
Pavasarį Užimtumo tarnybos Telšių skyrius ypatingą dėmesį skyrė iš emigracijos grįžusiems ir užimtumo siekiantiems asmenims. Kaip sakė Telšių skyriaus vedėja Diana Abelkienė, tikslinės grupės integracijai buvo organizuoti trys susitikimai, kurių metu dalyviai galėjo išgirsti sėkmės istorijas, susipažinti su Užimtumo tarnybos paslaugomis ir gauti naudingos informacijos apie įsidarbinimo bei verslo galimybes.
Diana PUZERĖ
Patirtys ir galimybės
Pirmasis Užimtumo tarnybos Telšių skyriaus renginys – diskusija prie kavos – subūrė dešimt emigrantų, norinčių pasidalinti savo patirtimi ir išgirsti apie galimybes grįžus į gimtinę. Neformalioje aplinkoje dalyviai aptarė darbo rinkos pokyčius, iššūkius, Užimtumo tarnybos teikiamas paslaugas ir turėjo galimybę susipažinti su bendraminčiais.
Meniška prigimtis ieško karjeros kelio
Antrasis susitikimas vyko su Telšių rajone, Degaičiuose gyvenančia Lina Žemaitiene, kuri po ilgos emigracijos grįžo į Lietuvą. Lina šiuo metu dar neatrado savo karjeros kelio, tačiau jos meniška prigimtis neleidžia sėdėti vietoje. Moters pomėgis – karpiniai, kurie panaudojus tam tikrą techniką virsta pieštukinėmis, vazomis, šviestuvais.
Kraštietė, gyvenusi Degaičiuose ir baigusi Telšių „Džiugo“ vidurinę mokyklą, išvyko dirbti ir mokytis į Vokietiją. Ten moteriai teko teikti pagalbą žmonėms, turintiems judėjimo ar kalbėjimo sunkumų po eismo įvykiuose patirtų traumų, dėl išsėtinės sklerozės ir panašių problemų. Darbas su tokiais žmonėmis Linai padėjo pažinti jų elgseną ir psichologiją.
Po poros metų degaitiškė grįžo į Lietuvą ir įsidarbino padavėja restorane, tačiau po nesėkmingai susiklosčiusių asmeninių santykių 2006 metais išvyko į Ispaniją. Ten teko išbandyti save žemės ūkio darbuose.
Tačiau, kad ir kur Lina beatsidurdavo, niekada nepamiršdavo meilės menui ir savo pomėgiui – piešimui. Taip pat nuo mažens mėgo karpinius, kuriuos dovanodavo artimiesiems.
Vieną dieną, dukrai paprašius pieštukinių, degaitiškė, panaudojusi sukauptas tuščias plastikines taras (kaip pati vadina – „bačiokėlius“), pirmą kartą išbandė plastikinius karpinius. Taip prasidėjo Linos „bačiokinių“ karpinių kelionė.
Naudojant žirkles, plastiką ir pasitelkiant kantrybę sukuriami pasakiški vaizdai, kurie taip pat yra funkcionalūs: įdėjus į karpinį lemputes gaunamas šviestuvas, įdėjus pieštukus – pieštukinė, įdėjus saldainius – saldaininė ir t. t. Taip pat galima sukurti dekoracijų detales, raktų pakabukus, gėlių puokštes, papuošalus ir panašiai.
Pristatytos užimtumo galimybės
Trečiasis, platesnio masto, susitikimas sujungė Savivaldybės, Užimtumo tarnybos ir mokymo įstaigų atstovus. Renginyje dalyvavo 20 žmonių, kurie po 14, 18 ar net 19 metų emigracijoje priėmė sprendimą grįžti į Lietuvą. Susitikimo dalyviams pristatytos įvairios užimtumo galimybės – persikvalifikavimas, įgūdžių pritaikymas darbo rinkoje, parama verslui bei kitos priemonės, padedančios sugrįžusiems emigrantams sėkmingai įsitvirtinti darbo rinkoje.
Grįžtantieji susiduria su iššūkiais
Nuo 2024 metų sausio pradžios į Žemaitiją sugrįžo 86 tautiečiai, kurie registravosi Užimtumo tarnybos Telšių skyriuje. Daugiausia grįžusiųjų buvo iš Jungtinės Karalystės (31), Norvegijos (8), Airijos (7), Vokietijos (4). Telšių skyriuje taip pat registravosi asmenys, grįžę iš Islandijos, Švedijos, Ispanijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Australijos.
Iš 86 klientų didžioji dalis surado savo karjeros kelią – apie 30 jų įsidarbino, 2 šiuo metu mokosi, 12 pateikė prašymus dėl išregistravimo dėl pasikeitusios gyvenimiškos situacijos, 4 persikėlė savo registraciją į kitus miestus, bandys integruotis ten.
„Grįžtantieji susiduria su įvairiais iššūkiais – nuo darbo rinkos pokyčių iki socialinės integracijos. Manome, kad tiek grupiniai susitikimai, tiek ir individualūs pokalbiai padeda žmonėms pajusti, kad jų sprendimas grįžti buvo teisingas, o emigracijoje įgyta patirtis – pritaikoma ir Lietuvos darbo rinkoje“,– sakė Telšių skyriaus vedėja D. Abelkienė.