Spalio 27 dieną Rokiškyje vyko XXII respublikinės medžio drožėjų darbų konkursinės parodos Liongino Šepkos premijai laimėti laureatų paskelbimo šventė. Džiugi žinia, kad konkurso laureatu tapo Lietuvos tautodailininkų sąjungos Telšių skyriaus narys Pranas Dužinskas.
Parodoje taip pat buvo eksponuojamos tautodailininko Stepono Kamino medžio skulptūros. Menininkas už kūrybą buvo apdovanotas specialiu išskirtiniu diplomu.
Parodos organizuojamos jau 30 metų
Respublikinės medžio drožėjų darbų konkursinės parodos L. Šepkos (1907–1985) premijai laimėti Rokiškio krašto muziejaus iniciatyva ir Rokiškio rajono savivaldybės sprendimu organizuojamos jau 30 metų. Nuo 1994-ųjų rengiamos konkursinės parodos per tris dešimtmečius išaugo į brandų kultūros reiškinį, kuris, pasak menotyrininkės Alės Počiulpaitės, daro įtaką visos Lietuvos skulptūros raidai.
Garsūs medžio meistrai teigė, kad dalyvavimas šiose parodose juos skatino tobulėti, siekti savo amato aukštumų, gilinti supratimą apie liaudies meno vertę ir išsaugojimą dabartyje. Būtent čia kūrybiškai užaugo šių dienų medžio meistrų elitas, puoselėjantis kryždirbystės tradicijas. Trys parodų dešimtmečiai paženklinti įvairiais išbandymais, ekonominiu sunkmečiu, tačiau jų organizavimas niekada nenutrūko.
Per šį laiką buvo paskelbti 23 L. Šepkos premijos laureatai, lankytojai galėjo pamatyti 4 072 kūrinius, kuriuos pateikė 571 medžio meistras.
Į parodą – keturioliktą kartą
Šįkart XXII parodoje savo kūrybą rodė ir dėl laureato vardo varžėsi 33 medžio drožėjai iš 19 rajonų: Jonavos – 4, Plungės – 3, Anykščių, Alytaus, Kretingos, Mažeikių, Panevėžio, Pakruojo, Radviliškio, Šiaulių, Telšių, Vilniaus – po 2. Iš Birštono, Druskininkų, Klaipėdos, Rokiškio, Širvintų, Ukmergės, Utenos rajonų savo darbus pristatė po 1 drožėją.
Kaip parodos svečias dalyvavo 2000 m. ir 2008 m. L. Šepkos premijos laureatas Saulius Lampickas iš Alytaus.
Šioje parodoje sulaukta drožėjų, dalyvavusių daugiau kaip 10 kartų. Keturioliktą kartą savo kūrybą rodė P. Dužinskas, 87 metų žemaitis iš Tryškių. Jo drožiniuose šventųjų skulptūros individualizuotos, meniškai kaligrafiškos.
Telšiškis S. Kaminas parodai pateikė etnografinės-buitinės tematikos darbų, kuriuose dera ramios šiltų tonų spalvos.
Žiūri į kūrinį – matai jo autorių
„Parodoje eksponuojami 197 kūrybos darbai, žavintys skirtinga drožybos maniera, stilistika, spalvų deriniais, individualios išraiškos subtilybėmis. Žiūri į kūrinį – matai jo autorių.
Daugiausia eksponuojama religinės ir etnografinės tematikos skulptūrų. XXII paroda atveria perspektyvą į ketvirtą gyvavimo dešimtmetį“, – parodą apibūdino jos kuratorė, muziejininkė-rinkinių saugotoja Giedrė Spundzevičienė.