Iki Lietuvos dainų šventės ,,Čia – mano namai“ likus 14 dienų, 2014 metų birželio 18-ąją Telšių rajono savivaldybės organizacinio komiteto, skirto šventės organizaciniams klausimams spręsti, atstovai lankėsi Vilniaus šv. Kristoforo gimnazijoje, kurioje gyvens Telšių rajono delegacija, ir kartu su jos vadovais aptarė telšiškių įsikūrimo ir gyvenimo šalies sostinėje sąlygas.
Tądien Vilniaus rotušėje įvyko Dainų šventės 90-ečio sukakčiai paminėti ir knygai „Lietuvos dainų švenčių tradicija“ pristatyti skirtas renginys, kuriame dalyvavo visos Lietuvos savivaldybių valdžios ir kultūros atstovai, tarp jų ir Telšių rajono savivaldybės mero pavaduotojas Petras Kuizinas, Telšių rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų skyriaus vyriausioji specialistė Irena Daubarienė, Telšių rajono savivaldybės Kultūros centro direktorė Birutė Juozapavičienė, Telšių rajono savivaldybės Nevarėnų kultūros centro direktorius Albinas Šmukšta. Visi atstovai turėjo galimybę (ją turės ir būsimos šventės dalyviai, nes liepos 6-oji paskelbta ir Tautinio kostiumo diena) pasimatuoti virtualius tautinius kostiumus.
Iškilmingo renginio, kurį pradėjo dainininkė Veronika Povilionienė ir mergaičių choras ,,Liepaitės“, metu pristatant Lietuvos dainų švenčių 90-ečio jubiliejui skirtą knygą išsakyta daug ypač svarbių minčių apie Lietuvos kultūrą bei unikalias Dainų švenčių tradicijas:
,,Semkimės įkvėpimo iš Lietuvos dainų švenčių didybės. Ta knyga – Lietuvos dainų švenčių istorija. Kiekvienos šventės pagrindinis tikslas – begalinė meilė savo Tėvynei, patriotizmas, talentas ir didelis darbas. To mums reikia dabar, reikės ir ateity. Juk kuo daugiau žmonės dainuoja, tuo mažiau politinių rietenų“, – mintimis dalijosi knygos idėjos, koncepcijos autorius ir rengimo grupės koordinatorius, ilgametis Lietuvos liaudies kultūros centro direktorius, dainų švenčių puoselėtojas Juozas Mikutavičius.
,,Tauta, kuri dainuoja, groja, šoka ir vaidina, išlieka amžinai“, – drąsiai teigė knygos rengimo grupės narys, kurį laiką dirbęs Telšiuose, Aleksandras Šidlauskas, pakvietęs po 10 metų į tą pačią salę švęsti Dainų švenčių šimtmečio.
,,Tai – tautos šventė. Man pačiam teko dalyvauti dviejose Dainų šventėse kaip dalyviui, kai dar buvau moksleivis ir studentas. Tos šventės palaikė ir dvasią, ir tikėjimą. Juk ir į Kovo 11-ąją atėjome įkvėpti Dainų švenčių, per dainuojančią revoliuciją pasiekėme Nepriklausomybę“, – samprotavo Lietuvos Respublikos Kultūros ministras Šarūnas Birutis, paklaustas, kas po 90-ies metų Lietuvai yra Dainų šventė.
,,Mes Lietuvoje pastaruoju metu ne visai gerai suvokiame tikrąją Dainų švenčių prasmę, priimdami tai kaip pramogą, linksmybę, o juk svarbiausia – dvasinis pradas. Mūsų Dainų šventės yra ir mūsų malda, ir mūsų atlaidai, ir, duok Dieve, kad jos kuo ilgiau išliktų, nes tai visų švenčiausia šventė“, – kalbėjo knygos rengimo grupės narys, profesorius Algimantas Vyžintas.
,,Tauta negali kurtis be idėjos. Dainų švenčių tradicija, prasidėjusi Šveicarijoje, vėliau plito Vokietijoje, Lenkijoje, šiandien išliko tik 3 mažose Baltijos valstybėse. Ir mes išliksim tiek, kiek išlaikysim idėją, kylančią per gimtąją kalbą, istorinę atmintį“, – pastebėjo Lietuvos liaudies kultūros centro direktorius Saulius Liausa.
,,Amerika – didžiausia valstybė pasaulyje – negali surengti Dainų šventės. Kai dainuojame Dainų šventėje, tai džiaugsmas nusileidžia ant žemės, tai Rojus žemėje“, – teigė filosofas Arvydas Juozaitis.
Po intensyvių ir prasmingų diskusijų apie Dainų švenčių prasmę, svarbą prieita prie išvados, kad Dainų šventė – be galo svarbus tautos simbolis. Po visą Lietuvą vėl išsiskirstyta su kuriančia ir keliančia Dainų švenčių galia.
Galime didžiuotis, kad į Lietuvos dainų švenčių tradiciją jau įėjo 4 knygoje pristatomi telšiškiai: amžinos atminties dirigentas Alfridas Bulkauskas (1994 m.), dirigentė Zina Šimkuvienė (1998 m., 2003 m.), dirigentas Gintaras Vaitkaitis (2005 m.), baletmeisterė Janina Reinienė (2007 m.).
Belieka priminti, kad minėtoje knygoje pristatoma ir 48 savivaldybių, tarp jų ir Telšių, informacija apie Lietuvos regionuose, rajonuose vykstančias Dainų šventes bei jų tradicijas.
Telšių rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų skyriaus vyriausioji specialistė
Irena DAUBARIENĖ