Birželio 2 dieną Plungės kultūros centre šurmuliavo jaunieji kūrėjai. Čia vyko tradicinės, jau 23-iosios parodos-konkurso „Stanislovas Riauba – Žemaitijos Andersenas“ uždarymas. Visą mėnesį Plungės kultūros centro lankytojai galėjo pasidžiaugti ir įvertinti jaunųjų kūrėjų, gal net būsimųjų tautodailininkų, talentus amatų, medžio drožybos, tapybos ir grafikos srityse. Tradiciškai uždarymo dieną piniginėmis premijomis buvo apdovanoti keturi laureatai.
Jolanta Vasiliauskienė
Parodoje daugiau nei 300 kūrinių
Kaip sakė konkurso organizatorė ir Plungės tautodailininkų kuratorė Jolanta Miltenė, visą mėnesį parodos lankytojus pasitiko 73 autorių sukurti darbai, kurių pristatyta daugiau nei 300. Šiųmetė paroda iš ankstesnių išsiskyrė lankomumu, mat visą mėnesį parodų salės erdvėje vyko edukaciniai užsiėmimai, ekskursijos. Kaip minėjo J. Miltenė, parodoje-konkurse gali dalyvauti mokiniai nuo 10 iki 19 metų. „Pas mus yra ir tokių, kurie jau sulaukė 19 metų, tad ačiū jiems už tai, jog užteko kantrybės taip ilgai ir kūrybingai dirbti“, – kalbėjo konkurso organizatorė.
„Jūsų lankstinuke įrašytas labai gražus žodis – sąjūdis. Mes, vyresnieji, žinom su kokiu pakilimu ėjom į Sąjūdį. Ir smagu, kad šis didelę svarbą turintis žodis turi gražią tąsą tarp tų, kurie mums yra patys brangiausi“, – į parodos-konkurso dalyvius kreipėsi Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis.
„Toks kiekis vaikų, jų darbų, mokytojų – tam, kad iš kartos į kartą būtų perduotos tradicijos, kitokia mūsų vaikų gyvenimo prasmė, kūrybos džiaugsmas. Žemaitijos Andersenas… Visi, išgirdę šį pavadinimą, nusišypsom, nes atsimename Riaubą, koks jis buvo, kad viską darė pagal savo išmonę. Vaikai taip pat turi lakią fantaziją, todėl svarbu, kad jie nebijotų jos parodyti ir išlaisvinti. Kartais žmogus turi meninių gebėjimų, bet jų neatskleidžia, nes juk nepatogu būti kitokiu. O čia mes žiūrime į tą gausybę talentų, nebijančių būti kitokiais, nebijančių pasireikšti. Ačiū jums už tai, ačiū ir mokytojams, nes dirbate su tais, kurie mums brangiausi“, – kalbėjo rajono vadovas
Į jaunuosius kūrėjus kreipėsi ir Plungės kultūros centro direktorius Romas Matulis: „Nepaisant to, kad paroda savo darbų kiekiu šiek tiek apmažėjusi, bet šio projekto vertė ir prasmė išlieka kaip niekad svarbi. Visokia kūryba yra labai gerai, bet ši paroda – tarsi klasika, kviečianti sugrįžti prie tikrųjų vertybių, tikrojo dailės meno ir tikrųjų kultūros šaknų. Ši paroda – kaip garantas, kaip pamatas, jog Lietuvoje jaunų žmonių širdyse bandoma išsaugoti svarbiausias pamatines vertybės“.
„Jei jūs čia dalyvaujate, vadinasi, daug dirbate ir sėjate sau į širdį sėklą, kuri išaugs tada, kai būsite brandesni žmonės. 23 šio konkurso metai parodė, jog didelė dalis kuriančių vaikų išauga į jaunus, patyrusius tautodailininkus, saugančius lietuvių liaudies meną ir paveldą“, – prieš pristatydama komisijos narius sakė J. Miltenė.
Komisija
Jaunųjų „riaubukų“ darbus vertino tikrai kompetentinga komisija, sudaryta iš savo srities žinovų. Komisijos pirmininkas – Lietuvos tautodailininkų sąjungos pirmininkas, dailininkas Jonas Rudzinskas. Jam talkino mokslų daktaras, menotyrininkas Vytautas Tumėnas, tautodailininkė, konkurso „Stanislovas Riauba – Žemaitijos Andersenas“ iniciatorė ir ilgametė jo kuratorė Zafira Leilionienė, Žemaitijos nacionalinio parko Paveldo skyriaus vyr. specialistė Aldona Kuprelytė, Lietuvos tautodailininkų sąjungos Telšių skyriaus pirmininkė, Telšių kultūros centro etnografė Sigita Dacienė.
„Man, nuo pirmo konkurso atvykstančiam ir matančiam visą jo dinamiką – kaip vystosi, kaip banguoja, šis sąjūdis yra brangus. Mes visur važiuojam ir kalbam apie jį kaip pavyzdinį Lietuvoje. Jūs esate tam tikras kūrybinio organizuotumo pavyzdys, po vienu skėčiu sutalpinęs visas tautodailės sritis“, – konkurso dalyvius sveikino komisijos pirmininkas J. Rudzinskas. Pasak jo, vertinant darbus pirmiausiai buvo žiūrima į riaubišką paprastumą ir nuoširdumą, kūrinių vientisumą. „Paprastumas, nuoširdumas – toks žodžių rinkinys, kurio šiuolaikiniame postmodernizme visai negirdėti. Tačiau be šito nuoširdumo, be noro dirbti, be gebėjimo klausyti nieko nesigaus. Mums, Tautodailininkų sąjungai, labai svarbu, kad jūsų gyvenimas turėtų prasmę. Norisi, jog mūsų išrinkti jaunieji kūrėjai būtų tarsi švyturėliai kitiems“, – kalbėjo J. Rudzinskas.
