Rugpjūčio 5–16 dienomis Patirtinio mokymosi centre Džiuginėnuose buvo daug veiksmo. Čia vyko projekto „Generation Europe – The Academy“ tarptautiniai jaunimo mainai.
Telšių jaunimo centras yra tarptautinio su jaunimu dirbančių organizacijų tinklo „Generation Europe – The Academy“ dalis. Iš viso tinklui priklauso 42 organizacijos iš 14 šalių, kurios susiskirsčiusios į 14 partnerysčių. Šiame etape esame partneriai su Vokietijos jaunimo centru „Jugendkulturschuppen“, Ukrainos nevyriausybine organizacija „Duga“.
Tarptautinio tinklo koncepcija apima ne tik jaunimo mainų organizavimą. Vyksta darbas tarptautinėse grupėse, kur jaunimo darbuotojai, jaunimo politikos ekspertai rengia metodinę medžiagą, strategijas darbo su jaunimu kokybei gerinti, atliepiant tikruosius šių dienų jaunų žmonių poreikius. Projekto struktūra – vietinės jaunuolių grupės, ambasadoriai, jaunimo vadovai ir koordinatoriai. Tai suteikia galimybę tobulėjimui ir nuosekliam darbui. Jaunuoliai turi galimybę tobulėti ir tapti ambasadoriais, ambasadoriai – jaunimo vadovais. Tai visus auginantis procesas.
Šiais metais vyko trečiasis, jau paskutinis, jaunuolių susitikimas. 2022 m. pirmasis susitikimas surengtas Vokietijoje, 2023 m. turėjome unikalią galimybę susitikti Ispanijos kalnuose, kai dėl karo susitikimas negalėjo vykti Ukrainoje, ir šiais metais Lietuvoje, jaunuolių pamėgtame Patirtinio mokymosi centre Džiuginėnų kaime.
Dažnai sulaukiame klausimo „O ką jūs veikėte?“ Ir atsakyti į jį nėra lengva, nes klausiantys dažniausiai turi ir savo atsakymą. Jeigu atvyksta svečiai iš užsienio, svarbiausia kuo daugiau juos supažindinti su miestu, šalimi, kultūra, tradicijomis, nuvežti į kiek galima daugiau žymių vietų ir t. t. Ir tai yra labai svarbu.
Kas vyksta mūsų susitikimų metu, yra daugiau nei šalies, kultūros parodymas. Jaunuoliai, ambasadoriai ir vadovai susitinka jau trečius metus iš eilės. Mes ne tik žinome vieni kitų vardus ir kitus faktus apie vieni kitus, mes žinome vieni kitų gyvenimo istorijas, esame daugiau nei projekto partneriai, turime bendros patirties iš praeitų susitikimų, jaučiame vieni kitus. Tarp mūsų nebelieka skirtingų tautybių, mes visi esame jaunuoliai, vadovai, dalyviai, žmonės.
Šis susitikimas buvo giliai įprasminantis mūsų darbą ir duodantis pajausti vertę, kurią mes kuriame dirbdami su jaunais žmonėmis. Pasirinkta tema: „Praeitis-dabartis-ateitis“. Projektas tęsiasi 4 metus. Tai ilgas laiko tarpas, kurio metu vykdydami įvairias veiklas mes augome, mokėmės, tobulėjome. Todėl labai norėjosi pažvelgti atgal, kokie atėjome į šį projektą, kas esame dabar ir kur galima su tuo, ko pasiekėme, judėti toliau. Patirties daug ir labai įvairios – nuo baimės kalbėti anglų kalba, baimės pasisakyti dideliame dalyvių rate, nenoro fotografuotis, noro būti tik savo šalies grupėje ir pan. iki gebėjimo ne tik kalbėti, bet ir dainuoti dainas prie laužo angliškais tekstais, drąsos kelti aktualias temas grupėje ir spręsti kylančias problemas bei meninių pasirodymų scenoje.
Šalia viso to parodėme ir savo lietuviškas-žemaitiškas tradicijas, lankydami Žemaičių kaimo muziejų, degustuodami žemaitiškus patiekalus, šokdami tradicinius šokius, kepdami šakotį, tyrinėdami Telšių miestą per skirtingus pojūčius, įrodydami, kad Baltijos jūroje įmanoma maudytis ir vanduo nėra toks šaltas, gėrėdamiesi žymiosiomis Kuršių nerijos smėlio kopomis.
Rugpjūčio 12-oji mums visiems žinoma ir svarbi kaip Tarptautinė jaunimo diena. Telšių bendruomenei ji jau žinoma kaip renginio „Open Kitchen“ diena, kurios metu ragaujame skirtingų šalių kultūras visais pojūčiais. Šiemet renginį organizavo mainų dalyviai, gamindami savo šalies patiekalus. Sulaukėme nemažo būrio svečių. Muzikuojantys jaunuoliai džiugino savo pasirodymais.
Ar sunku organizuoti tokį tarptautinį 12 dienų susitikimą 34 dalyviams? Jau nebesunku. Per daug metų sukaupta patirtis dirbant su tarptautiniais projektais, savanoriais, motyvuota ir savo darbą mylinti darbuotojų komanda, partneriai, iš kurių nesulaukėme nė vieno priekaišto, tik daug daug palaikymo, jaunuolių augimas ir atvirumas, kuris skatina nesustoti daryti viską, ką galime geriausia.
Jausmas, kuris liko po to, kai visi išsiskirstėme į skirtingas puses, yra dėkingumas. Už galimybes finansuotojams, pagalbą buvusiems Jaunimo centro lankytojams, kurie įvairiais būdais prisidėjo prie susitikimo organizavimo, maitintojams už galimybę mėgautis natūraliu maistu, Džiuginėnų gyventojams už toleranciją, kai mums labai norėjosi triukšmauti.
Nors susitikimas mainų formatu jau buvo paskutinis, tačiau projektas dar nesibaigia. Toliau darbas vyks nacionalinėse grupėse vykdant vietines iniciatyvas. Šių metų spalio gale Dortmundo mieste, Vokietijoje, vyks Europos darbo su jaunimu simpoziumas „Building Bridges, Breaking Barriers“, kuriame dalyvaus Jaunimo centro jaunimo atstovai.
Artimiausiu metu Telšių miesto bendruomenę kviesime susitikti Europos aktyvumo savaitėje, kuri vyks spalio 4–11 dienomis.
Projektą finansuoja Vokietijos fondai, programa „Erasmus+“, koordinuoja Vokietijos organizacija „Internationales Bildungs-und begegnungswerk (IBB)“.
Daugiau informacijos apie mūsų veiklas galima rasti Jaunimo centro interneto svetainėje www.tjc.lt, socialiniame tinkle „Facebook“: „Atviras Telšių jaunimo centras“, „Generation Europe-The Academy Telšiai“.
Jaunuolių nuo 14 iki 29 metų amžiaus laukiame Jaunimo centre pirmadieniais–šeštadieniais nuo 14 iki 20 val. Atėjęs į Jaunimo centrą gali ne tik prasmingai leisti laiką, bet ir tapti tarptautinių projektų dalyviu.
Jaunimo centro vadovė Saulena PILITAUSKAITĖ