Vienas seniausių Regioninės Telšių ligoninės skyrių – Ortopedijos-traumatologijos, įkurtas prieš daugiau kaip 46-erius metus. Per netrumpą laikotarpį būta įvairių pokyčių, o šiandien šio skyriaus kolektyvas džiaugiasi puikiomis darbo sąlygomis ir modernia įranga.
Įsigijo naują artroskopą
Ortopedijos-traumatologijos skyrius Telšių ligoninėje įsteigtas 1976 metais. Jo įkūrėjas – pagarbą pelnęs, traumatologijos istorijoje dėl pirmą kartą Lietuvoje atliktos klubo sąnario pakeitimo operacijos žinomas gydytojas traumatologas Vytautas Purlys.
Nuo 2021-ųjų sausio šiam skyriui vadovauja gydytojas ortopedas-traumatologas Ali Khalil Chahine. Vedėjas teigė, kad per pastaruosius dvejus metus skyriuje pradėtos daryti platesnio profilio operacijos, įsigyta nauja įranga. Pašnekovo teigimu, Regioninė Telšių ligoninė neatsilieka nuo Europos ir pasaulio traumų gydymo standartų: taikomi tokie pat traumų gydymo metodai, kaip ir visame pasaulyje.
„Visai neseniai įsigijome naują artroskopą, skirtą atlikti minimaliai invazyvias kelio, čiurnos, peties, alkūnės operacijas per mažus pjūvius. Anksčiau tokioms operacijoms atlikti naudotas aparatas jau senos technologijos, tad nusprendėme atnaujinti įrangą. Naujasis artroskopas – pažangiausios technologijos iš šiuo metu esančių rinkoje. Tokią įrangą turi ir didžiosios šalies ligoninės. Su juo ryškiau ir geriau matomas vaizdas sąnaryje, ankstyvesnėse stadijose galima gydyti sąnario pažeidimus. Artroskopas gelbsti ir atliekant daugelį kitų operacijų“, – kalbėjo A. K. Chahine.
Vedėjas pažymėjo, kad su artroskopu per metus ligoninėje atliekama apie 600–700 operacijų. Iš viso Telšių ligoninės Ortopedijos-traumatologijos skyriuje per metus atliekama apie 1 200–1 300 operacijų.
Stipri komanda
Skyriuje kartu su vedėju A. K. Chahine dirba gydytojai ortopedai-traumatologai Audrius Dervinis, Paulius Piesliakas, Kristina Norkutė, Viktoras Jermolajevas, Evaldas Petkevičius, Juozas Klumbys.
Kaip jau minėta, atliekamos minimaliai invazyvios kelio, peties, alkūnės ir čiurnos sąnarių artroskopinės operacijos, taip pat kelio, klubo ir peties sąnarių endoprotezavimo operacijos. Gydomos įgytos plaštakos ir pėdos deformacijos, atliekamos riešo kanalo atlaisvinimo, plaštakos minkštųjų audinių, pėdos korekcinės operacijos. Pagalba visą parą teikiama traumas patyrusiems pacientams.
Neseniai Regioninėje Telšių ligoninėje pradėjęs dirbti gydytojas iš Klaipėdos V. Jermolajevas labiau specializuojasi operuojant peties sąnarius, A. K. Chahine, A. Dervinis ir E. Petkevičius atlieka endoprotezavimo operacijas, o J. Klumbys ir K. Norkutė dažniausiai pagalbą teikia traumas patyrusiems asmenims.
A. K. Chahine daug domisi pėdos, čiurnos ir kelio patologijomis.
„Džiaugiuosi savo komanda. Stengiamės palaikyti gerą mikroklimatą, kad komanda dirbtų vieningai kaip kumštis. <…> Darbuotojas darbe neturi būti pavargęs. Jis turi ateiti į darbą pailsėjęs, turi norėti dirbti. Ta riba iki perdegimo visada labai plona, bet stengiamės laviruoti. Mūsų skyriuje gera dirbti“, – sakė Traumatologijos-ortopedijos skyriaus vedėjas.
Greitesnis pasveikimo laikas
Pernai Regioninė Telšių ligoninė įsigijo ir naudoja naujesnės kartos implantus, reikalingus pacientams patyrus lūžius. Šiuolaikiškos plokštelės bei intramedulinės vinys itin geros atkuriant kaulo vientisumą.
Titaninės plokštelės, naudojamos gydant lūžius, anatomiškai pritaikytos kaulams.
A. K. Chahine pasakojo, kad plokštelės padeda kokybiškiau ir greičiau atlikti operacijas, o ligoniams garantuojamas greitesnis grįžimas į įprastinę veiklą. Pavyzdžiui, po riešo lūžio operacijos po savaitės laiko ligoniams jau leidžiama judinti riešą, nereikia laukti 5–6 savaičių.
