
Praėjusį ketvirtadienį posėdžiavusi Telšių rajono savivaldybės taryba patvirtino 2024 metų rajono prioritetinių kultūros ir meno renginių sąrašą, tačiau nė vienam iš jame įrašytų renginių neskirta tiek lėšų, kiek buvo prašoma.
Aistas MENDEIKA
Kultūros ir meno taryba, išnagrinėjusi rajono kultūros įstaigų pateiktas paraiškas, rekomendavo į prioritetinių kultūros ir meno renginių sąrašą įrašyti 11 kitąmet planuojamų suorganizuoti renginių, taip pat pasiūlė kiekvienam renginiui skirti atitinkamas lėšas.
Pasak Savivaldybės tarybos narės, Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkės Janinos Bucevičės, iš viso iš biudžeto prioritetiniams renginiams bus skirta 158 tūkst. 980 eurų.
„Atsižvelgiant į Kultūros ir meno tarybos, išnagrinėjusios visas gautas paraiškas ir ketinamus įgyvendinti kultūros įstaigų projektus, rekomendacijas, Savivaldybės tarybai siūloma patvirtinti prioritetinių renginių sąrašą, kurį sudaro 11 renginių. Noriu atkreipti Tarybos narių dėmesį į tai, kad nė vienam atrinktam renginiui nesiūloma skirti tiek lėšų, kiek buvo prašoma“, – Taryboms nariams teigė J. Bucevičė.
Į prioritetinių renginių sąrašą įrašytam Telšių kultūros centro kitų metų renginiui – 2024 m. Žemaitijos sostinės šventei „Telšē linGOun“ – skiriama 78 tūkst. 180 eurų, o prašyta 119 tūkst. 956 eurų.
Žemaičių muziejaus „Alka“ organizuojamai 40-ajai tarptautinei medalio ir mažosios skulptūros kūrėjų stovyklai, taip pat patekusiai į prioritetinių kultūros renginių sąrašą, skiriama 6 tūkst. 180 eurų, nors buvo prašoma 9 tūkst. 600 eurų.
Prioritetinių renginių sąraše esančiam Telšių Karolinos Praniauskaitės viešosios bibliotekos organizuojamam tarptautiniam festivaliui „Poezijos pavasaris“ Telšiuose“ skiriama 1 tūkst. 680 eurų, buvo prašoma 3 tūkst. 100 eurų.
Į prioritetinių kultūros ir meno renginių sąrašą daugiausiai pateko Telšių kultūros centro numatomų kitąmet organizuoti renginių – 4, Žemaičių muziejaus „Alka“ – 2, Žemaitės dramos teatro – 3, Karolinos Praniauskaitės viešosios bibliotekos – 1.
Taip pat į šį sąrašą pateko ir vienas renginys, kurį kitąmet planuoja organizuoti kaimo kultūros įstaiga – Viešvėnų kultūros centro renginys „Grok, armonika“. Jam skirta 1 tūkst. 680 eurų, o prašoma buvo 2 tūkst. 100 eurų.
Savivaldybės tarybai kartu su siūlomu sprendimo projektu pateiktas ir visas rajono kultūros įstaigų pateiktų renginių sąrašas. Jame išvardyti 27 renginiai. Taip pat pateiktos ir prašomos kiekvienam renginiui pinigų sumos.
Dėl prioritetinių renginių sąraše įrašytų renginių Tarybos nariai pretenzijų sprendimo projekto rengėjams neturėjo, tačiau kilo klausimų, kodėl kai kurie kaimo seniūnijose ne vienerius metus organizuojami renginiai, jau tapę ir tradiciniais, į prioritetinių renginių sąrašą neįrašyti. Kai kurie politikai darė išvadą, jog į šį sąrašą nepatekę renginiai apskritai iš rajono biudžeto nebus finansuojami.
„Rajone būna ir daugiau populiarių renginių, kuriuos organizuoja kaimo kultūros įstaigos. Pavyzdžiui, „Mykuolioka juomarks“ Luokėje, Petrinės Tryškiuose bei kiti. Negi jie nebus finansuojami?“ – klausė Tarybos narys Imantas Motiejūnas.
Taip pat kai kuriems kitiems Tarybos nariams užkliuvo tai, kad prioritetinių renginių sąraše nėra galbūt vertų jame būti kaimo kultūros įstaigų planuojamų renginių, juo labiau jau tapusių tradiciniais.
Pasak J. Bucevičės, į prioritetinių renginių sąrašą pakliuvo tie renginiai, kurie buvo atrinkti atsižvelgiant į tam tikrus kriterijus, numatytus Telšių rajono prioritetinių kultūros ir meno renginių sąrašo sudarymo ir finansavimo tvarkos apraše.
„Kultūros ir meno tarybai atrenkant prioritetinius renginius, buvo atsižvelgiama ne tik į tradiciškumą, bet ir į renginio reikšmingumą, aktualumą Telšių rajono įvaizdžiui gerinti, populiarumui didinti, novatoriškų sprendimų diegimą, užsienio institucijų, įstaigų, organizacijų, pavienių menininkų įtraukimą į renginį bei kitus kriterijus. Tačiau kaimo kultūros įstaigų planuojami renginiai taip pat bus finansuojami, tik kitokia tvarka. Be to, jie dar gali gauti dvigubai didesnį finansavimą, nei prašoma“, – Tarybos narius tikino J. Bucevičė.
Iki šiol rajono kultūros įstaigoms kultūrinei veiklai skatinti lėšos buvo skiriamos atsižvelgiant į įstaigų aptarnaujamose teritorijose esančių gyventojų skaičių –
1,45 euro vienam gyventojui. Kitąmet jau numatoma skirti 3 eurus kiekvienam gyventojui. Vadinasi, kultūros įstaigoms kultūrinei veiklai skatinti skiriamos lėšos padidės dvigubai.
Pasak J. Bucevičės, ne prioritetiniams renginiams iš biudžeto skiriamos lėšos visoms kultūros įstaigoms padidės dvigubai, o įstaigos įgis didesnes galimybes savo nuožiūra gautas lėšas paskirstyti organizuojamiems renginiams.
„Leiskime kultūros įstaigoms kartu su bendruomenėmis pačioms spręsti, kokie renginiai jiems yra svarbesni, kuriems renginiams reikia skirti daugiau dėmesio ir lėšų“, – Tarybos narius ragino J. Bucevičė.
Anot Tarybos narės, jei organizuojant prioritetinių renginių sąraše įrašytą renginį neužtektų skiriamų lėšų, kultūros įstaiga savo nuožiūra galėtų trūkstamą dalį skirti iš tų lėšų, kurios iš biudžeto bus skirtos kultūrinei veiklai skatinti. Taip pat kultūros įstaigos galės savo renginius papildomai finansuoti ir iš kitų šaltinių gaunamomis lėšomis.
Po ilgokai trukusių diskusijų Tarybos nariams išsiaiškinus, kuo skiriasi prioritetiniai renginiai nuo tradicinių bei kaip planuojama finansuoti į prioritetinių renginių sąrašą nepakliuvusius renginius, pasiūlytam sprendimo projektui pritarta.
Viskas puiku. Iš 150 tūks. skirtų renginiams, 130 tūks. gavo Telšių kultūros centras. Kitaip būti negalėjo, nes Telšių kultūros centro direktorius yra tarybos, kuri vertina projektus narys, o dar Saliamonas sakė: kas kitam gera darydamas skriaudžia save– yra kvailys.