
Šiandien karo Ukrainoje akivaizdoje, kai Rusijos okupantai kasdien apšaudo Ukrainos civilinę infrastruktūrą, miestus, gyvenamuosius rajonus, o žmonės priversti slėptis nuo pavojaus slėptuvėse, ar Lietuva gali jaustis saugi? Ar mes žinome, kaip elgtis išgirdus pavojaus signalą, kur slėptis, kokius daiktus su savimi turėti, kaip susisiekti su artimaisiais ir pan.
Apie rajono gyventojų saugumą, pasirengimą karinei agresijai, savitarpio pagalbą ir susitelkimą pasakoja Telšių rajono savivaldybės administracijos Aplinkos ir civilinės saugos poskyrio vyriausioji specialistė Asta Mockevičienė.
Kaip yra pasirengta karinei agresijai?
„Daugeliui žmonių civilinės saugos sąvoka asocijuojasi su sirenomis, slėptuvėmis ir dujokaukėmis. Šis požiūris atėjęs iš sovietiniais metais įprastos civilinės gynybos, kuri telkė dėmesį į apsaugą nuo užsienio karinių atakų ir „gimė“ dar Pirmojo pasaulinio karo metais, – „Telšių ŽINIOMS“ teigė Aplinkos ir civilinės saugos poskyrio vyriausioji specialistė A. Mockevičienė. – Slėptuvių Telšių rajono savivaldybės teritorijoje nėra, nes jos yra specialiosios paskirties statiniai arba specialiai įrengtos patalpos apsaugoti nuo atsiradusių gyvybei ar sveikatai pavojingų veiksnių valstybės tarnautojus ir darbuotojus, vykdančius valstybės ir savivaldybių institucijoms ir įstaigoms nustatytus uždavinius ir funkcijas bei užtikrinančius valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų veiklą ekstremaliųjų situacijų ar karo metu. Slėptuvių poreikį šalyje nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė.“
Anot A. Mockevičienės, laikinam gyventojų prieglobsčiui yra skirti kolektyvinės apsaugos statiniai, kurie dažnai painiojami su slėptuvėmis. Kolektyvinės apsaugos statiniai yra iš anksto parinkti ir specialiai pažymėti statiniai, kurie gali būti greitai pritaikomi laikinam gyventojų prieglobsčiui saugantis nuo žalingo aplinkos poveikio bei evakuotų gyventojų apsaugai ekstremaliųjų situacijų ar karo metu.
„Kolektyvinės apsaugos statiniai parenkami ir įrengiami pastatuose, kurie įprastai naudojami įvairiems visuomenės poreikiams. Tai mokyklos, gimnazijos, kultūros centrai, sporto salės, arenos ir pan. Ekstremaliųjų situacijų metu šiuos pastatus galima laikinai greitai pritaikyti gyventojams apsaugoti nuo atsiradusių gyvybei ir sveikatai pavojingų veiksnių“, – kalbėjo Aplinkos ir civilinės saugos poskyrio vyriausioji specialistė.
Kolektyvinės apsaugos statiniai yra pažymėti specialiuoju ženklu.
Pašnekovės teigimu, šis ženklas ant pastato reiškia, kad pastatas savivaldybėje yra parinktas kaip galimas kolektyvinės apsaugos statinys. Telšių rajono savivaldybėje yra parinkta 50 kolektyvinės apsaugos statinių, kuriuose kilus grėsmei bus surenkami evakuojamieji arba laikinai apgyvendinami evakuotieji gyventojai. Juose organizuotai bus teikiamos gyvybiškai būtinos paslaugos: aprūpinama maistu, geriamuoju vandeniu, vaistais, higienos reikmenimis, švariais drabužiais. Šiuose pastatuose gyventojams tektų gyventi tol, kol būtų priimtas sprendimas grįžti į nuolatinę gyvenamąją vietą ar būtų perkelti į kitą laikiną būstą.
