Telšių miesto gyventojams UAB „Litesko“ išsiuntė pirmąsias šio šildymo sezono sąskaitas. Palyginti su pernai, centralizuotai tiekiamos šilumos kaina Lietuvoje mažėjo 11,1 proc., Telšiuose – apie 13 proc. Apie šilumos kainų dinamiką kalbėjomės su Telšių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoju Kęstučiu Anglicku.
„Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija pateikė šių metų spalio mėnesio šilumos kainų statistiką, – „Telšių ŽINIOMS“ pasakojo K. Anglickas. – Vidutinė centralizuotai tiekiamos šilumos kaina spalio mėnesį, palyginti su rugsėju, mažėjo 0,1 proc. Centralizuotai tiekiama šiluma labiausiai atpigo UAB „Utenos šilumos tinklai“ ir UAB „Nemėžio komunalininkas“ aptarnaujamiems vartotojams – atitinkamai 16,8 proc. ir 7,1 proc., žymesnis šilumos kainos augimas fiksuojamas Kelmėje ir Mažeikiuose – atitinkamai 4,0 proc. ir 2,6 proc.“ Per metus centralizuotai tiekiamos šilumos kaina šalyje mažėjo 11,1 proc. Vidutiniškai Lietuvos šilumos vartotojai šiemet mokės 24,05 ct už 1 kWh.
Pasak K. Anglicko, palyginti su pernai, Telšių miesto gyventojams šilumos kaina mažėjo apie 13 proc.: 2012 m. spalio mėnesį telšiškis už šią paslaugą mokėjo 32,07 ct už 1 kWh, o 2013 m. – 28,11 už 1 kWh. „Telšiai šiemet pagal bendrą respublikinį centralizuotai tiekiamos šilumos kainos vidurkį užima ganėtinai neblogą poziciją, – teigė Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas.
– Anksčiau mes stovėjome visai prieš galą, t. y. tarp daugiausiai už šilumą mokančių vartotojų. Dabar beveik pasiekėme vidurkį.“ 2011 m. centralizuotai tiekiamos šilumos kaina Telšiuose siekė 30,63 ct už 1 kWh, 2012 m. – 32,07 ct už 1 kWh.
K. Anglickas sakė neseniai kalbėjęs su UAB „Litesko“ filialo „Telšių šiluma“ direktoriumi Alfredu Milteniu. Šis prasitarė apie bendrovės planus kreiptis į Valstybinę kainų ir energetikos kontrolės komisiją dėl šilumos kainos koregavimo. „Pigs ar brangs šiluma Telšių vartotojams – negaliu pasakyti. To negalėjo padaryti ir pats A. Miltenis, – kalbėjo Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas. – UAB „Litesko“ kaip visada: jei mato, kad gali kainą koreguoti, – taip ir daro. Pastaruoju metu, kada daug ko jiems neleidome (atlikti investicijų ir pan., – red.), jie ypač pajuto badą. Anksčiau dėl kelių centų dalių į komisiją nesikreipdavo, o dabar tai daro dėl menkiausios galimybės pakelti kainą.“ Anot pašnekovo, jeigu Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija ir pritartų pakelti kainą – ji keistųsi tik kitų metų šildymo sezonui. Šilumos kaina momentaliai gali kisti tik pasikeitus kuro kainoms.
2013 m. rugpjūtį, palyginti su 2012 m. rugpjūčiu, gamtinės dujos pigo 11,5 proc. O jeigu palygintume 2013 m. rugpjūtį ir liepą, gamtinių dujų kaina mažėjo 1,4 proc. Biokuras šių metų rugpjūčio mėn., palyginti su liepa, pigo 12,0 proc., o per metus (2012 m. rugpjūtis–2013 m. rugpjūtis) pigo 20,9 proc. (lyginamos vidutinės svertinės kuro kainos).