nesigaili to, ką patyrė. „Tuo gyvenimas ir įdomus, kad pridedi įvairių ingredientų“, – teigė N. Stankūnas.
Tarnaudamas Nedas pasikeitė kaip asmenybė. Anksčiau jis mokėjo už save pastovėti, o dabar išmoko parodyti pagarbą vyresniam žmogui. Kariuomenėje pagarba yra svarbiausia, nes dažnai reikia kreiptis į vyresnį ir aukštesnį laipsnį turintį žmogų. Taip pat išmoko „perlipti per save“. Nors ir nenori ko nors daryti, bet privalo. Visai nesvarbu, kad žmogus nenori keltis šeštą ryto, bet jam tai daryti privaloma.
Kariuomenė išmokė atsispirti šiuolaikinėms technologijoms, daryti viską greitai ir savarankiškai. Išmokstama greitai pasigaminti maisto, pasistatyti stogą virš galvos ir kt.
Nedas atskleidė, kaip susitvarko su sunkumais. Jis galvoja apie gerus dalykus, skaičiuoja dienas iki tarnybos pabaigos. Devyni mėnesiai privalomosios karo tarnybos Nedui atrodė labai daug. Tačiau artėjant pabaigai ėmė atrodyti, kad visas tas laikas tiesiog praskrido pro akis. Jį nuolat motyvavo draugai, draugės, sesuo, mama ir kiti artimieji. Didžiausios motyvacijos jam suteikė mama, sakydama, kad ši tarnyba yra laikina ir ji nesitęs visą gyvenimą.
Vaikinas pasakojo, kad būrį sudaro trys skyriai. Kiekvienas skyrius turi vadą. Jo nurodymus reikia vykdyti ir nebijoti, kad kas nors nutiks. Būrys po kiekvieno nurodymo turi daug mąstyti, kad viską padarytų teisingai. Visi turi būti tarsi vienas ir daryti viską kaip komanda.
N. Stankūno lūkesčiai buvo šiek tiek kitokie nei realybė: „Kariuomenėje nesėdima ant kėdutės ir nepoilsiaujama.“ Jis tikėjosi daugiau mokymų su ginklais. Nesitikėjo griežtumo dėl tvarkos. Tačiau jaunuolis tuo džiaugiasi, nes tai nebuvo eilinė mokykla, kurios jis tikėjosi. Suvokė, kad jeigu ko nors labai nori, turi dėl to pakovoti. Tai geriausia patirtis, kuri pravers ateityje.
Kariuomenėje kiekvienas nori tapti lyderiu, bet ne visi stengiasi juo tapti. Nedas išmoko, kad gyvenime neverta pasiduoti, nors ir kaip sunku bebūtų, nes malonu pajusti pergalės skonį. „Nepasidaviau kariuomenėje, nepasiduosiu ir gyvenime, nes tai tikrai padeda“, – užtikrintai kalbėjo N. Stankūnas.
Tarnybos metu Nedas jaučiasi saugus ir užtikrintas. Kariai pavalgę, išsimiegoję, apdrausti, jų sveikata prižiūrima. Jaunuolis dėl to neturi jokių nusiskundimų.
Nedas neslėpė, kad jeigu neturėtų ateities planų, jis grįžtų į kariuomenę, nes galima išmokti labai daug gyvenimiškų dalykų. Kitiems jaunuoliams pataria rasti noro eiti į kariuomenę, nors bus sunku, tačiau verta. „Reikia viską daryti šiandien, nes rytojaus gali nebūti“, – teigė N. Stankūnas.
Ūkininkavimas – įgyvendinta svajonė

Kai Nedas buvo vos trejų metų, tėvas įsikeldavo jį į traktorių ir jiedu kartu visur važiuodavo. Berniukas stebėdavo, kaip dirba tėtis, ir domėjosi viskuo, kas susiję su ūkiu.
Dirbti ūkyje Nedą išmokė tėtis. Metams bėgant jaunuolis pajautė potraukį ūkininkauti ir pradėjo galvoti, kaip tapti ūkininku.
Vos sulaukęs aštuoniolikos užsirašė pirmuosius gyvulius sau, taip pat ir žemės, kurios plotas dabar siekia dvidešimt hektarų.
Nedas kol kas nenaudoja brangios technikos, tačiau stengiasi savo ūkį daryti kuo ekologiškesnį.
Ūkininkavimas be iššūkių neįmanomas. Kiekvieną dieną tenka susidurti su sunkumais. Darbo viduryje gali sprogti padanga. Didžiausias iššūkis yra artėjantis lietus, nes jis vis stabdo darbus, kuriuos norisi padaryti kuo greičiau. Tačiau, jeigu darbas mėgstamas, visi iššūkiai labai greitai įveikiami.
„Aš gimiau ūkyje ir mirsiu ūkyje“, – juokavo N. Stankūnas. Didžiausias vaikino tikslas yra ūkį padaryti pavyzdinį, kad parodytų žmonėms, koks jis gali būti švarus ir tvarkingas.
Nedas stengiasi mažinti degalų sunaudojimą, viską užauginti natūraliai ir nenaudoti chemijos, bet tai ne visada pavyksta, nes reikia išnaikinti piktžoles ir kt.
„Ūkininkai yra priklausomi nuo oro“, – teigė N. Stankūnas. Jaunuolis kiekvieną rytą pirmiausia pasitikrina telefone, kokie bus orai, ir tada pradeda dėliotis dienotvarkę. Jeigu diena lietinga, eina į garažus ir sandėlius tvarkyti technikos, kad pasiruoštų gražioms darbingoms dienoms. Šviečiant saulei darbai vyksta laukuose. Nepaisant oro, rytais ir vakarais eina prie gyvulių.
Nedas stengiasi viešinti savo ūkį socialiniuose tinkluose, nori dalytis su žmonėmis, kad parodytų kitiems žmonėms, kaip vystosi ūkis.
Daug dėmesio skiria gyvulių priežiūrai, kad jie būtų visuomet sveiki, o jų pienas neužterštas.
N. Stankūnas džiaugiasi, kad nepasidavė ir nuolat stengėsi dėl ūkio, nes jį pradėjo kurti būdamas vos aštuoniolikos metų.
Nedas jaunus žmones ragina paisyti savo norų – jeigu tik jaučia, kad nori turėti ir plėtoti savo ūkį, tai ir turi to siekti, neklausyti aplinkinių nuomonės, o klausyti savo širdies. „Reikia viską daryti šiandien, nes rytojaus gali nebūti“, – dar kartą pakartojo pašnekovas, įsitikinęs, kad visada reikia siekti savo tikslų, visai nesvarbu, kokie jie bebūtų.