Žmogaus gimimas nuo neatmenamų laikų buvo nepaprastas įvykis. Svarbu, jog kūdikis į pasaulį ateitų saugiai, prižiūrint kvalifikuotiems specialistams. Ne mažiau svarbi ir besilaukiančiųjų priežiūra nėštumo metu. Kokybiškos paslaugos nėščiosioms bei gimdyvėms garantuojamos Telšių apskrities ligoninės (AL) Akušerijos-ginekologijos skyriuje. Čia dirbanti specialistų komanda stengiasi pacientų labui ir įrodo, kad be jų indėlio Telšių AL nebūtų suteiktas regioninės ligoninės statusas.
Šiemet planuojama paminėti modernizuoto Telšių AL Akušerijos-ginekologijos skyriaus įkurtuves. Apie laukiamas naujoves bei kasdienes aktualijas „Telšių ŽINIOS“ kalbėjosi su šio skyriaus vedėju Romualdu Mackevičiumi.
– Supažindinkite, kokios pagrindinės Telšių AL Akušerijos-ginekologijos skyriaus funkcijos?
– Skyriuje teikiamos stacionarinės antrojo lygio akušerijos ir ginekologijos paslaugos, kurios apima nedidelės rizikos nėštumo patologiją ir gimdymus, daugelio ginekologinių ligų gydymą ir operacijas.
– Kokie gydytojai teikia paslaugas Telšių AL Akušerijos-ginekologijos skyriuje? Kiek skyriuje darbuotojų?
– Telšių AL Akušerijos-ginekologijos skyriuje šiuo metu dirba gydytojai akušeriai-ginekologai Marina Girčienė, Olga Šaulienė, Andriejus Litkinas, Romualdas Mackevičius, gydytoja neonatologė Renė Gudauskienė bei puikus akušerių ir slaugytojų kolektyvas: 15 akušerių, 6 bendrosios praktikos ir 1 vaikų slaugytojos, 5 valytojos, ūkio reikalų tvarkytoja bei vyr. akušerė.
– Apibūdinkite Jūsų vadovaujamo skyriaus kolektyvą.
– Skyriaus kolektyvas susiformavęs ir patyręs. Darbuotojai visais atvejais stengiasi, kad moterys ir gimstantys mažyliai jaustųsi patogiai. Dar tik gimus vaikučiui, jei moteris jaučiasi gerai ir mažylio būklė leidžia, jis paduodamas į motinos rankas: ji gali kūdikį apkabinti, pabučiuoti, juo džiaugtis kartu su gimdymo metu padėjusiu vyru. Jau gimdykloje akušerės pataria motinai, kaip pradėti maitinti. Personalas kvalifikuotai padeda atėjusiam į pasaulį mažyliui, pataria visais motinai rūpimais klausimais, profesionaliai ir atsakingai atlieka savo pareigas, rūpestingai gydo ir slaugo sergančias pacientes.
– Ar Telšių AL Akušerijos-ginekologijos skyriuje dirba naujų gydytojų?
– Šiemet, baigęs Kauno medicinos akademijos akušerijos-ginekologijos rezidentūrą, pradėjo dirbti jaunas gydytojas Andriejus Litkinas. Visi skyriaus darbuotojai džiaugiasi, kad jaunas ir perspektyvus gydytojas grįžo dirbti į savo gimtąjį miestą.
– Jūsų vadovaujamas skyrius turi modernios aparatūros. Kokia ji? Ar planuojama gauti naujos įrangos?
– Skyrius gavo vieną naujausių ir didelių galimybių ultragarsinio tyrimo aparatų, kuris leidžia daug tiksliau diagnozuoti įvairias ginekologines ligas, vertinti vaisiaus būklę, augimą, net kraujotaką. Modernia laparoskopine operacine įranga atliekamos tausojančios, minimaliai invazinės operacijos, pavyzdžiui, negimdinio nėštumo, cistų atvejais. Po operacijų pacientės jaučiasi daug geriau bei sparčiau gyja, be to, ši operacinė įranga sudaro sąlygas diagnozuoti ir gydyti tam tikras nevaisingumo, endometriozės formas, kt. ligas.