„Šiais metais Rusijai užpuolus Ukrainą buvo iš naujo įvertinta Lietuvos civilinės saugos sistemos būklė ir trūkumai. Pagal šiuo metu galiojančius civilinės saugos teisės aktus, kiekvienoje savivaldybėje kolektyvinės apsaugos statiniuose prieglobstį turi rasti bent 10 procentų evakuotų miestiečių, neskaičiuojant vaikų ir neįgaliųjų“, – tvirtino A. Mockevičienė.
Priedangos
Priedangas rekomenduojama parinkti gyvenamųjų daugiabučių, visuomeninės, laisvalaikio, pramogų ir kitos paskirties statinių ar atskirai įrengtose požeminėse automobilių stovėjimo aikštelėse, garažuose, rūsiuose; technologiniuose, transporto ir pėsčiųjų tuneliuose; įmonių, sporto įstaigų sanitarinėse ir buitinėse patalpose (rūbinėje, duše, prausykloje, rūsyje ir pan.); nedegių medžiagų sandėliuose ir kt. Priedangose būtų sudarytos sąlygos gyventojams trumpą laiko tarpą išvengti gyvybei ar sveikatai pavojingų veiksnių kilus oro pavojui, esant tiesioginio ir netiesioginio apšaudymo grėsmei karinės agresijos metu (nuo netiesioginių atakų iš orlaivių, raketų, artilerijos ugnies, nuo skeveldrų, nuolaužų, sprogimo smūgio bangų, atsitiktinių kulkų).
„Gaila, bet Telšių mieste neturime nei metro, nei požeminių automobilių stovėjimo aikštelių, nei pėsčiųjų tunelių, todėl savivaldybės teritorijoje priedangai yra parinkti 34 statiniai, turintys rūsius“, – sakė Aplinkos ir civilinės saugos poskyrio vyriausioji specialistė.
Tokie pastatai pažymėti priedangos ženklu.
Lietuvos pasirengimo ekstremaliosioms situacijoms svetainėje www.lt72.lt ir Telšių rajono savivaldybės interneto svetainės puslapyje „Civilinė sauga ir mobilizacija“ yra pateikti patvirtinti kolektyvinės apsaugos statinių ir priedangų sąrašai ir jų išdėstymas.
Kalio jodido tabletės
Kalio jodido tabletės apsaugo skydliaukę tik nuo žalingo radioaktyviojo jodo poveikio. Šias tabletes reikia vartoti tik po specialaus Sveikatos apsaugos ministerijos pranešimo. Laiku suvartojus kalio jodido, skydliaukė užblokuojama (prisotinama) stabiliuoju jodu ir taip apsaugoma nuo įkvėpto radioaktyviojo jodo kaupimosi joje ir sukeliamos žalos.
„Įsiminkite, kad branduolinės avarijos atveju skydliaukės neapsaugo jokie kiti jodo preparatai – nei spiritiniai jodo tirpalai ar jodo purškalai, skirti burnos gleivinei gydyti, nei maisto papildai su jodu, – perspėja pašnekovė. – Sveikatos apsaugos ministerijos Ekstremalių sveikatai situacijų centras 2020 m. įsigijo 4 000 000 vnt. kalio jodido tablečių. Stabiliojo jodo preparatais, nupirktais valstybės biudžeto lėšomis, 2020 m. aprūpinta 16 Lietuvos savivaldybių, kurių teritorijos patenka į skubių apsaugomųjų veiksmų zoną. Kalio jodido tabletės buvo dalijamos gyventojams pagal gyvenamąją vietą. Telšių rajono savivaldybė nepatenka į skubių apsaugomųjų veiksmų zoną ar 100 km aplink Astravo atominę elektrinę, todėl mūsų rajono gyventojams apsaugoti nėra skirta kalio jodido tablečių. Jei šiuo metu neramu ir jaučiatės nesaugiai, savo šeimos nariams kalio jodido tablečių galite įsigyti vaistinėse.“
Jonizuojančios spinduliuotės matavimo prietaisų ar dujokaukių Telšių rajono savivaldybės administracija taip pat neturi, nes visos turėtos dar sovietinių laikų dujokaukės ir prietaisai Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktoriaus įsakymu buvo arba utilizuoti, arba išvežti ir perduoti centralizuotai saugoti į Šiaulių rajone, Zokniuose, esančius civilinės saugos sandėlius.
