Pasaulio sveikatos organizacija skambina pavojaus varpais dėl sumažėjusio vaikų ir paauglių fizinio aktyvumo. Lietuvos mokslininkų atlikti tyrimai atskleidžia dar liūdnesnę situaciją mūsų šalyje – prastėja fizinio pajėgumo rezultatai ir sveikatos rodikliai.
Pasidomėjome situacija Telšiuose.
Diana PUZERĖ
Po karantino – didžioji dalis su antsvoriu
Krepšinio treneris ir fizinio ugdymo mokytojas Arvydas Kerpauskas šiuolaikinių vaikų ir paauglių fizinį pasiruošimą vertina vidutiniškai: „Mano nuomone, vaikų ir paauglių, kurie lanko sporto įstaigas, fizinis pasirengimas yra neblogas. Prasčiau vertinčiau fizinį pasiruošimą tų, kurie dalyvauja tik fizinio ugdymo pamokose ir daugiau niekur kitur nesportuoja.“
A. Kerpauskas mano, jog po karantino jaunimo fizinis pasirengimas pakito į gerąją pusę. Nors esą dauguma ir sako, kad situacija blogėja, mokytojas ragina nepamiršti, kokie vaikai ir paaugliai grįžo į mokyklas tuo laikotarpiu – didžioji dalis turėjo antsvorį. „Žinoma, norėtųsi geresnių rezultatų, bet yra sunku, kai tiek daug pagundų – telefonai, kompiuteriai, nesveikas maistas ir t. t. Jaunimas nebeturi tiek motyvacijos leisti laisvalaikį sporto aikštynuose“, – pastebi pedagogas.
Krepšinio treneris ir fizinio ugdymo mokytojas stengiasi motyvuoti mokinius daugiau judėti – per savo pamokas mėgina įtraukti kuo daugiau įvairių žaidimų. Per mokslo metus supažindina su visomis sporto šakomis. Visuomet rekomenduoja sporto centrą ar kitą sporto įstaigą. Taip pat per fizinio ugdymo pamokas skatina mokinio laisvę.
„Jaunimui patarčiau sportuoti kiekvieną dieną, nes tai sumažina stresą ir padeda ugdyti socialinius įgūdžius. Yra didelė pasirinkimo laisvė – kiekvienas mokinys gali prisitaikyti sau tinkamą sporto šaką“, – pataria A. Kerpauskas.
Pasak trenerio, išties trūksta didesnio tėvų įsitraukimo į vaikų fizinį rengimą: „Tėveliai turėtų vaikus skatinti ir palaikyti, kad jie daugiau judėtų. Reikia su jais praleisti daugiau laiko, sportuoti drauge, taip kurti geresnius tarpusavio santykius. Rekomenduoju visiems sportuoti, nes fizinis aktyvumas yra labai svarbus mūsų sveikatai.“
Sportas – ne tik fizinio lavinimo pamokose
Telšių rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Aurelija Trečiokienė teigia, jog švietimo įstaigos užtikrina vaikų fizinį aktyvumą pagal Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos patvirtintus bendruosius ugdymo planus: „Fizinio lavinimo pamokų skaičius skiriasi priklausomai nuo vaikų amžiaus. Ugdymo planuose 1–8 klasėms, III–IV gimnazijos klasėms numatyta skirti po 3 savaitines fizinio ugdymo pamokas, o 9–10 klasėms, I–II gimnazijos klasėms – po 2 savaitines pamokas. Privalomas fizinio ugdymo pamokų skaičius yra vienodas visose mokyklose.“
A. Trečiokienė sako, jog per pastaruosius metus fizinio lavinimo pamokų skaičius didėjo – anksčiau buvo 2, o dabar yra 3 savaitinės pamokos. Be fizinio lavinimo pamokų, mokyklose mokiniams taip pat siūlomi sporto krypties neformaliojo vaikų švietimo užsiėmimai: sporto būreliai, šokių pamokos ir kita aktyvi veikla. Daugelis švietimo įstaigų dalyvauja įvairiose judrumo akcijose, skatindamos mokinius daugiau judėti.
Už mokyklos ribų gausią sporto šakų pasiūlą vaikams teikia Telšių sporto ir rekreacijos centras, taip pat kiti neformaliojo švietimo teikėjai, siūlantys įvairias sporto veiklas, tokias kaip futbolas, karatė, krepšinis ir kt.
Pasak A. Trečiokienės, šiandien vis dažniau girdime apie pasyvų vaikų laisvalaikį – daug laiko praleidžiama prie mobiliųjų telefonų, planšetinių kompiuterių ir televizorių ekranų.
