Metų sandūra šiais metais gana aštri, daug mirčių, daug įvairiausių reakcijų. Vieni ramūs, kiti ieško priežasčių, diskutuoja, treti socialiniuose tinkluose dalijasi įvairiausia informacija, kaip vieni kitiems galėtų padėti.
Kaip šiandieninėje situacijoje išlikti ramiems, kaip teisingai elgtis, kaip padėti šalia esančiam, kaip elgtis racionaliau, kad iš didelio noro padėti nebūtų dar blogiau…
Pakomentuoti situaciją paprašėme Žemaitijos psichikos sveikatos centro vadovo, gydytojo psichiatro Gintaro Naujoko:
– Išties pastaruoju metu vis dažniau viešojoje erdvėje iškyla temų apie psichikos sveikatą (tiek mobingas, tiek perdegimas, tiek suicidai). Ne paslaptis, kad Lietuva yra viena pirmaujančių pagal nusižudžiusių asmenų skaičių (kas metai tendencija mažėjanti, tačiau situacija vis dar nėra gera). Skiriasi tik tai, kad apie tai daugiau kalbama nei anksčiau, daugiau aptarinėjama komentaruose, kaip jūs minėjote, yra daug „dalijimosi“ informacija, kuri paremta kiekvieno asmenine patirtimi (toli gražu nebūtinai neteisinga).
Manau, kad žmogus, patiriantis krizę, turėtų kreiptis į specialistus (pirmiausia į psichologus, o jei prireikia – ir į psichiatrus). Tai nereiškia, kad bus diagnozuojamas sutrikimas ar skiriami medikamentai, galbūt užtektų vienos konsultacijos. Sunkesniais atvejais tai padėtų greičiau teikti profesionalią pagalbą, neužleisti sutrikimo.
Šalia esantys gali matyti, girdėti apie problemas, tačiau retai kada patys yra pajėgūs ir kompetentingi tinkamai padėti. Bet jau vien išklausymas (ne kito problemų sprendimas ar patarimai) gali duoti labai daug naudos.
„Telšių ŽINIŲ“ inf.