Balandžio 12 dieną Telšių menų inkubatoriuje telšiškiai rinkosi į susitikimą su menotyros mokslų daktare, rašytoja Kristina Sabaliauskaite.
Renginyje susirinkusiesiems pristatyta trečioji rašytojos knyga „Silva rerum III“, suteikta puiki galimybė gyvai pabendrauti su autore bei pasiklausyti skaitomų ištraukų iš naujojo leidinio.
Rašytoja K. Sabaliauskaitė šiuo metu gyvena Londone, o susitikimą su ja Žemaitijos sostinėje organizavo Telšių r. sav. Karolinos Praniauskaitės viešoji biblioteka.
Aurelija SERVIENĖ
Susitikimas
Prieš susitikimą su telšiškiais K. Sabaliauskaitė apsilankė Žemaičių muziejuje „Alka“, Telšių Šv. Antano Paduviečio katedroje, gėrėjosi Didžiąja žemaičių siena ir kt.
Renginį Telšių menų inkubatoriuje pradėjo Telšių kultūros centro jaunimo studijos „Entuziastai“ nariai (rež. Giedrė Kavaliauskaitė-Butkė). Ištrauką iš romano „Silva rerum“ susirinkusiesiems skaitė „Džiugo“ gimnazijos mokinė Gintarė Monkevičiūtė.
Susitikimą tęsė ir šventės dalyviams viešnią – rašytoją K. Sabaliauskaitę – pristatė Žemaitės gimnazijos mokytoja Dalia Pabrėžienė. Ji ypač džiaugėsi rašytojos kūryba, kurią skaitant gaunama nepaprastai daug žinių: „Tai – kūryba, kurią verta skaityti ne vieną kartą. Rašytoją galima vertinti kaip pasakotoją, mokytoją, burtininką, o geras rašytojas atitinka visus tris aspektus.“
K. Sabaliauskaitė priešingai tikino nesanti niekieno mokytoja ir nesijaučia tokia svarbi, kad galėtų žmonėms skelbti gyvenimo tiesas ar rodyti kelią į gyvenimo prasmę: „Aš esu mokslininkė, o mano knygų tikslas – pasidalinti informacija apie XVII–XVIII a. su skaitytojais, parodyti, ką mes turime didingo ir gražaus.“ Knygų autorė teigė, kad rašymas jai – tai didelė intelektualinė kelionė, kuria ji nori apjungti meną ir mokslą: „Man labai svarbu istorijos mokslą pateikti grožinio kūrinio pavidalu.“
Telšiškių paklausta, ar kada nors rašys ketvirtąją „Silva rerum“ knygą, kūrėja sakė kol kas dar nežinanti: „Pagyvensim ir pamatysim.“ Tik prasitarė, jog buvo kilusi mintis pagal istorinių romanų ciklą sukurti filmą, tačiau tam reikėtų milžiniškos pinigų sumos, tad, kaip tikino pati K. Sabaliauskaitė, „geriau palaukti geresnių laikų, negu daryti bet kaip“.
Renginio metu buvo galima įsigyti knygų „Silva rerum“ su autorės parašu.
Istorinių romanų ciklas
K. Sabaliauskaitės istorinių romanų ciklas „Silva rerum“ – vienas reikšmingiausių pastarųjų metų įvykių lietuvių literatūroje. Pirmoji leidinio dalis 2008 m. pelnė Jurgos Ivanauskaitės premiją, buvo įtraukta į kūrybiškiausių knygų dvyliktuką, o 2009 m. skaitytojų išrinkta metų knyga. Antrasis romanas, tęsiantis garsios Lietuvos giminės Norvaišų istoriją, „Silva rerum II“ taip pat tapo metų knyga, o autorė 2011 m. apdovanota šv. Kristoforo statulėle už Vilniaus atspindžius literatūroje. 2012 m. pasirodė trečioji K. Sabaliauskaitės knyga – apsakymų rinkinys „danielius Dalba & kitos istorijos“.
„Silva rerum III“ tęsia Norvaišų šeimos sagą – skaitytojas nukeliamas į XVIII amžiaus vidurį, kai vieną turtingiausių laikotarpių išgyvenančią Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę drebino ne epidemijos ar karai, bet kai kas pavojingesnio: intrigos, korupcija ir vidinis irimas. Tai – pasakojimas apie dekadentišką rokoko laikotarpį, dažnai vadinamą „sutemomis prieš Apšvietą“, o romano istorinių personažų likimai pranoksta net lakiausią vaizduotę.
Rašydama trečiąją „Silva rerum“ dalį, autorė rėmėsi tikrais įvykiais ir biografijomis – visa tai įpinama į magišką pasakojimą apie šeimos paveldą, Vilnių ir Nesvyžių, tikrovę ir pasąmonę, judaizmą ir libertinus, architektūrą, teatrą, ugnies stichiją.