Vilniaus dailės akademijos (VDA) Telšių fakulteto Metalo plastikos katedros IV kurso studentai Telšių parodų salę ir šalia jos esančią viešąją erdvę (buvusį „Šis bei tas“ pastatą) papuošė žmogaus identiteto trūkumą, įvairias socialines problemas atspindinčiais darbais ir dirbiniais, bylojančiais apie labiausiai erzinančius dalykus.
Paroda „Aš esu aš, tik nežinau kodėl?“
VDA Telšių parodų salėje eksponuojami septynių VDA Telšių fakulteto Metalo plastikos katedros IV kurso studentų darbai, kuriais mėginama išreikšti įvairias socialines problemas ir žmogaus identiteto trūkumą. Vykdomo projekto vadovas – menininkas, teoretikas Giedymin Jablonski (Lenkija). Trys studentai parodai pristatė individualiai kurtus darbus: Erika Lukošiūtė – dirbinius iš kaulų, Andrius Kontautas – šiukšles (benamių žmonių problema), Egidijus Druskinis – fetišizmo elementus. Likusieji keturi studentai – Mindaugas Špučys, Iveta Zdaniauskytė, Aistė Navasaitienė ir Daiva Davidauskytė – susibūrė į jaunųjų menininkų grupę ir pasivadino skambiu pavadinimu „YLA“ (anglų k. „YOUNG LT ARTISTS“). Šis menininkų kvartetas sprendė žmogaus identiteto klausimą. Viena iš „YLA“ narių ir parodos „Aš esu aš, tik nežinau kodėl?“ autorių I. Zdaniauskytė pasakojo: „Žmogus dažniausiai nebežino, kas jis yra. Ar esame savęs paklausę: kodėl aš esu tas, kas esu? Žmogui įtaką daro tiek medijos, tiek reklamos būdai, aplinkinių nuomonė. Tampama pilkosios masės dalimi. Bet ar jums reikia to, ko jums visai nereikia? Nepamanykit, tai – ne antireklama didiesiems šalies prekybos centrams. Ši paroda paprasčiausiai skatina vadovautis ne masiškumu, o originalumu.“
Eksperimentinė laboratorija „R: ZINA“
Pravėrus šalia VDA Telšių galerijos stūksančio ir kol kas niekam nenaudojamo pastato duris, atėjusįjį pasitinka ne tik bauginanti tamsa ir šaltis, bet ir eksperimentiniai VDA Telšių fakulteto Metalo plastikos katedros ketvirtakursių darbai, be žodžių, vien savo pavidalu pasakojantys apie dalykus, kurie gyvenime labiausiai erzina žmones. Šioje autoportretų parodoje, kurios kuratorius – reklamos kūrybininkas ir meno vadovas Remigijus Praspaliauskas, fobijas bei didžiausią erzelį savo kūriniuose perteikė 16 studentų. Erzinančių dalykų spektras itin platus. Tai – indų plovimas (liemenė iš indų šveistukų), užmaršumas (žmogaus veido skulptūra, apklijuota ateityje planuojamų darbų sąrašu išmargintais lapeliais), burokėliai (lazdelė iš burokėlių), sniegas ir purvas, trupiniai lovoje, tuščias tualetinio popieriaus laikiklis, adatos (minkštakėdė, prismaigstyta adatų), įvairūs laidai (kabanti laidų raizgalynė), balionų sprogimas, žadintuvas (žadintuvai paslėpti šieno kupetose, kurios slopina jų skleidžiamą garsą), reklaminės skrajutės ir daugelis kt.
Apžiūrėjus ketvirtakursių eksperimentinės laboratorijos „R: ZINA“ darbus, susidaro nuomonė, jog šie eksponatai – itin paprasti, kasdieniame gyvenime naudojami daiktai. Tik ar kiekvienas mūsų sugebėtume tai, kas erzina, ko labai nemėgtame, įkūnyti meniniu pavidalu, mūsų vaizduotei ir mintims suteikti realų kūną?