Tikiuosi, sunkmetis Lietuvoje nesugriaus planų kitais metais įsigyti histeroskopinę operacinę įrangą, kuria būtų galima dar tiksliau diagnozuoti ir gydyti daugelį gimdos ligų bei kai kuriais atvejais leistų išvengti jos pašalinimo operacijų.
– Su kokiais sunkumais tenka susidurti Akušerijos-ginekologijos skyriaus darbuotojams?
– Pagrindinis sunkumas – tai nepakankamas ir neatitinkantis tikrų sąnaudų sveikatos apsaugos finansavimas. Dėl jo mūsų skyriaus pacientės iki šiol galbūt ne visada galėjo jaustis patogiai. Tai išspręsti turėtų padėti pradėtas šiuolaikiškas skyriaus remontas.
– Kada bus švenčiamos įkurtuvės modernizuotose Telšių AL Akušerijos-ginekologijos patalpose? Kokios laukia naujovės?
– Tikimės, kad dalis skyriaus turėtų būti suremontuota iki šių metų galo. Tuomet pradės veikti trys modernios gimdyklos su nauja įranga: gimdymo lovomis ir baldais, atskirais tualetais su dušais ir net specialia vonia, taip pat naujagimių blokas su nauja įranga, atnaujintos palatos su atskirais tualetais moterims po gimdymo. Daugelis palatų vienvietės. Iš jų kelios bus pritaikytos visai šeimai.
Modernizuotos gimdyklos ir pogimdyvinės palatos leis gimdyvėms ir moterims po gimdymo jaustis daug jaukiau ir patogiau bei, tikimės, greičiau sveikti.
Galime pasidžiaugti, jog turėsime vieną moderniausių (netgi Lietuvoje nedaug kur esančiu) naujagimio bilirubino koncentracijos kraujyje nustatymo aparatų. Juo bus galima nustatyti bilirubino kiekį neduriant vaikučiui ir neimant kraujo mėginių. Tai svarbu tam tikrais atvejais taikant naujagimių fototerapiją.
– Kiek per metus Telšių AL priimama gimdymų?
– Pastarieji metai Telšių AL Akušerijos-ginekologijos skyriui buvo geri. Gimdyvės myli mus, nes atvyksta gimdyti ne tik iš gretimų rajonų, bet ir iš užsienio šalių. Per 2007 metus skyriuje gimė 431 naujagimis, iš jų – dvi poros dvynukų, 2008 metais – 481 naujagimis, iš jų – 3 poros dvynukų.
Visiems gimusiems naujagimiams pagalba teikiama remiantis Lietuvoje priimta perinatologijos programa.
– Papasakokite apie save. Ar gydytojo darbas buvo Jūsų tikslas? Kaip apibūdintumėte savo darbą?
– Vilniaus universiteto Medicinos fakultete baigiau medicinos studijas ir akušerijos-ginekologijos rezidentūrą. Teko stažuotis Šveicarijoje. Šios dienos darbe padeda patirtis, įgyta per 11 metų dirbant gydytoju akušeriu-ginekologu ir echoskopuotoju, taip pat viešojo administravimo magistrantūros žinios. Kodėl pasirinkau mediciną? Gyvenimas ir aplinkybės susiklostė taip, jog, norėdamas tinkamai realizuoti save, atsiradus naujoms galimybėms bei lemiant puikių dėstytojų pavyzdžiui, pasirinkau šią sritį. Šeimoje taip pat buvo medikų – mama ir senelis buvo gydytojai. Skyriaus vedėju tapau prieš dvejus metus. Prieš tai jam vadovavo puikus gydytojas Darius Jaseliūnas. Darbo su juo patirtis taip pat buvo labai įdomi ir naudinga. Manyčiau, kad šis darbas ypač atsakingas ir įdomus.
– Koks įsimintiniausias įvykis pradėjus dirbti Telšių AL?
– Jų daug. Galėčiau pasidžiaugti nuoširdžiu, pasiaukojančiu ir profesionaliu tiek skyriaus, tiek visos ligoninės kolegų ir viso personalo bendradarbiavimu, kuris ypač svarbus pacientams sėkmingai gydyti.
– Ko palinkėtumėte pacientams?
– Visiems palinkėčiau sveikatos ir branginti tuos žmones, kurie jus myli.