Rugpjūčio 9 d. Žemaičių muziejuje „Alka“ meno ir literatūrinio žodžio mėgėjams suorganizuota ne vieną valandą trukusi popietė. Ji sujungė tris skirtingus, istorijos suvienytus renginius. Penktadienį atidaryta dvi savaites truksianti XXIX Lietuvos medalio kūrėjų stovykla „Dabartis – praeities ateitis“, pristatyta vizualinė dviejų šalių diskusija-paroda „Laisvės kovų atspindžiai Lietuvos ir Lenkijos mažojoje skulptūrinėje plastikoje“ bei išsamiau papasakota apie antrąją Gvido Latako poezijos knygą „Nekalendoriniai šventieji“.
29-ąją Lietuvos medalio kūrėjų stovyklą „Dabartis – praeities ateitis“ (stovyklos temos autorius – Lietuvos rašytojų sąjungos narys Vytautas Stulpinas) ir joje dalyvaujančius jaunuosius bei jau žinomus medalininkus pristatė Žemaičių muziejaus „Alka“ direktorės pavaduotoja, stovyklos projekto vadovė Zita Dargaitė. Dvidešimt vienas menininkas iš Lietuvos, Lenkijos ir Latvijos medaliuose bandys įamžinti 1863 m. sukilimo įvykius, kitus savo kūrinius skirs Žemaičių krikšto 600 m. jubiliejui, lakūnų Dariaus ir Girėno skrydžio per Atlantą 80 m. sukakčiai bei kt.
Būrį medalininkų pasveikinti atvyko Telšių r. savivaldybės vicemeras Petras Kuizinas, kuris stovyklautojams linkėjo kūrybinės ugnelės, o parodų lankytojams – dvasinio peno. Žemaičių krikšto 600 m. jubiliejui skirtais medaliais papuošti Tomasz Bylicki ir Gvidas Latakas. Žemaičių muziejaus „Alka“ direktorė Elvyra Spudytė džiaugėsi į Telšius atvykusiais menininkais ir jų noru produktyviai padirbėti. Su nekantrumu laukdama stovyklos rezultatų, moteris kūrybinės veiklos puoselėtojams T. Bylicki, G. Latakui ir Z. Dargaitei įteikė simbolines dovanėles.
Žemaičių muziejaus „Alka“ erdvę pripildė jau trečią kartą surengta lenkų ir lietuvių medalio kūrėjų darbų ekspozicija. Parodos „Laisvės kovų atspindžiai Lietuvos ir Lenkijos mažojoje skulptūrinėje plastikoje“ pagrindą sudaro Varšuvos miesto istorijos muziejaus vyr. fondų kaupėjo, numizmato Tomaszo Bylickio mažosios plastikos kolekcija. Ją svečias teikėsi pristatyti itin išsamiai. Šūsnis skaitomų lapų ir daugiau nei valandą užtrukusi kalba dėmesį sukaupti bei salės neapleisti privertė tik pačius ištvermingiausius žiūrovus. Be muziejininko iš Lenkijos darbų, ekspozicijoje savo vietą atrado XX a. antrosios pusės ir XXI a. Lenkijos menininkų bei „Alkos“ muziejuje sukaupti kūriniai. Pasigrožėti buvo galima ir privačių menininkų kolekcijomis.
Kalbėtojų sąrašą papildė ir medalių kūrėjus bei parodos autorius pasveikino medalininkų stovyklos kuratorius Petras Gintalas, istorikė Janina Bucevičė bei prof. Algirdas Žebrauskas. „Paroda – tai oficialus medalis, kuris žavi išskirtine kokybe ir turi meninę vertę. Ši ekspozicija – daugiau jausminė. Tai – lyg reakcija į svarbius įvykius“, – teigė prof. P. Gintalas. Prof. A. Žebrauskas palinkėjo stovyklos dalyviams „prisiliesti prie to, ką vadiname Žemaitija, prie jos žmonių, istorijos ir 29 metus iš eilės pildyti muziejaus aruodą“. Svarbių, kitąmet minėtinų datų šūsnį pažėrė stovyklos istorikė J. Bucevičė. Anot jos, visos sukaktys, praeities istoriniai įvykiai siejasi su Žemaitija ir šios žemės krikštu.
Susipažinus su 29-osios medalininkų stovyklos dalyviais ir parodoje eksponuojamais darbais, dėmesys skirtas naujajam tapytojo, juvelyro, poeto Gvido Latako kūriniui – poezijos knygai „Nekalendoriniai šventieji“. Ją pristatė poetas, šiųmetės stovyklos temos autorius, Lietuvos rašytojų sąjungos narys Vytautas Stulpinas. Gražių žodžių knygos autoriui negailėjo kolega Danielius Milašauskas iš Klaipėdos, o sodo ir daržo gėrybių kupiną pintinę eiliuoto žodžio meistrui įteikė Juozas Butkevičius su žmona.