
Šiomis neramiomis dienomis, kai Ukrainos žmonės kovoja už savo valstybę, turbūt dažnas susimąstome, kokia didelė vertybė yra gyventi nepriklausomoje šalyje. Atsidūrę karo pavojaus fone ėmėme dažniau galvoti apie savo šalies saugumą. Kariai savanoriai yra tie mūsų krašto patriotai, kurie nesiekdami asmeninės naudos nuolat galvoja apie kitų saugumą, gerovę ir savanoriškai ruošiasi ginti Lietuvą.
Minint Kovo 11-ąją su Telšiuose veikiančios Krašto apsaugos savanorių pajėgų Prisikėlimo apygardos 6-osios rinktinės 604-osios pėstininkų kuopos kariais savanoriais kalbėjomės apie juos vienijančias vertybes, nepriklausomos Lietuvos sampratą, norą tarnauti savo šaliai ir dalykus, kurie, jų nuomone, lietuviams šiuo metu turėtų būti svarbiausi.
Monika GIRDVAINĖ
Seržantą Nedą Rindeikį nuo mažens lydėjo pasakojimai iš partizaninių laikų apie žmonių gyvenimus ir partizanų susirėmimus. Visa tai jis girdėjo iš prosenelio, įskiepijusio patriotizmą ir jam, lūpų. Turėdamas aiškų tikslą, vaikinas, dar besimokydamas devintoje klasėje, dalyvavo būrių rikiuotės konkursuose, įsiliejo į šaulių veiklą, o sulaukęs pilnametystės prisijungė prie Telšių savanorių kuopos. Vyras savanoriškai tarnauja jau beveik dešimt metų.
„Kai daviau priesaiką ir susipažinau su kario savanorio „virtuve“, supratau, kad pataikiau būtent ten, kur norėjau. Kalbant apie patriotizmą, manau, jį galima išsiugdyti. Čia labai svarbus kritinis mąstymas. Tereikia domėtis ir suprasti mūsų kariuomenės istoriją, kaip ji vystėsi, kokių sunkumų turėjo, kokie žmonės vedė karius iš sunkių situacijų, analizuoti jų biografiją, nuopelnus“, – įsitikinęs karys savanoris. Kalbėdamas apie šiandieninį tautiečių nerimą dėl galimos grėsmės saugumui, seržantas pažymėjo: „Nebijokite, turime pilną kiemą draugų, vieni su kamuoliu neliksime žaisti. Tereikia būti kantriems, tolerantiškiems ir gerbti vieni kitų oro erdvę.“
Grandinis Vytautas Šimkevičius prie Krašto apsaugos savanorių pajėgų prisijungė vos sulaukęs 18 metų ir savanoriškai tarnauja aštuntus metus. „Tuo metu jau buvo prasidėjęs karinis konfliktas Ukrainoje. Supratau, kad reikia būti pasirengusiam, jeigu mus ištiktų toks pat likimas. Žinau, kad galėsiu ginti savo šeimą ir savo valstybę“, – tarnybos pradžią prisiminė vyras.
Jo teigimu, savanoris turi būti ryžtingas ir patriotiškas. Asmeniškai patį elgtis patriotiškai įkvepia Lietuvos istorija, mūsų tautos kovos.
„Aš didžiuojuosi būdamas lietuviu. Nepriklausoma Lietuva man asocijuojasi su laisve. Galiu drąsiai išsakyti savo nuomonę, imtis kokios tik noriu veiklos, laisvai keliauti. Lietuvos nepriklausomybė parašyta krauju žmonių, kurie kovojo tam, kad mes iš tikro taptume nepriklausomi ir laisvi“, – įsitikinęs pašnekovas.
Šiomis neramiomis dienomis V. Šimkevičius gyventojams linki kritinio mąstymo. Anot kario savanorio, jeigu visi žmonės tikrintų informacijos šaltinius, ar jie tikrai platina teisingą ir neiškreiptą informaciją, susiskaldymo ir įtampos mūsų šalyje būtų gerokai mažiau.
Vyresnysis seržantas Dainius Butikis karys savanoris yra jau 24 metus. Vyras tarnybą teigė pradėjęs iš pareigos, o vėliau tai tapo gyvenimo būdu.
„Mano seneliai, kaip ir daugelis kitų tautiečių, buvo išvežti į Sibiro platybes. Nenoriu, kad tai pasikartotų. Turime stengtis, kad „svetimi batai“ netryptų mūsų gimtos Lietuvos. Noras ginti tėvynę turi būti kario viduje“, – tvirtino D. Butikis.