„Anksčiau pacientas penkias ar šešias savaites būdavo sugipsuotas ir tik po to pradėdavo mankštinti ranką ir reabilituotis, o dabar po 5–6 savaičių jis jau gali grįžti į darbą. Taip gydymosi laikas sutrumpėja per pusę. Mano tikslas, kad šitas skyrius eitų į priekį su naujausiomis technologijomis, pažangiausiais sprendimais. Kaip ir bet koks kitas gydytojas, norime padėti pacientui sumažinti skausmą, padėti atgauti judesius, kad traumuotas ligonis kuo greičiau grįžtų į savo įprastinę veiklą. Stengiamės atsižvelgti į kiekvieno norus, pageidavimus, žinoma, kiek leidžia paciento sveikatos būklė“, – teigė A. K. Chahine.
Ligoninė turi autoritetą
Anot vedėjo, skyriuje dažnai gydosi pacientai ne tik iš aplinkinių rajonų, bet ir iš Lietuvos didmiesčių ar net užsienio šalių. Neseniai gydytojas V. Jermolajevas pagalbą suteikė pacientui, operuotis grįžusiam iš Australijos, taip pat profesionaliam futbolininkui iš Ukrainos.
„Telšių ligoninė tikrai turi autoritetą. Pas mus atvažiuoja gydytis pacientai iš įvairių miestų. Ligoniai dažnai renkasi gydytojus pagal kitų rekomendacijas. Kai pacientas iš Vilniaus atvažiuoja pas mus antrą kartą gydytis, labai džiaugiamės ir suprantame, kad dirbame gerai. Mes galime operaciją atlikti gerai, bet jei pacientui nebus maloni patirtis prieš ir po operacijos bendraujant su slaugytojomis, jei nebus juo tinkamai pasirūpinta, žmonės mūsų nerekomenduos kitiems“, – apie darnų gydytojų ir slaugytojų darbą kalbėjo A. K. Chahine.
Ortopedijos-traumatologijos skyriuje dirba vyriausioji slaugytoja Rasa Petrauskienė, bendrosios praktikos slaugytojos Aldona Kairienė, Regina Bagočienė, Eglė Macevičienė, Daiva Jokubauskienė, Irena Šeinauskienė, Jovita Vaišvilienė, Milda Žilienė, Justina Viknienė, Jolanta Mockevičienė, Snieguolė Monienė, Daiva Ruibienė, Rima Smilgienė, Raminta Vainorienė, slaugytojų padėjėjos Laimutė Augustinienė, Rima Petrikienė, valytojos Nijolė Juknevičienė ir Dovilė Širvinskaitė.
Kalbėdamas apie žemaičių pacientų išskirtinumą skyriaus vedėjas pastebėjo, kad jie – kantrūs žmonės.
„Būna atvejų, kai asmuo patiria traumą ir dvi ar tris savaites nesikreipia į gydytojus, nors ir skauda. Pacientas tikisi, kad skausmas praeis, lūžis sugyja ir žmogus tik tada kreipiasi į ligoninę pagalbos. Priklausomai, kaip sugijęs lūžis, priimamas sprendimas dėl tolesnio gydymo. Tenka ir operaciją daryti, ir gipsuoti lūžį iš naujo“, – apie darbo patirtį dėstė gydytojas ortopedas-traumatologas.
Motyvuoja geras žodis ir palaikymas
32-ejus metus Telšių ligoninėje dirbanti slaugytoja R. Petrauskienė didelę dalį laiko praleido Ortopedijos-traumatologijos skyriuje. Vyriausiosios slaugytojos teigimu, kaip ir kiekviename ligoninės skyriuje, taip ir dirbant šiame, yra daug specifinių dalykų.
„Reikia žinoti net kaip paciento kojos turi būti laikomos po sąnario protezavimo operacijos. <…> Tai fiziškai nelengvas darbas, reikia kilnoti pacientus po operacijų, o ir įgūdžiai, žinios taip pat reikalingos. Daug reikia bendrauti su pacientu, nuo mūsų labai priklauso, koks bus pooperacinis laikotarpis. Kiekvienam paaiškiname, kaip po protezavimo operacijos sėstis, stotis, kokius žingsnius daryti. Labai svarbu, kad pacientas klausytų mūsų nurodymų“, – apie darbo specifiką kalbėjo R. Petrauskienė.
Vyriausioji slaugytoja džiaugėsi darniu, paslaugiu, supratingu kolektyvu, profesionalais gydytojais. Vienas kito palaikymas, pacientų geras žodis, anot pašnekovės, labiausiai motyvuoja sunkiomis dienomis.
„Džiugina, kai matai laimingą žmogų, kuris dėkoja už atliktą darbą, atsiliepimų knygoje parašo gerą žodį ir kitiems rekomenduoja gydytis pas mus. Besigydantiems kituose miestuose norisi pasakyti – neieškokite kitų Dievų, tas pats Dievas yra visur“, – pažymėjo R. Petrauskienė.