
Rugpjūčio 3 dieną Lazdijuose vyko 2024 m. atviras Lietuvos ištvermės jojimo ir važiavimo čempionatas. Jame dalyvavo „Topolio“ žirgyno raitelė Kornelija Rubežiūtė. Mergina kartu su arabų veislės žirgu Poliu laimėjo pirmąją vietą ir tapo šių metų šalies čempione.
Ema GRUBLIAUSKYTĖ
Domėjimasis ištvermės jojimu
Apie šią jojimo šaką Kornelija nieko nežinojo, kol nebuvo pradėjusi lankyti „Topolio“ žirgyno. Ten visko mokėsi nuo pat pagrindų: žirgo šukavimo, priežiūros bei jojimo. Laikui bėgant K. Rubežiūtę su ištvermės jojimu supažindino trenerės Aušra Viesulė ir Sigutė Lečkauskienė. Tai yra orientacinis jojimas po miškus ir pati artimiausia sporto šaka žirgo prigimčiai. Šis sportas Korneliją žavi tuo, kad yra nemonotoniškas, kiekvieną kartą jojant keičiasi vaizdai: miškai, laukai ar pievos, kartais tenka joti net per upelius.
Didžiausias raitelės įkvėpimas yra jos trenerės, kurios niekada neleidžia pasiduoti, visada skatina judėti pirmyn ir pasiekus tikslą – ragina ieškoti kito.
Didžiausi iššūkiai
K. Rubežiūtė atskleidė, kad didžiausias iššūkis yra finansinė parama. Kiekvienos varžybos kainuoja labai daug, o ypač čempionatai. Reikia mokėti starto mokestį, už gardo nuomą, degalus, žirgo pašarus, vitaminus, elektrolitus. Taip pat žirgas privalo būti pakaustytas pasagomis, todėl tenka mokėti už kalvio paslaugas bei visą inventorių. Todėl visi raiteliai ieško rėmėjų varžyboms, kad padėtų padengti bent dalį išlaidų, tačiau jų rasti yra labai sunku.
Sėkmės paslaptis
Čempionė sakė, kad jokių sėkmės paslapčių neturi. „Mano manymu, sėkmė šypsosi tam, kuris įdeda daug darbo ir pastangų“, – teigė Kornelija. Ji pati stengiasi kuo daugiau treniruotis ir tikėti, jog viskas yra įmanoma. Labai daug duoda aplinkinių palaikymas, be jo kartais sunku patikėti ir savimi.
Nėra kasdienės rutinos
K. Rubežiūtė pasidalijo, jog ištvermės jojimas labai įdomus tuo, kad jame negali būti rutinos. Treniruotės turi būti nuolatinės, tačiau ne vienodos. Ruošiantis varžyboms reikia kuo įvairesnių treniruočių tam, kad žirgui pačiam būtų įdomu bėgti ir jis lauktų kito karto, kada vėl galės išbėgti į miškus. Trenerės stengiasi duoti įvairiausių distancijų ar greičio trasų. Vienos trasos būna greitos, bet trumpos, kitos ilgesnės.
Patarimas jauniems raiteliams
Kornelija jauniems raiteliams pataria neskubėti. Viskas ateina savu laiku, jei yra siekiama tikslo ir įdedama labai daug darbo. Nereikia norėti visko pasiekti per metus ar dvejus. „Kad laimėčiau čempionės vardą, man prireikė devynerių metų“, – pasidalijo K. Rubežiūtė. Per tuos metus sukauptas teorijos ir treniruočių bagažas jai leido šio titulo pasiekti su sveiku ir laimingu žirgu. O tai šiame sporte yra brangiau už visus laimėjimus.
Įsimintiniausios akimirkos
Kornelijaaįsimintinų akimirkų turi dvi: dalyvavimas tarptautinėse ištvermės jojimo varžybose Lenkijoje ir Lietuvos ištvermės jojimo suaugusiųjų grupės čempionės titulas.
Tarptautinėse varžybose mergina dalyvavo 2023 metais, tada startavo CEIYJ* 100 km distancijos jaunimo įskaitoje su arabų veislės žirgu Poliu. Jiems sėkmingai pavyko įveikti visus šimtą kilometrų ir užimti garbingą antrąją vietą.
