Mažeikiuose veikiančios nevyriausybinės organizacijos „Ranka rankoje“ nariai nestokoja idėjų ir būdų, kaip įdomiai, jautriai, naujoviškai prisidėti prie vaikų ir jaunimo kūrybinių gebėjimų ugdymo, socialinių problemų gvildenimo bei sprendimo.
Vienas jų – nevyriausybininkų ne taip seniai pradėta įgyvendinti veikla – meninių filmų kūrimas. Mažeikiškių sukurtas trumpametražis filmas „Tylos karalius“ praėjusią savaitę Panevėžyje vykusiame 19-ajame respublikiniame trumpametražių filmų festivalyje „Aš+miestas=kinas 2023“ buvo įvertintas pirmąja vieta.
Kas tas „Pagauk paukšt“?
Nevyriausybinė organizacija „Ranka rankoje“ šiuo metu vienija 4 mažeikiškius – mokytoją, projektų vadovę ir idėjų autorę Irutę Miltakienę, psichologę, projektų koordinatorę Skaistę Rimkienę, gimnazistus, projektų realizuotojus – vaizdo ir garso režisierius Tadą Dabulskį ir Gabrielių Skerstoną.
„Pagauk paukšt“ – taip šie mažeikiškiai pavadino savo naujai įgyvendinamą meninę sritį – filmų kūrimą.
„Pagauk paukšt“ – tai frazė, skatinanti pagauti akimirką. Ištiktukas „paukšt“ reiškia akimirką, trumpą įvykį, tarsi paukštį, skrajojantį padangėse ir tyrinėjantį gražiausius pasaulio kampelius. Pagauk momentą, kažką naujo, gražaus, kažką nematyto ir nuostabaus – taip aiškinamas kūrybinio projekto pavadinimas. Be to, ir interneto svetainės, kurioje galima daugiau sužinoti apie minėtų keturių mažeikiškių įgyvendintus sumanymus, sukurtus filmus, adrese yra šie du žodžiai (www.pagaukpaukst.lt).
Projektas, bėgantis per metus
Vienas pirmųjų „Pagauk paukšt“ įgyvendintų sumanymų – meninis projektas „12 mėnesių“.
Kūrėjai, sujungdami tapybą, dizainą, vaizdo projekcijas, muziką, teatrą, įamžina Lietuvos gamtos, miestų bei architektūros grožį.
Kiekvienas mėnuo vaizduojamas vis kitoje aplinkoje. Keliaujama po visą Lietuvą. Jos ežerai, dvarai, pievos, laukai, miestai, lietūs, vėjai – tai leidžia pažvelgti į aplinką meno akimis, suprasti, kad visi dvylika mėnesių yra ne tik metai, laikas, kurį gyvename, bet ir gamtos gyvybė, aplinkos grožis, unikalumas.
„Toks projektas. Kilo idėja, kad Mažeikiuose reikia šio dalyko – fiksuoti Lietuvos grožį ir jį parodyti iš jaunimo perspektyvos. Pasitelkiant meną, jo įvairialypumą, įvairias žmogaus emocijas, parodyti, kaip jauni žmonės keliauja per metus“, – kalbėjo I. Miltakienė.
Ketina kurti filmus
Pasak pašnekovės, nedidelė, bet kūrybinga komanda sugalvojo, kad norėtų kurti ir filmus.
„Ketiname kurti filmų seriją apie paauglių gyvenimą, konsultuotis su psichologais, o paskui gal ir mokyklose rodyti. Norime paliesti tikėjimo, atradimų, lytiškumo tematiką.
Paaugliai apie tai, kas jiems aktualu, įdomu, skaudu, dažniausiai nekalba. Aš pati dirbu su jaunimu ir daug ką matau. Skaudu, kad apie tai nekalbama, kad daug dalykų tiesiog nustumiama į šalį, neva – išsispręs savaime. Ne, neišsispręs“, – kalbėjo I. Miltakienė.
