Česlovo Kudabos knygos „Septyni keliai iš Varnių“ pristatymas švelniu rudens akordu nuskambėjo varniškių ir gausiai susirinkusių svečių širdyse. O kokias refleksijas šis įvykis sukėlė Varnių literatų šeimoje?
Nemažas būrelis literatų ir poezijos mėgėjų sugužėjo į Varnių regioninio parko lankytojų menę. Čia puikuojasi aukšto meninio ir literatūrinio lygio ekspozicija, turiningai atskleidžianti kiekvieno kelio svarbą ir reikšmę Varniams, Žemaitijai ir visai Lietuvai. Visa, ką matėme ir išgirdome, atpasakoti neįmanoma – tik asmeniškas dalyvavimas gali teikti palaimą ir smalsumo sotumą…
Šio svarbaus įvykio kontekste knieti pasidžiaugti, jog Varniuose nemažas būrelis (apie 30 žemaiteliu) literatų yra neatskiriama ir gerbiama miestelio bendruomenės dalis. Kai kurie – žinomi Žemaitijoje ir net Lietuvoje. Beveik kasmet mūsų rašytojai išleidžia vienokį ar kitokį leidinį – eilėraščių ar apsakymų rinkinį. Šiais, 2013-aisiais – Tarmių metais kai kurie mūsų poetai įsidrąsina kurti žemaitėška. Ir man pačiam teko garbė išvysti savo eilikis žemaitėška, išspausdintas „Vakarų Lietuvoje“.
Dievas dovanojo gražią lemtį – rankose mes laikome Č. Kudabos „Septynis kelius iš Varnių“, skaitome ir studijuojame tą sakralinį didžio žmogaus palikimą. Anot Jo Ekscelencijos Prezidento Valdo Adamkaus, „žemaičių evangeliją“ – žmogiškųjų vertybių arsenalą, edukacinį lobyną ir tarsi duoną kasdieninę – stalo knygą, gyvą geografijos vadovėlį…
Gal kada nors tą neįkainojamą Č. Kudabos palikimą žemaičiams atras ir mūsų vaikai bei anūkai, eidami profesoriaus keliais po Žemaitiją. Suras Medininkų aikštės gražiausią ir jaukiausią kampelį, kuriame paprastame lauko akmenyje perskaitys: „Čia prasidėjo profesoriaus Česlovo Kudabos septyni keliai iš Varnių.“
… Ir dėl to mes esame turtingi ir laimingi, dar labiau sužinoję, jog čia – ŽEMAITIJA!..