Lapkričio 10 d. Kyjive, Ukrainoje, įvyko Lietuvos Respublikos Seimo (LRS) ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados (AR) Asamblėjos sesija, kurioje priimtas Asamblėjos statutas ir bendras pareiškimas.
VYKS NUOLATINIS DARBAS
Ukrainai tapus kandidate į Europos Sąjungą, šios Asamblėjos veikla tapo dar aktualesnė. Sesijoje buvo deklaruotas siekis, kad ši parlamentinė asamblėja taptų svarbiu instrumentu, dvišaliu pagrindu, suteikiančiu politinės ir praktinės parlamentinės pagalbos už laisvę kovojančiai ir integracijos į Europos ir euroatlantines struktūras siekiančiai Ukrainai.
LRS ir Ukrainos AR Asamblėjoje pirmininkaujantis Žygimantas Pavilionis sakė: „Džiaugiuosi, kad dvišalės asamblėjos darbe lygiais pagrindais veikia visos Lietuvos parlamentinės partijos, pozicija ir opozicija, kuri padės ir toliau kurti nacionalinį konsensusą parlamente dėl visų Lietuvos sprendimų Ukrainos labui – dėl tolesnės paramos gynybos srityje, dėl pagalbos atstatant šalį iki pat galutinės Ukrainos pergalės prieš bendrą priešą.“
Europos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas akcentavo, kad tokia pat bendra parama bus svarbi telkiant visų politinių spalvų koaliciją kitose Europos Sąjungos (ES) ir NATO šalyse už Ukrainos derybų dėl narystės ES pradžią kitais metais – „Kaip ir dėl Ukrainos narystės NATO bei tolesnės tarptautinės paramos, kuri įvairiose Europos šalyse vis dar yra daug mažesnė per capita (vienam gyventojui – aut. past.), palyginus su parama, kurią teikia JAV, Jungtinė Karalystė, Lenkija ar Baltijos šalys.“
Su naujai paskirtu Ukrainos delegacijos dvišalėje asamblėjoje vadovu, Ukrainos AR Užsienio reikalų komiteto pirmininku Aleksandru Merežko numatoma dirbti ne tik Vilniuje, Kyjive, bet ir kitose sostinėse.
PAREIŠKIME – RAGINIMAI TARPTAUTINEI BENDRUOMENEI
Sesijos dalyviai priimtame bendrame pareiškime pabrėžė įvairiapusės tolesnės Lietuvos Respublikos paramos Ukrainai šiuo sunkiu jai ir Europos saugumui metu svarbą ir susitarė toliau stiprinti Ukrainos ir Lietuvos tarpparlamentinius ryšius, kad būtų galima keistis gerąja patirtimi ir toliau stiprinti tarpvalstybinį ir tarpvyriausybinį bendradarbiavimą.
Parlamentarai pasmerkė Rusijos bandymą aneksuoti laikinai okupuotas Ukrainos teritorijas ir dar kartą patvirtino savo pasirengimą toliau dirbti kartu, kad Rusija visiškai ir besąlygiškai išvestų visas savo karines pajėgas iš Ukrainos teritorijos ir atkurtų Ukrainos teritorinį vientisumą ir suverenitetą pagal tarptautiniu mastu pripažintas sienas, įskaitant jos teritorinius vandenis.
Taip pat dokumente tarptautinė bendruomenė raginama toliau teikti politinę, ekonominę, finansinę, humanitarinę, karinę ir kitokią pagalbą tol, kol bus pasiekta pergalė prieš agresorių.
APIE ASAMBLĖJĄ
Lietuvos Respublikos Seimo ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados asamblėja buvo įsteigta 2003 m. pabrėžiant siekį stiprinti Lietuvos ir Ukrainos tarpparlamentinius ryšius ir būtinybę svarstyti aktualius tarptautinių santykių klausimus.
Nuo 2022 m. birželio Seimo delegacijos pirmininku patvirtintas Žygimantas Pavilionis.
Pagal atnaujintą Asamblėjos statutą kiekvieną delegaciją sudarys po 20 parlamentarų.
Parengė Asta ŠILAITYTĖ