Dūseikių socialinės globos namuose dviejų gyventojų konfliktas baigėsi pavojingais peilio dūriais. Nusikaltimas įvyko, galima sakyti, dėl menkniekio – apsižodžiavimo, kad vienas iš konflikto dalyvių nesimaudo, smirda. Išsprūdęs žodis „nevala“ 60-mečiui globos namų gyventojui vos nekainavo gyvybės.
Giedra AKAVICKIENĖ
Nustatytas sunkus sveikatos sutrikdymas
Išnagrinėjus baudžiamąją bylą dėl priverčiamųjų medicinos priemonių taikymo Telšių apylinkės teismo Telšių rūmuose nutartis priimta šių metų birželio 27 dieną. Kruvinas incidentas globos namuose įvyko praėjusių metų spalio 14 dieną.
Teismas nustatė, kad 2023 10 14, 11.11 val., kilusio konflikto tarp J. N. ir nukentėjusiojo V. P. metu, tyčia peiliu durdamas V. P. du kartus į pilvą ir vieną kartą į krūtinę, padarė V. P. durtinę-pjautinę kiauryminę pilvo sienos žaizdą be organų sužalojimo, durtinę-pjautinę pilvo sienos žaizdą, durtinę-pjautinę krūtinės dešinės pusės žaizdą. Nukentėjusiajam dėl pilvaplėvės ertmės kiauryminio sužalojimo be vidaus organų pažeidimo padarytas sunkus sveikatos sutrikdymas.
J. N. pripažino, jog dūrė peiliu V. P. Jie gyvena tuose pačiuose globos namuose. Tą rytą jis ilgai miegojo. Jo su V. P. kambariai yra su pertvara. V. P. baliavojo per visą naktį, kėlė triukšmą. Rytą V. P. atėjęs į jo kambarį, pradėjo pulti ant jo ir jo draugo. Vyrai sukonfliktavo ir J. N. nubėgo ieškoti pagalbos pas darbuotojus. Susirinko sesutės, darbuotojai, V. P. atėjo iš paskos, pradėjo šaukti, grasinti, kad nužudys.
J. N. atskleidė, kad jį suėmė pyktis. „Nuėjau į savo kambarį ir paėmiau draugo peilį pagąsdinimui. Buvau susijaudinęs, koridoriuje dūriau V. P. Po to pats labai išsigandau, neprisimenu, kiek kartų dūriau. Alkoholio visiškai nevartoju, geriu paskirtus vaistus. Jokių konfliktų su kitais gyventojais niekada neturėjau“, – apie save papasakojo J. N.
Darbuotojų liudijimai apie kruviną išpuolį
Liudytojos J. D. teigimu, tądien ji dirbo, slaugos skyriuje turėjo ligonį. Tą rytą ji gyventojams išdalino vaistus. V. P. vaistus išgėrė anksti ryte, o J. N. ilgai miegojo, jį pažadino ir atidavė vaistus. J. N. buvo ramus. Vėliau koridoriuje išgirdo triukšmą ir išėjo pažiūrėti. Konfliktavo abu minėti vyrai. Ji paskambino socialinei darbuotojai, kad ši ateitų. Po to išgirdo kaip socialinė darbuotoja šaukia. Išėjusi išvydo pilvą susiėmusį ir susilenkusį iš skausmo V. P. Kraujavo jo pilvas. Ji nubėgo medicininių priemonių, o perdurtas V. P. nuėjo į savo kambarį. Kiek galėjo, darbuotoja suteikė pirmąją pagalbą. Matė, kad yra trys žaizdos.
Anot liudininkės Z. K., išgirdusi triukšmą, išėjo pažiūrėti, kas vyksta. Ginčijosi J. N. su V. P. Darbuotoja girdėjo, kad V. P. pasakė, kad J. N. nesiprausia, kad pro jį neįmanoma praeiti. J. N. nuėjo į kambarį. Ji pamanė, kad ir V. P. nuėjo, tačiau atsisukusi pamatė, kad J. N. sugrįžo ir smūgiuoja kumščiu V. P. Tik kai atsitraukė nuo V. P., J. N. rankoje pamatė peilį. Buvo iškviestos tarnybos, V. P. suteikė pirmąją pagalbą. Pasak darbuotojos, paprastai abu gyventojai nebendraudavo.