Elektros generatorius turi Regioninė Telšių ligoninė, UAB „Telšių vandenys“, artimiausiais metais planuoja įsigyti Telšių rajono pirminės sveikatos priežiūros centras ir Telšių rajono savivaldybės administracija.
Kaip žmogus turi elgtis išgirdęs pavojaus signalą?
Gresiant ar įvykus nelaimei visi nori žinoti, kas vyksta, ką daryti. Informacijos stoka kelia nerimą, skatina klaidingą nuomonę ir formuoja gandus. Gyventojų perspėjimo informacija turi būti gausi ir kuo iš įvairesnių šaltinių, tuomet tikėtina, kad ją išgirs daugiau žmonių ir kad žmonės labiau paisys perspėjimų.
Pasak A. Mockevičienės, Lietuvoje veikia gyventojų perspėjimo ir informavimo sistema. Visuomenė gali būti perspėjama įvairiais būdais: jungiamos gyventojų perspėjimo sirenos (po jų gausmo girdimas įspėjamasis garso signalas „Dėmesio visiems“ ir kiti įspėjamieji signalai pagal gresiančios nelaimės pobūdį ir poreikį), siunčiami trumpieji pranešimai tiesiogiai į gyventojų mobiliuosius telefonus, skelbiami pranešimai šalies žiniasklaidoje, interneto svetainėse, socialiniuose tinkluose. Į ekstremaliojo įvykio teritoriją gali būti siunčiami automobiliai, turintys garso stiprinimo įrangą, o atokių gyvenviečių gyventojai gali būti perspėjami per pasiuntinius.
„Iš karto po perspėjimo sirenų gausmo per Lietuvos nacionalinį radiją ir televiziją yra skelbiama gyventojams svarbi informacija. Tad jei reikės evakuotis, palikti gyvenamąją vietą arba judėti į kolektyvinės apsaugos statinį ar priedangą (geriausiai artimiausią), apie tai sužinosite išklausę informaciją, skelbiamą per visuomeninį transliuotoją, – primena Aplinkos ir civilinės saugos poskyrio vyriausioji specialistė. – Kur yra kolektyvinės apsaugos statinys ar priedanga, būtina jau dabar pasižiūrėti ir susirasti (Telšių rajono savivaldybės svetainės polapyje „Civilinė sauga ir mobilizacija“ yra pateikti patvirtinti kolektyvinės apsaugos statinių ir priedangų sąrašai ir jų išdėstymas, – red.). Ekstremaliajai situacijai reikia pasiruošti iš anksto. Sudarykite šeimos pasirengimo nelaimėms planą. Susipažinkite su gresiančiais pavojais mūsų savivaldybėje.“
Pagalvokite:
- Į ką galite kreiptis nelaimės atveju?
- Kur galima būtų slėptis pavojaus atveju?
- Kokia transporto priemone nuspręsite evakuotis, jeigu likti vietoje būtų negalima – savo automobiliu, autobusu, savivaldybės transportu ar pan.;
- Ką darysite, jei suges jūsų automobilis?
- Kokie yra kiti evakavimosi keliai, jei pasirinktasis užblokuotas?
- Kur susitiksite su šeimos nariais įvykus nelaimei?
- Kokius daiktus pasiimsite, jei teks evakuotis?
Kaip pavojaus atveju būtų gelbėjami vaikai, senyvo amžiaus žmonės?
Pasak Aplinkos ir civilinės saugos poskyrio vyriausiosios specialistės, tiek švietimo, tiek socialinės rūpybos įstaigos yra pasirengusios savo ekstremaliųjų situacijų valdymo planus, kuriuose suplanuoti įstaigų veiksmai įvykus ekstremaliajam įvykiui: kaip apie nelaimę bus informuojami darbuotojai, kokie darbuotojo, atsakingo už perspėjimą ir informavimą, veiksmai gresiant ar susidarius ekstremaliajai situacijai, kaip informacija būtų perduodama ugdytinių ar slaugos įstaigoje esančių žmonių artimiesiems.