Stebėdamas įvykius Ukrainoje vyras neabejoja, kad lietuviai turi išlikti ramūs, bet pasiruošę. „Linkiu Lietuvos žmonėms išlikti vieningiems, nepasiduoti provokacijoms ir saugoti savo gimtinę, senelių ir prosenelių iškovotą laisvę“, – sakė karys savanoris.
Vyresnysis leitenantas Ramūnas Šileika karys savanoris – 15 metų. Tarnauti savanoriškoje karo tarnyboje jis nusprendė baigęs jaunesniųjų karininkų vadų kursus. Būtent dalyvavimas kursuose bei tėvų ir senelių iš anksčiau įskiepytos vertybės telšiškiui įtvirtino patriotiškumą.
„Man svarbu prisidėti prie gimtojo krašto gynybos, nes jaučiu pilietinę pareigą. Manau, kad karys savanoris turi turėti stiprią valią ir pasiryžimą“, – įsitikinęs vyras.
Pasitinkant kovo 11-ąją, R. Šileika, paklaustas, ką jam reiškia nepriklausoma valstybė, sakė: „Nepriklausoma Lietuva man asocijuojasi su partizaninėmis kovomis. Nepriklausomybė pati savaime nėra duota, ją reikėjo išsikovoti.“
Vyresnysis eilinis Valerijus Šimkevičius Krašto apsaugos savanorių pajėgose tarnauja penkerius metus.
„Tarnauti kariuomenėje planavau dar besimokydamas mokykloje, nes visada norėjau ginti savo gimtąją šalį. Man tai daryti yra svarbu, nes ši šalis yra mano gimtinė, kurioje gyvena mano šeima, draugai ir artimieji“, – kalbėjo jis.
V. Šimkevičiaus teigimu, karys savanoris turi būti stropus, garbingas, pavyzdingas, patikimas, turi tapti pavyzdžiu kitiems. O jam pačiam šias savybes bei patriotiškumą įskiepijo tėvai ir mokytojai mokykloje. Pašnekovas prisiminė, kad kai per valstybinių švenčių minėjimus visi giedodavo „Tautišką giesmę“ ar dainuodavo patriotines dainas, jam per kūną net nueidavo šiurpuliukai.
„Palinkėčiau stiprybės ir tikėjimo, kad viskas pasitaisys į gera, taip kaip po nakties ateina diena. Svarbu atminti tai, kad sunkūs laikai ugdo stiprius žmones, tai po visko būsime tik stipresni“, – karo Ukrainoje akivaizdoje kraštiečiams linkėjo V. Šimkevičius.
Leitenantas Rolandas Ladyginas apie savo tarnybą pasakojo: „Mano prosenelis buvo karys savanoris, kuris tarnavo atkurtos Lietuvos kariuomenėje, mano senelis buvo partizanas, o aš karys esu nuo 2000 metų, kai pradėjau privalomąją tarnybą Krašto apsaugos savanorių pajėgų štabo kuopoje Vilniuje. Vėliau tęsiau tarnybą Mechanizuotojoje pėstininkų brigadoje „Geležinis Vilkas“, Algirdo batalione. Du kartus atlikau pareigą ir vykau į tarptautines misijas Irake.
Baigęs profesionalaus kario tarnybą negalėjau likti nuošalyje nuo krašto gynybos, tad užsirašiau į karių savanorių pajėgas, kur esu iki šiol, ir labai didžiuojuosi tarnaudamas savo šaliai. Manau, kiekvienam piliečiui privalu mokėti ir žinoti, kaip apginti savo šalį.
Man svarbu tęsti mano prosenelio ir senelio pradėtą kelią. Taip auklėju ir savo vaikus, kurie vos sulaukę vienuolikos metų patys užsirašė į Šaulių sąjungą ir, tikiu, sulaukę aštuoniolikos bus kariais savanoriais.“
Pašnekovo teigimu, patriotiškumas jo širdyje gimė 1991-ųjų sausio 13-ąją, kai tėvai išvažiavo ginti Televizijos bokšto, taip parodydami, kokia svarbi yra Lietuvos laisvė ir nepriklausomybė ir kad ją reikia ginti.
