
Apie tai, kiek ES investicijų jau pritraukta, kokie svarbiausi pokyčiai įvyko regionuose bei kas planuojama ateityje, kalbėjo Telšių rajono savivaldybės meras Tomas Katkus.
Pasiruošti pavyko – laikas veikti
Kalbėdamas apie tai, kaip sekėsi pritraukti ES investicijas, T. Katkus pabrėžė, jog visų pirma buvo svarbu išsiaiškinti ir sudėlioti rajono poreikius – kokius objektus reikia tvarkyti arba kuriuos projektus įgyvendinti pirmiausia.
Finansavimas jau suplanuotas, projektų sąrašas sudėliotas, šiuo metu derinami investiciniai projektai, pradedami pirkti projektavimo darbai, netrukus prasidės rangos darbai.
Lyginant su ankstesne ES investicijų perspektyva, regionai 2021–2027 metų ES fondų investicijų laikotarpiu sulauks gerokai didesnių investicijų. 2014–2020 m. laikotarpiu regionams buvo skirta apie 972 mln. eurų ES lėšų. Naujoje perspektyvoje programai įgyvendinti skiriama daugiau nei 1,6 mlrd. eurų ES struktūrinių fondų lėšų.
Kada prireikia imtis korekcijų
Paklaustas, ar tenka peržiūrėti ir perdėlioti suplanuotus projektus, Telšių rajono savivaldybės meras T. Katkus atsakė, jog daugiausia svarstoma dėl mokyklų rekonstravimo projektų.
Iš ES investicijų lėšų buvo suplanuota kapitališkai remontuoti dvi mokyklas. Vienam projektui įgyvendinti galima panaudoti 2 milijonus eurų ES fondų lėšų, o projekto vertė – 9 milijonai eurų. Buvo nutarta 7 milijonus skolintis, panaudoti 2 mln. ES lėšų, tačiau mokyklą sutvarkyti pagal naujausius standartus.
Meno mokykla, kuri įsikūrusi labai sename pastate, ES investicijų ir Savivaldybės lėšomis buvo sutvarkyta taip, jog galima didžiuotis – toks yra svarbiausias tikslas.
Pokyčiai, keičiantys gyvenimus
Kaip dėliojami prioritetai? Kokie svarbiausi ES fondų lėšomis finansuojami darbai planuojami? Kurie iš jų labiausiai pakeis žmonių gyvenimą?
Meras T. Katkus kalbėjo, jog nuo 2007 metų nemažai investicijų buvo skirta miesto ir rajono infrastruktūrai tvarkyti. Vienas pirmųjų įgyvendintų darbų – patogesniam susisiekimui palei Masčio ežerą nutiestas pėsčiųjų ir dviračių takas.
2021–2027 m. ES finansavimo laikotarpiu planuojama gyvenamuosius rajonus sujungti su pramonės rajonu, taip pat šalia miesto esančius Masčio, Germanto ir Ilgės ežerus sujungti bendra dviračių ir pėsčiųjų takų sistema.
Anot Savivaldybės vadovo, labai svarbu gerinti ugdymo įstaigų infrastruktūrą. Planuojama ir socialinio būsto plėtra – šiuo metu socialinio būsto eilėje laukia 200 žmonių. Planuose – steigti ir vaikų, turinčių negalią, dienos centrą. Sveikatos srityje – ambulatorines paslaugas priartinti prie žmonių.
Tikslas – augantis gyventojų skaičius
Kaip grąžinti žmones į regionus? Kaip gali padėti ES lėšos? Pasak T. Katkaus, Savivaldybės tikslas – užtikrinti patogią infrastruktūrą, susisiekimą, kokybišką viešąjį transportą, tam ir skiriamas prioritetas.
Telšiuose sėkmingai įgyvendinamas būtent darnaus judumo planas. Meras sutinka, jog ES investicijos prisideda ir prie Žaliojo kurso įgyvendinimo. Čia kuriami ir plečiami dviračių takai, visų pirma skirti susisiekimui, o tuomet – rekreacijai.
ES lėšos, anot rajono mero, leidžia investuoti į tvarius sprendimus, intensyviau pereiti prie aplinkai draugiško transporto. Prie mokyklų statomos dviračių saugyklos – vaikai vis aktyviau naudojasi dviračiais.