Šiais metais su tuo pačiu žirgu įveikė aštuoniasdešimt dviejų kilometrų sudėtingą trasą, kuri vingiavo net per asfaltuotas miestelių gatves, ir tapo čempione.
Raitelė sakė, kad jai didžiausias pasiekimas yra tai, jog abejas varžybas užbaigė su sveiku bei gerai besijaučiančiu žirgu.
Susidūrimai su sunkumais
K. Rubežiūtei sunkiausias momentas visada būna iki starto, nes reikia susitvarkyti su savimi. Nors ji dalyvavusi nemažai varžybų, tačiau prieš kiekvienas vis tiek labai jaudinasi. Kornelija pasidalijo trenerės mėgstamu posakiu: „Jeigu jaudiniesi, vadinasi, viskas bus gerai.“ O su stresu reikia susitvarkyti, kad neperduotų visko žirgui. Šie labai jautrūs ir nuostabūs gyvūnai jaučia viską, ką jaučia žmogus. Todėl jeigu esi ramus – bus ramus ir žirgas.
Užtikrinama žirgo savijauta
Didžioji dalis žirgo geros savijautos ir sveikatos priklauso nuo raciono. Žirgas privalo gauti pašarus ir papildus, taip pat įvairių vitaminų, mineralų ir elektrolitų. Visa tai užtikrina gerą žarnyno ir raumenų veiklą. Kornelija visada prieš treniruotes ir po jų žirgui atlieka nugaros, kojų bei pečių masažą, kuris pagerina raumenų kraujotaką, juos atpalaiduoja ir padeda jiems augti. Taip pat žirgui atšaldo kojas, nes tai padeda sustiprinti sausgysles ir sumažina traumų riziką po didelio krūvio.
Palaikymas, kuris padėjo pasiekti čempionatą
Nuo pat pradžių Korneliją palaikė ir ja tikėjo „Topolio“ komanda: žirgyno savininkai Sigutė ir Saulius Lečkauskai, trenerė A. Viesulė bei rimčiausias žirgyno grumas ir „operatorius“ Andrius Viesulas. Taip pat žirgyno raiteliai, kurie padeda per varžybas ir po jų. Didžiausia merginos palaikymo komanda yra tėveliai, kurie visada paskatina siekti daugiau, net atvyksta padėti į varžybas.
Poilsis tarp treniruočių ir varžybų
Po varžybų kitą dieną mergina vėl vyksta į žirgyną pasirūpinti žirgu, padaryti jam masažo, pavedžioti, leisti jam pratampyti raumenis, nes žirgams, kaip ir žmonėms, po didelio krūvio kaupiasi pieno rūgštys ir skauda raumenis, todėl privalu jais pasirūpinti. „Turbūt tai jau įaugę į kraują, kad visų pirma pasirūpinu žirgu ir jo savijauta, o tik po to žiūriu, ką skauda man“, – pasakojo Kornelija.
Ryšys tarp žirgo ir raitelio
Žirginiame sporte ryšys tarp raitelio ir žirgo yra svarbiausias dalykas. Jei jo nebus – nebus ir gerų rezultatų. Šis ryšys nėra pasiekiamas tik jojant, dažniausiai jis atsiranda daugiau laiko praleidžiant šalia žirgo: jį šukuojant ar tiesiog leidžiant laiką kartu. Svarbu yra suprasti, kas žirgui patinka, kokie jo mėgstamiausi skanėstai, taip pat ko jis gali bijoti, kas jam kelia nerimą bei ką pasako jo kūno kalba atitinkamose situacijose. Tai galima padaryti tik kuo daugiau laiko praleidžiant su žirgu.
Nekilo abejonių
Kornelija sakė, kad abejonių dėl varžybų nebuvo. Ji teigė, kad abejonių kyla tuomet, kai jautiesi nepasiruošęs pats arba kai matai, kad žirgas dar negalėtų įveikti tokios distancijos. Tada į varžybas tiesiog nereikia vykti. Čempionė tikėjo savo komanda ir duetu, jog jie gali laimėti.
Visų varžybų metu, prieš startą, tarpiniame finiše ar po finišo, veterinarai tikrina žirgo savijautą ir, jeigu kyla net menkiausias įtarimas, jog žirgui ką nors skauda ir jis blogai jaučiasi, duetas yra diskvalifikuojamas.
SVEIKINU