Šachmatų lentoje, kaip ir žmogaus gyvenime, viskas kinta nuo partijos pradžios iki pabaigos. Telšių šachmatų legenda senjoras Vytautas Gembutas šią vasarą švenčia savo brandaus ir kūrybingo gyvenimo 80 metų sukaktį. Jau septynis dešimtmečius buvęs ilgametis jaunųjų Telšių krašto šachmatininkų treneris ir vienas pajėgiausių Žemaitijos vyresniosios kartos šachmatininkų yra prisirišęs prie šio žaidimo nuo pat vaikystės, jis dar ir šiandien noriai dalyvauja Telšių šachmatininkų bendruomenės veikloje, organizuoja rajono pirmenybes, atmintinoms šalies datoms ir metų šventėms skirtus šachmatų turnyrus.
Gyvenimas, kaip ir šachmatų partija, turi pradžią
Vytauto Gembuto gimtinė – Beržoro kaimas, esantis pietinėje Platelių miestelio pusėje, Žemaitijos nacionalinio parko teritorijoje, pietvakariniame Platelių ežero krante. Pietų pusėje telkšo Beržoro ežeras. Beržoro kaimas – urbanistikos paminklas, kaimo kapinaičių centre stovi medinė Šv. vyskupo Stanislovo bažnyčia, pastatyta 1746 m. Čia ir buvo pakrikštytas Anicetos ir Zenono Gembutų pirmagimis Vytautukas.
Dėl galimos tremties į Sibiro platybes baimės jauna šeima tuoj po karo išsikėlė gyventi į Telšius. Tuo metu tėtis Zenonas dirbo Telšių pirštinių fabriko ūkinėje dalyje, mama Aniceta išmoko siuvėjos amato fabrike „Mastis“. Netrukus gimė dukrytės Irena ir Janina. Gyvenimas, kaip ir daugelio kitų darbininkų, nebuvo rožėmis klotas, tačiau tvarkingoje šeimoje duonos užteko visiems. Tėtis šiek tiek mokėjo žaisti šachmatais, su pagrindinėmis žaidimo taisyklėmis supažindino ir savo smalsųjį šešiametį sūnų. Berniukas vakarais pažaisdavo su kaimynystėje gyvenusiu virštarnybiniu rusų kariškiu, vėliau atsirado ir norinčių žaisti šachmatais bendraamžių, kuriems pirmuoju mokytoju buvo „žaidėjas su patirtimi“ Gembutų Vytautas.
Jau vaikystėje jaunasis šachmatininkas ėmė suprasti, kad šachmatai – ne šiaip įdomus žaidimas, o tikra matematika su daugeliu sprendimo variantų ir nežinomųjų gausa. Gabų jauną žaidėją šeštojo dešimtmečio pabaigoje pastebėjo šachmatų entuziastas pedagogas Eugenijus Skibarka, dirbęs rusų kalbos mokytoju Telšių II vidurinėje mokykloje. V. Gembutas įsteigė Telšių vaikų ir jaunių sporto mokykloje (VJSM) šachmatų sekciją, pradėjo rengti varžybas, greitai susidraugavo su suaugusiais Telšių šachmatininkais. Telšių rinktinėje tuo metu žaidė daugkartinis rajono čempionas Antanas Stančikas, Petras Laukys, moterų čempionė Marija Vengrienė ir E. Skibarka. Savamokslis Vytautas, jauno trenerio dėka gavęs vertingų žaidimo pamokų, dar vyresnėse klasėse buvo kviečiamas žaisti Telšių miesto komandoje.
Po Telšių III vidurinės mokyklos baigimo 1962 m. jaunuolis mokėsi Kauno politechnikume, įsigijo inžinieriaus mechaniko specialybę, dirbo pamainos meistru Telšių skaičiavimo mašinų gamykloje, o kiekvieną laisvo laiko valandą praleisdavo prie šachmatų lentos, dalyvaudavo varžybose ir turnyruose. Atmintyje išliko bendrystė su Telšių krašto pokario metų žaidėjais Petru Mašanausku, Leopoldu Sabecku, Kazimieru Norvaišu, Petru Laukiu ir kt., kurie dar žaidė ne vienerius metus jau V. Gembutui dirbant treneriu.
Pasiteisinęs debiutas šachmatų trenerio darbe
Vytautą vis labiau traukė darbas su vaikais. Jis prisimindavo savo vaikystę, žaidimą šachmatais be trenerio iki pat paauglystės metų. Jaunuolis norėjo būti panašus į savo pirmąjį ir vienintelį trenerį E. Skibarką.
Vytautui buvo leista mokyti vaikus žaisti visuomeniniais pagrindais, palaipsniui gavo ir apmokamų antraeilininko valandų. Jaunas treneris stengėsi gerai suplanuoti treniruočių procesą, ieškojo tinkamiausių darbo metodų, siekė užmegzti šiltus santykius ne tik su vaikais, bet ir su jų tėvais. Vytautas džiaugėsi, kaip sparčiai tobulėjo Helijara Mikuckytė, Violeta Šarkauskytė, Vidmantas Einikis, Eugenijus Taujanskis, Alvydas Jasevičius. Tarp merginų pripažinta lydere tapo mokytojo šachmatininko Jono Venslausko dukra Sigita Venslauskytė, 1974 m. tapusi SSD „Nemunas“ draugijos čempione. Per respublikines finalines varžybas prisijungdavo Nevarėnų šachmatininkai broliai Algirdas, Antanas ir Alvydas Valatkos bei Julija Molytė.
