
Baigėsi 38-oji tarptautinė medalio ir mažosios skulptūros stovykla Telšiuose. Šiųmetė tema – „NE / GARBĖS medaliai“.
Bemaž dvi savaites trukusį renginį papuošė medalininkų eksponuojama per dvi savaites gautų rezultatų – medalių ir mažosios plastikos kūrinių – paroda, įkurdinta Vilniaus dailės akademijos Telšių galerijoje.
Stovyklos uždarymo renginyje projekto vadovė Ingrida Vaitiekienė pasidžiaugė matydama pasipuošusius medalininkus stovyklos uniforma – smėlio spalvos marškinėliais – ir išsakė lūkestį, kad nuo šiol marškinėliai kasmet taptų tradicine, neatsiejama stovyklos dalimi.
„Šiandien – paskutinė stovyklos diena. Matosi rezultatai ir kai kurių nuovargis, bet viską atperka tai, kas yra sukurta, ir tai, kas yra eksponuojama čia“, – sakė I. Vaitiekienė, papildydama mintį šiųmetės temos atskleidimu: tai specifinė, tačiau labai siaura niša medalių pasaulyje. Visi žino, kad yra garbės medaliai, apdovanojimai, bet yra ir negarbės medaliai, kurie yra lyg satyra – už bloguosius nuopelnus.
Tema, kurią pasiūlė medalininkė Lina Kalinauskaitė, gimė dėl dabartinių įvykių Ukrainoje. Organizatoriai norėjo rasti sąsajų su Ukraina, bet tiesiogiai temos „nepiršti“ menininkams, nes visi yra individualistai ir nori kurti kažką savo.
Daugelis medalininkų padarė satyrinius NEgarbės ordinus, medalius, skulptūrėles. Buvo ir kitokių interpretacijų, gilesnių, filosofinių. Jaunoji karta netgi dramatiškai į tai pasižiūrėjo. Yra šokiruojančių dalykų ir laisvesnių, paliesta ir Baltarusijos tema.
Tęsdamas I. Vaitiekienės pradėtą mintį, apžvalgą apie stovyklą tęsė jos kuratorius, Vilniaus dailės akademijos I Telšių fakulteto dėstytojas, doc. Marius Norkus: „Smagu, kad į medalininkų parodą ateina ne keletas, o daugiau žmonių, nes tai ir yra tas grįžtamasis ryšys mums, visiems kuriantiems.“
Kasmet stovyklose gimsta šūkiai, įkvepiantys dirbti. Praėjusiais metais linkėta, „kad bronza tekėtų gerai“ (aut. Neringa Kalvaityte), o šiemet po vieno incidento, įtrūkus formelei, bet sėkmingai ją sutaisius, gimė stovyklos devizas „Kad formelės atlaikytų“ (aut. Gvidas Latakas).
Stovyklos rezultatas: bemaž dvigubai daugiau medalių negu pernai. Anot M. Norkaus, tai dviejų ar net trijų medalininkų stovyklų darbo rezultatas, pasiektas per dvi savaites. „Džiugu, kad temą pavyko išpildyti. Menininkai – savo srities žinovai ir profesionalai. Darbai labai skiriasi, ir tai dar labiau džiugina, kad neturime vienos medalių linijos.“
Stovyklos uždaryme ir medalininkų parodoje apsilankęs Telšių rajono savivaldybės vicemeras Mantas Serva pasidžiaugė jau bemaž keturių dešimčių metų tradicija. „Šis daugelį metų besitęsiantis procesas ir stovyklos – lyg nenutrūkstama gija mus supančių įvykių, čia dalyvaujančių žmonių su fantastiškomis istorijomis. Muziejus, fakultetas, Savivaldybė – visi kartu. Tad nenuostabu, kad medalininkų stovykla buvo įtraukta į prioritetinių kultūros renginių Telšių rajone sąrašą“, – kalbėjo vicemeras bei kartu su Kultūros ir turizmo skyriaus vyr. specialiste, laikinai einančia vedėjos pareigas, Monika Domarkiene įteikė gėlių I. Vaitiekienei bei M. Norkui, linkėdami nesustoti.
Žemaičių muziejaus „Alka“ direktorė Eva Rumbutytė-Stonkevičienė dėkojo parodos organizatoriams ir sakė: „Man garbė dalyvauti stovykloje bei trečiąjį kartą tarti sveikinimo žodį. Dalis medalių patenka į muziejų ir tampa eksponatais, liudijančiais apie tam tikrus įvykius. Tai žmonių pozicija apie juos. Kažkuomet bus galima paanalizuoti žmonių, konkrečiai – menininkų – matymą į pasaulį tiek negarbės, tiek apdovanojimais išaukštinimo prasme. Tikiu, kad Telšių meno ir kultūros lygis yra aukštesnis būtent šios medalininkų stovyklos dėka.“
Kaip ir kasmet, stovyklą rėmė ir premiją geriausiam šių metų medalininkui skyrė architektas Vilniaus dailės akademijos I Telšių fakulteto prof. Algirdas Žebrauskas. Šiemet ji atiteko medalininkui iš Lenkijos prof. Sebastianui Mikołajczakui už geriausiai išpildytą stovyklos temą. „Peržiūrėjęs parodą, pamačiau daug darbų, atitinkančių temą, tačiau labiausiai įsiminė prof. Sebastiano Mikołajczako darbai dėl parinktos taiklios medžiagos ir simbolikos. Okupantai Ukrainoje, apsirašinėję tankus Z raide, didžiuojasi jais važinėdami, o mums ši raidė kelia tik vieną asociaciją – ZLO (rusų k. „blogis“).“
Stovyklos uždarymo renginyje I. Vaitiekienė pristatė ilgamečius stovyklos rėmėjus Juozą ir Eleną Mariją Butkevičius. Moteris sakė: „Džiaugiuosi, kad visus 38 metus galėjau matyti, kiek čia minčių, grožio, gėrio, darbo, pasiaukojimo ir supratimo įdėta. Būkite visi pagerbti, sveiki ir maloniai stebinkite Telšius, pasaulį bei mus visus!“
J. Butkevičius juokavo, kad paskutinis žodis turi būti jo, todėl pasidžiaugė keletą dešimtmečių trunkančia medalininkų draugyste ir tradiciškai dovanų perdavė gėrybių pilną krepšį visiems medalininkams.
Atsisveikinta iki kitų metų. Paroda VDA Telšių galerijoje veiks iki rugsėjo mėnesio.
Stovyklos uždarymo renginyje muzikavo Juozas Rimeika (Varnių kultūros centras).
Žemaičių muziejaus „Alka“ inf.