Kita darbuotoja, irgi tapusi įvykio liudininke, A. V. papasakojo, kad tą dieną ji maudė žmogų ir išgirdo, jog koridoriuje vyksta konfliktas. Išėjusi pažiūrėti pamatė, kad konfliktuoja du pensiono gyventojai. V. P. išvadino J. N. „nevala“, sakė, jog jis nesimaudo. Pažiūrėjusi, grįžo prie savo darbo. Netrukus išgirdo balsus: „baikit, baikit“. Vėl išėjo pažiūrėti ir pamatė, kaip J. N. smūgiuoja V. P., ir išgirdo: „kraujas, kraujas“. Kruvinas V. P. nuėjo į savo kambarį. Ji su sesele nukirpo sužalotajam drabužius, suteikė pagalbą.
Kito asmens veiksmai išprovokavo agresiją
Į globos namus atskubėjo medikai ir policijos pareigūnai. Po incidento užpuolikas peilį pasidėjo savo kambaryje į spintelės stalčių, o atvykus policininkams, jį atidavė. Įtariamasis buvo sulaikytas ir uždarytas į areštinę.
Globos namų darbuotoja policijai perdavė vaizdo įrašą. Teisiamojo posėdžio metu buvo peržiūrėta aktuali vaizdo įrašo dalis laikmenoje, iš kurio matyti, kaip J. N. peiliu, laikomu dešinėje rankoje, tris kartus smūgiuoja nukentėjusiajam V. P.
2024 m. sausio 31-vasario 7 d. teismo psichiatrijos ekspertizės aktu nustatyta, jog J. N. dėl psichikos būsenos gali suprasti reikšmingas bylai aplinkybes ir duoti apie jas parodymus. Tačiau inkriminuojamos nusikalstamos veikos padarymo metu vyriškis dėl psichikos būsenos negalėjo adekvačiai suvokti savo veiksmų esmės ir jų valdyti. Rekomenduojama taikyti priverčiamąją medicininio poveikio priemonę – ambulatorinį stebėjimą pirminėje psichikos sveikatos priežiūros įstaigoje.
Teisiamojo posėdžio metu teismo psichiatrė ekspertė Laurina Šliožienė paaiškino, kad po įvykio J. N. dvi dienas buvo gydomas stacionare, jam buvo nustatytas paūmėjimas. Kadangi įvykio metu jo būsena jau buvo stipriai pablogėjusi, ši liga pasireiškė tam tikrais mąstymo, elgesio ir afekto reakcijų pokyčiais. Kito asmens veiksmai galėjo jį išprovokuoti agresijai.
Teismas nutarė pripažinti nepakaltinamu
Šiaulių teritorinė ligonių kasa pateikė civilinį ieškinį 1720,23 eurų sumai. Byloje nustatyta, kad J. N. padarė nusikalstamą veiką nepakaltinamumo būsenoje. Veiksnus asmuo, padaręs žalą tokios būsenos, kai jis negalėjo suprasti savo veiksmų reikšmės ir jų valdyti, už padarytą žalą neatsako. Nepakaltinamo asmens padaryta veika, už kurią taikomos priverčiamosios medicinos priemonės, nelaikoma nusikalstama, o šią veiką padaręs asmuo nėra kaltinamasis. Toks asmuo pagal Baudžiamąjį kodeksą už padarytą pavojingą veiką neatsako.
Priverčiamųjų medicinos priemonių taikymo procese pareikštas civilinis ieškinys turi būti nagrinėjamas civilinio proceso tvarka, nes jis nesusijęs su visus požymius turinčios nusikalstamos veikos padarymu. Dėl to šioje byloje negalima spręsti klausimo dėl jo neteisėtais veiksmais padarytos žalos atlyginimo. Esant šioms aplinkybėms, civilinis ieškinys paliktinas nenagrinėtu.
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos baudžiamuoju kodeksu, teismas nutarė J. N., padariusį baudžiamojo įstatymo uždraustą veiką, numatytą Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 135 str. 1 d., pripažinti nepakaltinamu.
J. N. taikyti priverčiamąją medicinos priemonę – ambulatorinį stebėjimą pirminės psichikos sveikatos priežiūros sąlygomis.
Daiktinis įrodymas, nusikaltimo įrankis – virtuvinis peilis – nutarčiai įsiteisėjus sunaikintas.