Nepaneigsime, kad kiekvienas norime gyventi patogiau, moderniau, naudotis technologine pažanga, vis atsinaujinti. Tačiau vis augantis vartojimas kelia nerimą dėl poveikio aplinkai. Naujosios technologijos gali turėti tiek teigiamų, tiek neigiamų poveikių aplinkosaugai. Džiugu, kad šiuolaikiniame technologiniame pasaulyje šioje srityje matomi ryškūs pokyčiai, tačiau bet kokiu atveju didžioji atsakomybės dalis tenka vartotojui, kuris priima sprendimą ko ir kiek įsigyti.
Energija vartojama efektyviau
Naujos technologijos dažnai kuriamos siekiant mažinti energijos suvartojimą ir išmetamųjų teršalų kiekį. Pvz., efektyvesnės elektros energijos perdavimo sistemos arba energijos taupymo prietaisai padeda mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išskyrimą. Tačiau turite pasidomėti kaip sukurtas pats įrenginys. Mobilieji telefonai ir kompiuteriai, reikalauja retųjų žemės metalų ir mineralų, kurių gavyba gali turėti neigiamą poveikį gamtai ir netgi kelti socialinius konfliktus.
Švaresni energijos šaltiniai
Naujos energijos gamybos technologijos, tokios kaip saulės baterijos, vėjo jėgainės ir hidroelektrinės, padeda mažinti priklausomybę nuo iškastinio kuro ir taip prisideda prie mažesnio anglies dvideginio išmetimo į aplinką.
Atliekų mažinimas
Naujos technologijos leidžia efektyviau valdyti ir perdirbti atliekas, taip sumažinant aplinkos teršimą. Tačiau neturime pamiršti, jog greitas naujų technologijų plitimas sukuria daug elektroninių atliekų (elektroninės šiukšlės), kurios gali būti sunkiai perdirbamos, ar net nėra perdirbamos ir kelia grėsmę aplinkai. Pats taršos faktas yra labai plati sąvoka, kurią turėtume įvertinti iš įvairiausių pusių.
Pavyzdžiui, kaitinamojo tabako įrenginiai ir jų naudojimas. Iš vienos pusės, vis tiek sukuriamos šiukšlės (nuorūka), įrenginio gamybai naudojami ištekliai. Tačiau, kaip teigia įrenginio glo™ gamintojai, naudojant kaitinamąjį tabaką nėra degimo dūmų ir rūkant į aplinką išskiriama net iki 95% mažiau toksinų. Tad ilguoju terminu, žmogus rūkantis kaitinamąjį tabaką, aplinkai sukelia mažiau žalos nei įprastinių cigarečių šalininkas.
Prognozavimo sistemos
Šiuolaikinės technologijos leidžia sukurti unikalias prognozavimo sistemas, kurios padeda numatyti aplinkos katastrofas ir suteikti laiko reaguoti ir sumažinti žalą.
Ekologiški transporto sprendimai
Elektromobiliai, išmani viešojo transporto sistema ir dalijimosi ekonomikos platformos prisideda prie mažesnės oro taršos ir mažiau išmetamųjų teršalų.
Besikeičiantys vartotojų įpročiai tik parodo, kad naujųjų technologijų ir aplinkosaugos santykiai yra sudėtingi ir turėtų būti valdomi labai atsakingai. Inovacijos gali padėti spręsti aplinkosaugos problemas, bet taip pat gali sukurti naujus iššūkius ir grėsmes aplinkai, kurias kol kas gali būti sunku įvertinti. Todėl svarbu, kad technologijos būtų vystomos ir naudojamos atsižvelgiant į aplinkosaugos ir tvarumo principus.