„Apgynus Televizijos bokštą su minimaliu žuvusiųjų skaičiumi, nepriklausoma Lietuva man gimė dar kartą. Jie visi buvo savo pilies gynėjai-savanoriai… Apsigynę be ginklų, su meile širdyse savo šaliai. Toks esu ir aš dabar – savanoris, pasiruošęs ginti savo šalį“, – kalbėjo R. Ladyginas.
Leitenantas kiekvienam linki skirti pakankamai laiko išmokti ginti savo šalį, esant galimybei prisijungti prie karių savanorių.
Dvylika metų savanoriškai karo tarnybai priklausantis grandinis Gintaras Žaluda teigė, kad prisijungti prie kuopos jį paskatino ne tik patriotizmas savo šaliai, bet ir griežta disciplina, pamokos ir žinios, kurias, tikėjosi, perkels ir į civilinį gyvenimą.
Vyro teigimu, karys savanoris turi būti aukštos moralės, ryžtingai veikti krizinėmis sąlygomis, dėmesingas, komunikabilus, patriotiškas bei pilietiškas. Asmeniškai jis pats šių vertybių išmoko iš jį supusių, tautines vertybes gerbusių žmonių.
„Nepriklausoma Lietuva man asocijuojasi su žodžio, veiksmų ir pasirinkimų laisve. Galimybė gyventi nepriklausomoje šalyje yra didelė vertybė.
Visiems gyventojams palinkėčiau išlikti ramiems, išmokti tikėti ne tik savimi, bet ir kitais. Tauta – ne vienas asmuo. Nepaisant sunkumų ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje, Lietuva ir joje gyvenantys žmonės ne vieną kartą įrodė, kokie stiprūs ir vieningi moka būti“, – teigė G. Žaluda.
Vyresnysis eilinis Giedrius Kazlauskas tvirtina, kad patriotiškumas nuo pat paauglystės buvo reikšmingas dalykas jo gyvenime, tad didelių svarstymų, ar reikia ruoštis savo tėvynės gynybai, nebuvo. Vyras karių savanorių kuopai priklauso šešerius metus.
„Manau, kad Tautos istorija, jos išgyvenimas ir sunkios pergalės yra būtent tai, kas ugdo patriotiškumą ir jo suvokimą. Atkaklumas, drąsa, meilė savo Tėvynei yra tik keletas iš daugelio būtinų savybių, kurias kiekvienas karys savanoris turėtų puoselėti savyje“, – įsitikinęs pašnekovas.
Šiuo metu, kai šalyje vyrauja daug skirtingų nuomonių, tarp gyventojų matomas susipriešinimas ir neramumai, karys savanoris tautiečiams linki kuo daugiau atvirumo, pasitikėjimo vienas kitu ir tikėjimo, kad visas negandas galima įveikti taikiai.
Grandinį Leoną Jušką tarnauti savanoriškoje karo tarnyboje paskatino tėtis, kuris anksčiau pats atliko tarnybą, o šiuo metu dirba Šaulių sąjungos 8-ojoje rinktinėje.
„Būtent iš tėčio sužinojau karinius pagrindus, kodėl mes turime mylėti savo tėvynę, kodėl mes turime ją ginti negailėdami jėgų ir gyvybės. Į visus klausimus atsakymas paprastas – nes noriu gyventi laisvai ir noriu, jog visi aplink mane gyventų laisvai, nesvarbu, ar jis mano giminaitis, draugas ar net vietinis priešas, reikės – ginsiu ir jį“, – apie laisvės svarbą kalbėjo penktus metus tarnaujantis L. Juška.
Pagrindinės savybės, vienijančios karius savanorius, anot pašnekovo, yra drąsa, komandinis darbas, atvirumas, vidinė ramybė, ryžtas bei pasitikėjimas savimi, o ypač savo vadu.
„Nepriklausoma Lietuva man asocijuojasi su grįžimu į namus negalvojant, kaip ir pro kur prasmukti iki jų… Su laisvu bendravimu su draugais, su juoku ir lietuviškų grupių koncertais.
Šiuo įtemptu laikotarpiu linkėčiau gyventojams labiau pagalvoti apie vienas kitą, daugiau šnekėtis, daugiau pasitikėti vienas kitu. Pagalvokite apie žmones, kurie bijo išeiti į lauką, nes bijo būti pagrobti ar net nužudyti. Kad ir kas nutiktų pačioje Lietuvoje, ypač šioje situacijoje, noriu, kad visi Lietuvos žmonės žinotų, jog yra begalė žmonių, kurie stos mūru ginti VISŲ“, – pabrėžė L. Juška.