Nors mokykla skatina aktyvumą, labai svarbus vaidmuo tenka ir šeimai. „Tėvai gali ne tik paskatinti, bet ir įskiepyti vaikams sveikos gyvensenos ir fizinio aktyvumo vertybes. Kasdienėje rutinoje net ir mažos aktyvumo įtraukimo pastangos gali daryti teigiamą poveikį vaiko sveikatai. Svarbu suprasti, kad vaikai norės daugiau sportuoti ir judėti, jei savo aplinkoje matys gerus pavyzdžius ir sulauks artimųjų palaikymo. Mokykla yra pasirengusi prisidėti prie sveikos ir laimingos kartos ugdymo, tačiau būtinas visų – ir šeimos, ir bendruomenės – indėlis“, – baigia pokalbį A. Trečiokienė.
Vieni sportuoja, kitiems trūksta motyvacijos
Vitalija Riškienė, daug metų dirbanti vaikų neurologe ir paauglių ir vaikų psichiatre, tvirtina, jog bendros populiacijos vaikų ir paauglių fizinį aktyvumą vertinti yra sunku.
„Pas gydytojus vaikai patenka dėl sveikatos problemų: neurologinių, psichinių, elgesio ir emocijų, autizmo, priklausomybių ir t. t. Galima išskirti dvi grupes. Vieni vaikai nuolat sportuojantys, kurių sveikatos sutrikimai nesiejami su fizinio aktyvumo trūkumu. Malonu girdėti, kad jie daug metų lanko sporto, šokių ir kitus aktyvumo reikalaujančius užsiėmimus, siekia rezultatų. Kitai grupei trūksta motyvacijos užsiimti bet kokia fizine veikla, visaip stengiasi vengti dalyvavimo net fizinio lavinimo pamokose. Jų popamokinė veikla – tai gulinėjimas ir mėlynojo ekrano įrenginiai (telefonas, kompiuteris, televizorius ir kt.). Tokie vaikai dažniau turi elgesio ir emocijų sutrikimų, sunkiai sukaupia dėmesį, nesugeba suvaldyti pykčio, agresyvumo, nelanko mokyklos, manipuliuoja, simuliuoja ligas, draugai tik virtualioje erdvėje, sutrikę jų socialiniai santykiai. Dažniausiai tokie vaikai nieko nenori, jų niekas nedomina. Nuo ankstyvos vaikystės jie įpranta lengvai gauti tai, kas geriausia, be jokių pastangų, terorizuoja tėvus. Neturi motyvacijos fiziniam aktyvumui. Jeigu reikalinga speciali pagalba – siunčiami reabilitacijai“, – kalba medikė.
V. Riškienė džiaugiasi, kad vis daugiau atsiranda sporto klubų, kuriuose dirba geri specialistai – vaikai ir paaugliai turi galimybę užsiimti mėgstama fizine veikla. Tačiau pastebėjo, kad fizinis pasirengimas silpnesnis merginų, nors jos turi galimybę lankyti mankštas, šokių pamokas, jogos užsiėmimus. Dažniausios sutinkamų pacientų problemos – stuburo patologijos, nugaros skausmai, netaisyklinga laikysena.
„Vis dažniau vaikai lanko baseiną, važiuoja dviračiais ir pėsčiomis eina į žygius. Ir, žinoma, viskas pirmiausia priklauso nuo požiūrio į fizinį aktyvumą šeimoje. Jei nėra motyvacijos – visada randama pasiteisinimų, kad per maža sporto šakų pasiūla, trūksta laiko, brangiai kainuoja, daug užduota pamokų ir kt.“, – pažymi gydytoja.
Kaip terapiją vaikų neurologė ir paauglių ir vaikų psichiatrė visada pirmiausia siūlo didinti fizinį krūvį – įvairūs šokių užsiėmimai, mankštos, pritaikyti taisyklingas judesio, sėdėjimo, miego pozas. Kuo mažiau skiria medikamentų malšinti skausmui. Dėmesys yra skiriamas ir tinkamai mitybai.
„Kaip malonu būna išgirsti, kad pokalbis nenuėjo veltui, atsirado noras fiziniam aktyvumui. Patariu visada ir tėvams įsijungti į bendrą veiklą – pagerėja kontaktas su vaiku. Tą geriausiai pradėti jau ankstyvoje vaikystėje – savo pavyzdžiu įskiepijant judėjimo naudą“, – sako V. Riškienė.
Skaitytojų nuomonė socialiniame tinkle
Feisbuko „Telšių ŽINIŲ“ paskyroje paklausėme ir skaitytojų nuomonės: ar vaikų ir paauglių fizinis aktyvumas yra sumažėjęs?
Komentatoriai tokiai tendencijai pritarė.
„Labai sumažėjo. Per kūno kultūros pamokas nebeliko ištvermės testų. Šuolius į tolį visai pamiršo – baigia žolėmis apželti“, – rašo Daiva Pociūtė.
kad vaikai net iki mokyklos nebenueina, tevai veza net 500m iki mokyklos 🙂 didinti reiketu kuno kulturos programa mokyklose.