Bendromis V. Gembuto ir Nevarėnų fizinio lavinimo mokytojo Kazimiero Pagojaus pastangomis Telšių VJSM jaunieji šachmatininkai vis dažniau tapdavo respublikinių ir zoninių komandinių varžybų nugalėtojais ir prizininkais. Bendraamžius dabar kaunietį V. Einikį, telšiškius E. Taujanskį ir A. Jasevičių sieja šilti bendrystės ryšiai su buvusiu treneriu iki pat šių dienų. Paskutiniaisiais sovietmečio metais trenerį V. Gembutą džiugino Rolandas Kinčinas, Rolandas Lukošius, Reda Skrodenytė, Rita Arlauskaitė, Jovita Kariniauskaitė, Jūratė Krenciūtė, Onutė Zimblytė, Vytautas Gembutas (sūnus), kiek vėliau Sigita Duoplytė, Vaiva Kulikauskaitė, Arūnas Pačkauskas ir dar keletas kitų šachmatininkų.
R. Kinčinas – vienas mylimiausių trenerio mokinių, daugkartinis rajono čempionas, jau mokykliniais metais pasiekęs gražių pergalių kartu su bendramoksliu R. Lukošiumi. Abu jaunuoliai žaidė Telšių šachmatų rinktinėje kartu su pirmuoju šachmatų klubo „Žaibas“ (įkurtas 1993 m.) prezidentu sporto meistru Daliumi Jociu, kandidatais į sporto meistrus Antanu Mašanausku ir Eugenijumi Taujanskiu. Daug gražių komandinių pergalių šalies zoninėse šachmatų varžybose pasiekta kartu su jaunesniu kolega šachmatų treneriu Juliumi Armaliu. Abiejų trenerių bendradarbiavimas truko 20 metų.
Per 1985–2005 m. laikotarpį ženkliai išaugo šachmatų grupės, atskirai vyko treniruotės berniukams ir mergaitėms. J. Armalis kaip treneris daug prisidėjo prie stipriausių jaunųjų šachmatininkų Telšių istorijoje Gracijaus Jankausko ir Martyno Limonto įspūdingų pergalių atkūrus Lietuvos nepriklausomybę. FIDE meistras ir WFCC didmeistris M. Limontas vėliau ne kartą noriai atsiliepdavo į V. Gembuto kvietimą žaisti svarbiausiuose Telšiams šachmatų turnyruose. Laiko tėkmėje pasimiršo daugelio šachmatininkų vardai ir pavardės, tačiau ar įmanoma pamiršti tuos laikus, kai vieną po kito medalius iš šalies moksleivių ir suaugusiųjų finalinių varžybų į Žemaitijos sostinę parveždavo geriausia visų laikų Telšių krašto šachmatininkė Simona Limontaitė – triskart Lietuvos moterų klasikinių šachmatų čempionė ir dukart bronzos medalių laimėtoja, daugkartinė žaibo ir greitųjų šachmatų moterų šalies čempionatų nugalėtoja ir prizininkė?
Vytautas visada prisimins kelionę į Ispaniją, kur pasaulio čempionate žaidė Agnė Bačionytė – Lietuvos vaikų pirmenybių 1998 m. nugalėtoja. 1999 metais pasaulio čempionate Ispanijoje dalyvavo ir V. Gembuto auklėtinė S. Limontaitė. Naująjį XXI amžių asmeninėse Lietuvos mergaičių pirmenybėse pasveikino dvylikametė A. Bačionytė, iškovodama bronzos medalį. 2002 m. Lietuvos jaunių pirmenybėse Radviliškyje čempione tapo Monika Zeniauskaitė. Įvairiose šalies moksleivių finalinėse varžybose komandinėje įskaitoje medalius iškovojo seserys Dovilė ir Agnė Bačionytės, S. Limontaitė, Vilnė Jančiūtė, Kristina Puidokaitė, Edita Stončiutė, Lilijana Norvaišaitė ir M. Zeniauskaitė. Geru žodžiu šiandien buvęs treneris mini Kristinos seserį Agnę Puidokaitę, Irmantę Bertavičiūtę ir jos brolį Vytautą Bertavičių, Domą Norkūną, Tomą Laucių, Edviną Baltutį ir kitus buvusius jaunuosius šachmatininkus.V. Bertavičius 2012 m. Lietuvos jaunių šachmatų pirmenybėse po gana ilgos pertraukos iškovojo Telšiams bronzos medalį. 2018 m. XI Lietuvos seniūnijų finalinėse šachmatų varžybose buvę V. Gembuto auklėtiniai S. Kiseleva-Limontaitė, D. Norkūnas ir V. Bertavičius (komandos vadovas Tomas Gaurylius) iškovojo nugalėtojų taurę ir aukso medalius. Po metų XII Lietuvos seniūnijų žaidynėse tos pačios sudėties telšiškių komanda vėl buvo geriausia šalyje.
Iki pat šių dienų V. Gembuto dėka Telšių „Bočių“ namuose vyksta šachmatų klubo „Žaibas“ (klubo prezidentas Alfredas Balsys) organizuojamas tradicinis Telšių rajono šachmatų maratonas, išaiškinami pajėgiausi sezono žaidėjai.
Visa Telšių šachmatininkų bendruomenė garbingo amžiaus jubiliejaus proga nuoširdžiai linki gerbiamam Vytautui Gembutui stiprios sveikatos, ilgų gyvenimo metų ir dar daug laimingų valandų prie 64 langelių lentos.
Jonas GAURYLIUS