
Viešąją įstaigą „Telšių uodegėlė“ ir jos globojamus gyvūnus paremia daugelis gerų žmonių. Kas maisto ar malkų atveža, kas pinigų paaukoja, kas ateina padėti pavedžioti šunis.
Yra dvi šaunios šunų kirpėjos, kurios beglobiams šunims dovanoja grožį. Tai Akvilė Katarskienė ir Indrė Stančikienė. Dvi jaunos žemaitės skiriasi išvaizda ir charakteriu, bet abi labai panašios požiūriu į gyvenimą ir savo gerais darbais. Šuns kirpimas gana nelengvas darbas ir kainuoja nepigiai. Tad jų pagalba mažiesiems mūsų broliams „Telšių uodegėlėje“ yra labai vertinga. Vienas dalykas kirpti šunis, kurie nuolat lankosi kirpyklose, yra maudomi, šukuojami, apsipratę su procedūromis. O darbas su „uodegiukais“ neretai tampa tikru iššūkiu. Į prieglaudą dažnai patenka šunys, gyvenime nemaudyti ir nešukuoti, kailis taip susivėlęs į kaltūnus, kad net turime tam pavadinimą – „bebro“ uodega, nekarpytais ilgais nagais, kas šuniui yra labai skausminga ir trukdo vaikščioti. O svarbiausia – jie bijo žmonių, bijo kirpėjos rankų prisilietimo, nes kirpykla jiems visiškai naujas ir nesuprantamas dalykas. Tad reikia begalinės kantrybės ir švelnumo, reikia meilės. Nes jei ant šuns rėksi, jį barsi, nieko nebus – jis dar labiau bijos, blaškysis, net krimstelėti gali. Aš vadinu tai transformacijomis – gal net mažu stebuklu galima pavadinti, kai purvinas, sulipęs Brisiukas po kelių valandų darbo tampa gražuoliu Briusu – tokiu, kurį ir po Haid parką smagu būtų vedžiotis.
Gražuoliai daug lengviau susiranda namus

Šunį išmaudyti, apkirpti ir suteikti jo kailiukui formą, sutvarkyti nagus yra būtinybė, o ne prabanga. Mes, savanoriai, dažnai skambiname Akvilei arba Indrei, kurios, nors turi nemažai darbo, atranda laiko pasirūpinti ir „uodeginiais“. Prieglaudos šunis jos sutvarko nemokamai, nes yra geros, nuoširdžios moterys, joms patinka daryti gerus darbus, jos jaučia pasitenkinimą darydamos tai, ką sugeba geriausiai. Per 2022 metus buvo nukirpti ir sutvarkyti septyniolika šunų: Pipiras, Kata, Meškis, Taras, Dikis, Bučkis, Leira, Briusas, Kolis, Bolas, Margo, Maksas, Pukutis, Širlė, Munis, Foksė, Dora. Iš jų keturiolika jau turi savo namus. Grožis gelbėja gyvenimus. Ir prie to prisideda darbščios ir švelnios kirpėjų rankos.
Akvilė Katarskienė – telšiškė, baigusi tuometinę „Germanto“ vidurinę mokyklą, finansų mokslus krimto N. Skučienės socialinių mokslų kolegijoje. Dirbo bankroto administratore ir visą laiką svajojo ištrūkti iš skaičių pasaulio. Likimas sudėliojo gyvenimą – Akvilei teko palikti darbą ir slaugyti insulto ištiktą tėtį. Dėl to pablogėjo ir jos pačios sveikata. Tada ir kilo mintis pabandyti kirpti šunis. Augina iki šiol Jorkšyro terjerą Marselį, pabandė jį nukirpti – visai neblogai išėjo. Pavadino kirpyklėlę savo šuns Marselio – pirmojo kliento – garbei. Pavyko, nes žmonės pradėjo skambinti, registruotis. Tada teko rimčiau pasimokyti, baigė šunų kirpimo kursus pas meistrus Vilniuje. Akvilė sako turėjusi didelį norą, tad viskas ėjosi lengvai, su užsidegimu, kuris tęsiasi jau aštuonerius metus.
Akvilė pati pasiūlė savo paslaugas „Telšių uodegėlei“ beveik nuo jos įsikūrimo pradžios. Ji prisimena pirmąją „uodegiukę“ – kalytę Zuzi, kuri nevaldė kojų. Zuzi ir dabar gyvena Robertos Šliogerytės, „Telšių uodegėlės“ šuniukų grupės vadovės, tėvų namuose. Viena iš „uodeginių“ klienčių – Puma liko pas Akvilę. Kai Roberta atvežė ją apkirpti, tiesiog užsimezgė toks nepaaiškinamas ryšys, kad negalėjo jos grąžinti.
Telšiškė labai gerai jaučiasi padariusi gerą darbą, ypač kai atveža susivėlusį, baisiais nagais šunį, kuris po jos grožio procedūrų išeina tikras gražuolis. Labai džiugina, kai toks gražuolis gana greitai susiranda namus. „Visada padėsiu „uodeginiams“, – sako A. Katarskienė, „Marselio“ šunų grožio salono, kuris įsikūręs Rambyno g. 10A, savininkė.
Indrė Stančikienė gimė ir augo Žarėnuose, į Telšius atsikėlė, kai ištekėjo. Dirbo aptarnavimo srityje, „Pitliaus“ kavinėje, baigė Šiaulių universitetą, kur įsigijo socialinio darbuotojo diplomą, bet pagal specialybę nedirbo nė vienos dienos. 2019 metais pradėjo mąstyti, ką galėtų dirbti pati sau. Kadangi turi Jorkšyro terjerę Perlą, pati kerpa ją, tad kilo idėja ekspromtu: pradėti kirpti šunis. Susirado kursus pas meistrus Vilniuje, įsigijo instrumentus, susirado pirmąsias patalpas Elektrinės gatvėje ir pavadino kirpyklėlę savo kalytės Perlos vardu. Dabar kirpykla jau įsikūrusi kitose patalpose Respublikos g. 44.
Kaip pasakoja Indrė, pati pradžia buvo tikra katastrofa, nes galvojo, kad visi šunys bus kaip Perla, ramūs ir paklusnūs. Bet Indrė, kaip tikra žemaitė, užsibrėžė sau tikslą, kad išmoks suprasti šunų charakterį, valdyti juos ir visada tobulinsis. Nors gyvenime Indrė yra gana nekantri, šitame darbe ji priversta išsiugdyti, kaip pati sako, „velnišką“ kantrybę. Padeda tai, kad nuoširdžiai myli šunis, glostinėja, ramina, kad galėtų nukirpti kokią papilvę ar nagus. Kiekviena kirpėja turi savo braižą, Indrė džiaugiasi, kad turi savo nuolatinių klientų ratą, kuris plečiasi.
2020 metais pirmasis klientas iš „Telšių uodegėlės“ buvo pudeliukas Vivis, kuris buvo labai apleistas, kabojęs ant trumpos grandinės ir gana garbaus amžiaus. Vivis susirado namus. O ir kiti jos kirpti „uodeginiai“ Pūkutis, Širlė, Munis taip pat jau surado savo žmones. „Kai padarau gerą darbą, apima geras jausmas ir labai savimi didžiuojuosi“, – sako I. Stančikienė, kurios „Perlos“ kirpyklėlės durys visada atviros mažiesiems beglobiams broliams.
Elė KAKANAUSKIENĖ