Paskatinamieji prizai
Pagaliau atėjo ir ilgai lauktoji akimirka – apdovanojimai. Tiesa, kaip sakė komisijos pirmininkas, teisingiausia būtų paskaityti visą dalyvių sąrašą ir juos apdovanoti, bet konkursas tam ir skirtas, kad iš geriausių būtų išrinkti patys geriausi.
Tradiciškai prieš svarbiausius apdovanojimus paskatinamieji prizai įteikti ir kitiems dalyviams: pačiai jauniausiai konkursantei 9 metų tapytojai Emai Mikaitei (Platelių meno mokyklos Žemaičių Kalvarijos dailės skyrius, mokytoja Vaida Blistrubienė); grafikėms Justei Slavinskytei (Plungės „Babrungo“ progimnazija, mokytoja J. Miltenė) ir Austėjai Šimkutei (Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazija, mokytoja Rima Drevinskienė); tapytojai Dianai Daukšaitei (Plungės „Saulės“ gimnazija, mokytoja Ilma Zaborskienė); pernai geriausio amatininko vardą laimėjusiam Leonui Costai (Plungės „Saulės“ gimnazija, mokytojas Viktoras Raibužis); tapytojai Gabrielei Toliautaitei (Sedos Vytauto Mačernio gimnazija, mokytoja Indrė Lileikienė). Rusnė Aleksandravičiūtė (Šiaulių Ragainės progimnazija, mokytoja Regina Aleksandravičienė) apdovanota už unikalius švilpukus.
Paskatinamieji prizai įteikti dviems merginoms, pasireiškusioms dvejose srityse, – keramikoje ir tapyboje: Eivei Baltrušaitytei (Mažeikių moksleivių namai, keramikos studija „Molinukas“, mokytoja Ilona Jonušienė); karpiniai ir amatai – Kamilei Kavaliauskaitei (Mažeikių rajono Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazija, mokytoja Inga Šilinskaitė).
Tapytoją, audėją Vladę Mišeikienę sužavėjo Emilijos Milašiūtės (Platelių meno mokyklos Žemaičių Kalvarijos dailės skyrius, mokytoja V. Blistrubienė) tapyba ir grafikas Julius Eidimtas (Plungės Senamiesčio mokykla, mokytoja Aldona Bieliauskienė). Audėjos Kotrynos Strakšienės prizas ir paskatinimas nenusileisti kitiems skirtas amatininkui Linui Matevičiui (Plungės „Saulės“ gimnazija, mokytojas V. Raibužis).
Žiūrovų ir komisijos simpatijos
Kaip ir kiekvienais metais parodoje apsilankę žiūrovai išrenka savo laureatus, prizus įsteigia ir Švedijos Boksholmo komunos organizacija „Draugas draugui“. Kaip sakė J. Miltenė, ši organizacija išrinko 5 mokinius, kurie, jų nuomone, nusipelno specialaus prizo tam, kad toliau kurtų ir garsintų medžio drožėjo Stanislovo Riaubos vardą. Už medžio drožybą prizai įteikti Plungės „Babrungo“ progimnazijos mokytojo V. Raibužio mokiniams Karoliui Pociui, Estelai Vrubliauskaitei ir Irmantui Šarkauskui. Už nutapytus gražius, Švediją primenančius koplytėlių vaizdus, „Draugas draugui“ prizai įteikti tos pačios mokyklos mokytojos J. Miltenės mokinėms Karinai Lacytei ir Augustei Ragainytei.
Žiūrovų akimis geriausia amatininkė – Augustė Gabalytė (Mažeikių rajono Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazija, mokytoja I. Šilinskaitė), tapytoja – Gabrielė Norgėlaitė (Plungės „Ryto“ pagrindinė mokykla, mokytoja Vilma Stankuvienė), grafikė – Justė Vauraitė (Plungės „Babrungo“ progimnazija, mokytoja J. Miltenė), skulptorė – Rugilė Mačiūtė (Mažeikių Pavasario gimnazija, mokytojas Aleksandras Novakas).
Na, o profesionalų komisija geriausiais pripažino ir premijomis apdovanojo šiuos jaunuosius kūrėjus: tapytoją Vaidą Ruginytę (Platelių meno mokykla, mokytoja Lina Ruginienė), grafikę Godą Velykytę (Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazija, mokytoja R. Drevinskienė), amatininkę Emilę Bagužaitę (Telšių „Atžalyno“ progimnazija, mokytoja R. Aleksandravičienė). O tarp medžio drožėjų geriausias – plungiškis Osvaldas Raudys („Saulės“ gimnazija, mokytojas V. Raibužis).
Žinoma, padėkų ir dovanų sulaukė ir jaunųjų talentų mokytojai: V. Raibužis, L. Ruginienė, V. Stankuvienė, I. Zaborskienė, I. Jonušienė, I. Šilinskaitė, V. Blistrubienė, R. Aleksandravičienė, Audrius Česnelis, A. Bieliauskienė, Edita Baltrušaitienė, Bronelė Valužienė, J. Miltenė, Asta Milėškienė, R. Drevinskienė, A. Novakas, Genė Brasienė, I. Lileikienė.