Praėjusią savaitę buvo minima Tarptautinė kairiarankių diena. Šiuo metu pasaulyje jų skaičiuojama daugiau nei 550 milijonų. Feisbuko „Telšių ŽINIŲ“ paskyroje paraginus skaitytojus pasveikinti kairiarankius, lyg iš gausybės rago pasipylė sveikinimai. Pasirodo, kad kairiarankių telšiškių yra gana nemažai.
Apie kairiarankių gyvenimo iššūkius pakalbinome du brolius – Donatą ir Gytį Jarus-Jaruševičius, gimusius ir augusius Telšiuose.
Aurelija SERVIENĖ
DONATAS
Donatas šiuo metu gyvena Olandijoje, dirba informacinių technologijų specialistu.
„Visada džiaugiausi būdamas kairiarankis, jaučiausi išsiskiriantis iš kitų, sulaukdavau daugiau dėmesio iš mokytojų, jaučiausi ypatingas, bet kai buvau mažas, nesupratau visos priešistorės – juk anksčiau buvo draudžiama rašyti kaire ranka ir t. t.
Mokykloje įsitikinau, kad esame mažuma, nes viskas buvo priskirta dešiniarankiams. Pamenu, jei aš neturėdavau žirklių ar parkerio, tai negalėdavau jų pasiskolinti iš klasės draugų. Bet tokie dalykai laikui bėgant išmokė būti atsakingu žmogumi.
Esu dar ir kairiakojis. Nuo mažens lankiau futbolo treniruotes. Treniruojami Algirdo Kveinio buvome labai gera komanda. Lietuvoje visada buvome TOP 4 geriausia komanda, turnyruose neatsilikdavome nuo kitų – pretenduodavome kovoti dėl pirmosios vietos. Mano pranašumas buvo kairės kojos smūgio jėga. Būdavo smagu išgirsti priešininkų trenerių šauksmus: „Neleisk jam užsimesti kamuolio ant kairės, kad galėtų atlikti smūgį!“ Šie žodžiai suteikdavo labai daug motyvacijos tobulėti.
Paauglystėje norėdamas atsipalaiduoti pradėjau žaisti kompiuterinius žaidimus (nežinau, ar mama sutiktų, kad tai atsipalaidavimas), bet šis dalykas labai įtraukė, ėmiau domėtis kompiuteriais, kaip jie veikia, kokios detalės kur dedasi ir t. t.
Dabar dirbu Olandijoje, Tilburge, IT specialistu. Ruošiame žmonėms naujus kompiuterius, padedame išspręsti visokius techninius nesklandumus ir tiesiog prižiūrime, kad viskas veiktų stabiliai. Labai gera matyti žmonių šypsenas, kai jiems paruoši naują darbo kompiuterį ar tiesiog išsprendi jų problemas“, – apie save pasakojo D. Jaras-Jaruševičius.
GYTIS
Gytis gyvena Vilniuje ir dirba robotų programuotoju.
„Būti kairiarankiu visada buvo unikali mano tapatybės dalis, ypač augant mūsų mažame mieste. Aš paveldėjau šį bruožą iš tėvo pusės ir niekada nebuvau verčiamas keisti rankos – visi tai priėmė ir palaikė.
Žinoma, teko susidurti su keistenybėmis ir iššūkiais, bet taip pat buvo daug džiaugsmo. Mokykloje dažnai būdavau vienintelis kairiarankis mokinys klasėje. Tai kartais reiškė, kad turėjau prisitaikyti prie pasaulio, sukurto dešiniarankiams. Paprasti uždaviniai, kaip naudotis žirklėmis ar rašyti sąsiuvinyje, galėjo būti šiek tiek sudėtingi, bet greitai išmokau rasti savo būdus, kaip su tuo susitvarkyti.
Nuo mažens mane žavėjo, kaip veikia dalykai – patiko ardyti žaislus ir prietaisus, kad pamatyčiau jų veikimo principus. Smalsumas galiausiai mane atvedė į kompiuterių ir programavimo pasaulį. Praleidau daugybę valandų žaisdamas su programine įranga ir mokydamasis programuoti. Mano kairiarankiškumas, kuris vienu metu jautėsi kaip nedidelė kliūtis, tapo pranašumu. Tai suteikė man kitokią perspektyvą ir skatino mane mąstyti nestandartiškai.
Šiandien didžiuojuosi dirbdamas robotų programuotoju įmonėje „Fortune 20“. Mano darbas apima robotinių sistemų, atliekančių įvairias užduotis nuo gamybos iki sveikatos priežiūros, projektavimą ir optimizavimą. Tai sritis, kuri reikalauja kūrybingumo, tikslumo ir problemų sprendimo įgūdžių – visų savybių, kurias mano kairiarankiškumas ir gyvenimas mažame mieste padėjo man išsiugdyti.
Dirbti su robotais yra nepaprastai malonu. Kiekviena diena atneša naujus iššūkius ir galimybes inovacijoms. Turiu galimybę bendradarbiauti su talentingais žmonėmis iš viso pasaulio, kartu mes stumiame technologijų ribas. Nuostabu galvoti, kad kelionė nuo smalsaus kairiarankio vaiko mažame mieste atvedė mane į šią įdomią karjerą.
Linkėjimai visiems mano kairiarankiams draugams! Švęskime savo unikalias perspektyvas ir neįtikėtinus indėlius, kuriuos mes teikiame pasauliui“, – kalbėjo G. Jaras-Jaruševičius.