Kertinis dalykas – empatija
Suvieniję jėgas mažeikiškiai I. Miltakienė, T. Dabulskis, G. Skerstonas sukūrė trumpametražį filmą „Tylos karalius“, kuriame vaizduojamas vaiko santykis su išoriniu pasauliu.
Pagrindinis herojus Deimantas yra tarsi gyvenimo veiksmo stebėtojas. Jis stebi žmones ir klausosi miesto garsų. Tačiau jis taip pat nori būti išgirstas. Viso filmo metu Deimantas nešiojasi akmenuką, kuris didėja, visai kaip skausmas ar nuoskaudos, kankinančios jį kasdien, kai susiduria su vienatve ir tuštuma.
Trumpametražėje dramoje žiūrovams atskleidžiamas esminis žmoniškumo bruožas – empatija. Filmas išsiskiria siužetu, kuriame dėmesys skiriamas ne žodžiams, bet garsams. Juk kiekvienas iš mūsų norime, kad mus išgirstų.
Apie tai, kaip filmo siužete geriau perteikti veikėjų emocijas, kūrėjus konsultavo psichologė S. Rimkienė. „Tylos karaliuje“ filmavosi Deimantas Meškys, Rasa Meškienė, Matas Ramanauskas.
Norėjo dalyvauti festivalyje
Savąjį trumpametražį filmą mažeikiškiai sako sukūrę labai greitai, nors ir neturėjo didelių finansinių, techninių išteklių. Filmavimas truko vos savaitę, medžiagos montavimas – vieną dieną.
„Pas mus nebuvo aktorių. Irutė puikiai jaučia žmones. Ji rado berniuką, kuris nieko bendra neturi su vaidyba, jis paprastas berniukas. Irutė įtikino jo šeimą, kad leistų filmuotis, įtikino jį patį.
Mes esame dėkingi, kad mus, filmavimo komandą, šie žmonės priėmė į savo namus, savo aplinką, kuri atspindėjo mūsų sumanytą filmo scenarijų“, – pasakojo G. Skerstonas.
Pasak Gabijos gimnazijos mokinio, filmuojant buvo visko: ir juoko, ir akimirkų, kai komandos nariai dvejojo, ar filmą sukurti pavyks.
Ne paskutinėje vietoje buvo ir tai, kad jį mažeikiškiai norėjo suspėti sukurti ir pateikti Panevėžio kino centro „Garsas“ organizuojamo trumpametražių filmų festivalio „Aš+miestas = kinas 2023“ vertinimo komisijai. Šio festivalio organizatoriai kvietė visus norinčiuosius kurti, išreikšti iniciatyvas, pilietiškumą, pažvelgti į savo miestą pro kino kameros objektyvą. Ir tai reikėjo parodyti iki 10 minučių trunkančiais filmais.
„Pagauk paukšt“ komandai viskas pavyko. Rugsėjo 8 d. Panevėžyje paaiškėjo, kad jų „Tylos karalius“ yra šio festivalio nugalėtojas.
Pirmas, bet neprisvilęs blynas
Mažeikiškių kūrėjų nuomone, labai svarbu, kad festivaliui pateiktus trumpametražius filmus vertino kompetentinga komisija, sudaryta iš profesionalų. Filmus vertino fotografas, operatorius, režisierius Andrejus Špilevojus, LRT vaikų ir jaunimo turinio redaktorė Aistė Jurė, AINA.LT naujienų portalo vadovas Audrius Rudys.
„Džiaugiamės šia pergale. Ji mums užaugino sparną, skatinantį ir toliau kurti. Festivalio filmai buvo labai aukšto lygio. Mūsų filmas buvo toks pirmasis blynas, tačiau jis tikrai neprisvilo“, – pergale džiaugiasi I. Miltakienė.
Mažeikiškė pridūrė, kad komanda ir ateityje bandys įgyvendinti savo kūrybinius sumanymus, kartu nagrinėti visuomenei, jaunimui, paaugliams aktualias temas.
Filmą „Tylos karalius“ netrukus bus galima pamatyti „Pagauk paukšt“ kanale platformoje „Youtube“, socialiniuose tinkluose.
Neringa ŠVELNIENĖ