ES institucijose dirbantys lietuviai skatinami grįžti į buvusias mokyklas ir savo asmenine patirtimi bei pasakojimais padėti mokiniams geriau suprasti, kas yra Europos Sąjunga ir kokias galimybes ji teikia jaunajai kartai. Į Janapolės pagrindinę mokyklą grįžo šiuo metu Europos Parlamente dirbanti buvusi mokyklos mokinė Neringa Šileikaitė. Ji mokiniams skaitė paskaitą tema „ES iš arčiau“.
Janapolės pagr. mokykloje N. Šileikaitė baigė 8 klases (2002 m.), 4 metus mokėsi Telšių Žemaitės gimnazijoje. Vėliau gilintis į politikos mokslus nusprendė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute. Besimokydama pusę metų studijavo Austrijos sostinėje Vienoje, vėliau teko padirbėti Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijoje.
Baigiant studijas, atsirado galimybė įsidarbinti Europos Parlamente. Į Europos Parlamentą iš visų valstybių narių yra išrinkti 753 žmonės, kurie dirba susiskirstę į politines grupes. Neringa dirba vienos iš didžiausių politinių grupių, Europos socialistų ir demokratų frakcijos, sekretoriate. Ji eina šios frakcijos prezidento (austro Hanneso Swobodos) padėjėjos pareigas ir yra atsakinga už santykius su Baltijos šalimis: organizuoja vizitus, domisi, kas vyksta tose šalyse. Taip pat sudarinėja grupės prezidento darbotvarkę, dalyvauja įvairiuose susitikimuose. Jai teko dalyvauti susitikime su Estijos prezidentu T. H. Ilvesu, ranką spaudė Prancūzijos prezidentas F. Hollande’as.
Kartu su kitais ES institucijose dirbančiais lietuviais Neringa, grįžusi namo, aplankė Janapolės pagrindinę mokyklą, kur mokiniams pasakojo apie ES vaidmenį žmogaus kasdieniniame gyvenime bei apie Lietuvos pirmininkavimą ES Taryboje. Mergina pristatė kitas ES institucijas: Europos Komisiją, ES Vadovų Tarybą, ES Tarybą, supažindino su jų veikla. N. Šileikaitė kalbėjo apie darbo ES institucijose ir Europos Parlamente reikšmę.
Anot janapoliškės, Europos Parlamentas – tai „keliaujantis Parlamentas“, kuris turi tris darbo vietas: Briuselyje, Liuksemburge, Strasbūre. Jame dirba apie 6 tūkst. žmonių, kalbama 23 oficialiomis kalbomis, trys jų – darbo kalbos: anglų, prancūzų ir vokiečių. Viešnia susirinkusiesiems papasakojo apie darbuotojų kultūrinius skirtumus, kurie atsispindi aprangoje, skiriasi darbo metodai, požiūris į punktualumą, mandagumo suvokimą.
N. Šileikaitė su mokiniais diskutavo apie ES naudą Lietuvai. Ji pabrėžė, kad ES – ne tik pinigai ir lėšos, kurias Lietuva gauna nuo įstojimo. Kalbėdama apie Lietuvos pirmininkavimą ES Tarybai, kuris prasidės šių metų liepos 1 d., mergina teigė, jog Lietuva tą pusmetį bus Europos Sąjungos veidas. Per pirmininkavimo pusmetį vyks aktyvus teisėkūros procesas ir kasdienės derybos. Planuojama šimtai renginių, ekspertų susitikimų bei posėdžių. Numatoma, kad į Lietuvą atvyks apie 20–30 tūkst. ES delegatų.
Vėliau vyko diskusija, viktorina, kurios metu mūsų mokyklos mokiniai noriai atsakinėjo į klausimus ir parodė puikias savo žinias. Jų triūsas buvo įvertintas, moksleiviai apdovanoti užrašų knygutėmis, skirtukais, atšvaitais su ES logotipais. Mokyklai viešnia padovanojo knygų ir žemėlapį „Europos Sąjunga“, visus pavaišino parvežtu belgišku šokoladu.
Baigdama paskaitą, N. Šileikaitė mokiniams palinkėjo mokytis kalbų, ir ne tik jų.