Tiek švietimo, tiek socialinė įstaiga turi pasirūpinti globojamais asmenimis: nukreipti žmones į saugias įstaigos teritorijos vietas arba žmonių susirinkimo vietas. Už įstaigos darbuotojų, įstaigos gyventojų, moksleivių ir ugdytinių evakavimą yra atsakingas įstaigos direktorius ir ekstremaliųjų situacijų valdymo grupė. Informaciją apie žmonių surinkimo punktus ir (ar) tarpinius surinkimo punktus atsakingas darbuotojas gautų per visuomenės informavimo priemones kartu su šia informacija: žmonių surinkimo būdas, transporto atvykimo laikas ir vieta, jei gyventojai evakuojami iš gyvenamųjų vietų, gyventojų surinkimo punktų adresai, duomenys apie situaciją, numatoma evakuacijos trukmė.
Išvykimo krepšys
Šiame krepšyje turi būti būtiniausi daiktai ir priemonės, reikalingos jūsų šeimos išgyvenimui pirmosioms 72 valandoms – trims paroms po nelaimės. Krepšyje turi būti:
- svarbūs dokumentai – gimimo / santuokos liudijimai, pasai, vairuotojo pažymėjimai, draudimo dokumentai, turto nuosavybės dokumentai;
- artimųjų nuotraukos (jų prireiks ieškant artimųjų);
- radijo imtuvas su papildomais elementais;
- žibintuvėlis su papildomais elementais;
- ilgai galiojančio maisto davinys 3 paroms;
- vandens atsargos (mažoje taroje) 3 paroms;
- papildomas maistas, esant spec. mitybos poreikiams;
- mechaninis konservų atidarytuvas;
- pirmosios pagalbos rinkinys, vartojami vaistai ir vandenilio peroksido tirpalas;
- šeimos nariams būtini medikamentai;
- maistas kūdikiams, sauskelnės, drėgnos servetėlės;
- žaislai / knygos vaikams;
- rūbai persirengti (patikimi batai, tvirta striukė nuo lietaus ir vėjo, megztiniai, šiltos kelnės);
- tualetiniai reikmenys – rankšluostis, muilas, dantų šepetėlis, popierius ir kt.;
- šilta antklodė / kompaktiškas miegmaišis;
- kaukė nuo dulkių;
- degtukai vandeniui atsparioje dėžutėje / žiebtuvėliai;
- pieštukas ir popierius;
- grynieji pinigai (išskirstykite ir saugiai paslėpkite tarp kitų daiktų);
- juvelyriniai dirbiniai, kitos vertybės (išskirstykite ir saugiai paslėpkite tarp kitų daiktų);
- cigaretės (kritiniu atveju jos gelbsti kaip mainų objektas);
- maisto atsargos: mėsos konservai, daržovių konservai (ankštinės daržovės – itin vertingas pasirinkimas), kiti konservuoti produktai (sutirštintas pienas, vaisiai), birios kruopos, aliejus, cukrus, prieskoniai (žolelių mišiniai, ryškių skoninių savybių prieskoniai), druska, medus, arbata.
Rinkitės konservus metalinėse pakuotėse!
Gresiant ar susidarius ekstremaliajai situacijai, maisto ir vandens atsargos gali būti ribotos ir jų tiekimas gali būti sutrikęs, todėl reikia turėti pasiruošus maisto atsargų bent 72 valandoms, kol bus pradėta teikti pagalba.
Ekstremaliajai situacijai reikia pasiruošti iš anksto. Sudarykite šeimos pasirengimo nelaimėms planą.
- Susipažinkite su gresiančiais pavojais mūsų savivaldybėje.
- Pagalvokite, į ką galite kreiptis nelaimės atveju.
- Kur galima būtų slėptis pavojaus atveju? (Iš anksto pasidomėkite, kur yra artimiausi kolektyvinės apsaugos statiniai, kuriuose ekstremaliųjų situacijų ar karo metu bus galima pasislėpti.)
- Kokia transporto priemone nuspręsite evakuotis, jeigu likti vietoje būtų negalima – savo automobiliu, autobusu, savivaldybės transportu ar pan.
- Ką darysite, jei suges jūsų automobilis?
- Kokie yra kiti evakavimosi keliai, jei pasirinktasis užblokuotas?
- Kur susitiksite su šeimos nariais įvykus nelaimei?
- Kokius daiktus pasiimsite, jei teks evakuotis?
Susitikimo vieta
Numatykite, kur susitiksite su šeimos nariais, jeigu, nutikus nelaimei, būsite visi skirtingose vietose ir jeigu reikės staiga palikti namus. Numatykite dvi šeimos narių susitikimo vietas: vieną – lauke, kitą – pas jums artimus žmones. Kiekvienas šeimos narys turi gerai žinoti susitikimo vietų adresus ir telefonus.
Jei būsite iš anksto susipažinę ir vadovausitės praktiniais patarimais, ką reikėtų daryti patiems ir kaip pagelbėti šalia esantiems, apsisaugoti nuo nelaimių ar išgyventi nelaimės laikotarpį bus daug lengviau.
Pažeidžiamiausi šeimos nariai
Yra žmonių, kurie dėl amžiaus, fizinės, psichinės ar socialinės būklės gali nesužinoti apie gresiantį pavojų arba nesuprasti jo galimo poveikio. Jeigu šeimoje yra mažamečių vaikų, senyvo amžiaus žmonių ar ligonių su psichine ar fizine negalia, reikia pagalvoti – ar jie galės girdėti ir suprasti perspėjimus, ar galės (sugebės) greitai, savarankiškai palikti namus. Jeigu jie negali savimi pasirūpinti, tai svarbiausias šeimos plano tikslas – suplanuoti, kaip juos išgelbėti ir kaip jais pasirūpinti. Jeigu vaikai dar maži, iš anksto reikia užrašyti ant kortelės jų vardą, pavardę, adresą ir pritvirtinti prie drabužių.
Šeimos nariai, kuriems reikalingas gydymas. Jeigu šeimoje yra narių, kurie nuolatos vartoja receptinius vaistus, apsvarstykite, kaip pasirūpinti tokių vaistų atsargomis, nes nelaimės metu galite likti be vaistų ir be recepto. Iš anksto reikia pasiteirauti gydytojų, ką daryti katastrofos metu tiems, kuriems reikalingi specialūs vaistai ar gydymas (chemoterapija, radioterapija, metadonas, dializė, lašinės ir pan.).
Žmonės, galėsiantys jums padėti
Jeigu šeimoje turite pažeidžiamų, savimi negalinčių pasirūpinti narių, vieni galite nesusitvarkyti – gali prireikti kitų žmonių pagalbos. Žmonės, esantys šalia jūsų ar gyvenantys netoliese, yra geriausia pagalba. Geri santykiai su kaimynais gali išgelbėti gyvybes ir turtą. Tam, kad nesibaimintumėte galimų nelaimių, iš anksto numatykite patikimus žmones, galinčius padėti fiziškai ir emociškai. Nesikliaukite tik vienu žmogumi – jeigu su juo nepavyks susisiekti, liksite be pagalbos. Tikėtis, kad padės pagalbos tarnybos, taip pat nereikėtų, nes gali būti, kad nukentėjusiųjų bus labai daug arba pagalbos prireiks labai greitai (pavyzdžiui, skubiai evakuotis iš pastato), kol tarnybos dar neatvyko.
Žmonija sukaupė pakankamai patyrimo, todėl saugaus gyvenimo abėcėlės galima išmokti. Daugiausia nelaimių kyla dėl žmogaus kaltės, kurios dažnai baigiasi tragiškai. Todėl reikia mokytis pažinti pavojus ir mokėti jų išvengti. O patekus į ekstremaliosios situacijos gniaužtus – nepasiduoti ir veikti. Tam neužtenka tradicinių žinių ir įgūdžių, tam reikia mokytis saugos abėcėlės.