
Prieš savaitę siautėjus stipriam vėjui neapsieita be padarinių – nuvirto ilgaamžis ąžuolas, augęs Luokės seniūnijoje, Guivėnų miške. Aplinkiniams gyventojams tai – didžiulis praradimas.
Monika GIRDVAINĖ
Žmonėms svarbus objektas
Apie vieno kilometro atstumu nuo Luokės esančiame Guivėnų kaime, šalia kelio į Viekšnalius, pravažiuojančiųjų žvilgsnį patraukdavo senas ąžuolas. Nors jis jau ne vienerius metus stovėjo nudžiūvęs, jo vidus buvo išpuvęs, daliai gyventojų šio medžio netektis – itin skaudi. Spalio 6-ąją nuvirtus medžiui žmonės socialiniuose tinkluose dalijosi graudžia žinia, pasakojo prisiminimus.
„Kaip gaila. Važiuodama į Tėviškę visada stabtelėdavau prie ąžuolėlio. Gražūs prisiminimai iš jaunystės būdavo“, – rašė viena moteris. Kiti jai pritarė, kad važiuojant pro ąžuolą nebuvo įmanoma atitraukti akių.
Tikėta, kad ąžuolas – ne tik galingas medis, bet ir sakralus. Buvo pasisakiusių, kad pokario metais žmonės prie jo susirinkdavo melstis, giedodavo giesmes.

Apie vietos sakralumą galima spręsti ir iš ten esančių ženklų – ant ąžuolo jau daug metų kabėjo koplytėlė su Marijos statulėle. Ją vietiniai gyventojai vis atnaujindavo.
Įdomus faktas, kad nuvirtus ąžuolui Marijos statulėlė liko sveika. Gyventojai nori išsaugoti šį atminimo ženklą ir statulėlę planuoja pakabinti į netoli ąžuolo augančią eglę.
Kiek ąžuolui buvo metų, žmonės tik spėlioja. Kamieno apimtis – 5,1 m. Manoma, kad galbūt šis medis skaičiuoja apie 200–300 metų.
Saugomas nebuvo
Luokės seniūnijos seniūnas Erikas Volskis „Telšių ŽINIOMS“ sakė, kad ąžuolo būklė jau senokai buvo prasta. Jis nežaliavo, visas vidus išpuvęs. Kadangi dalis medžio nuvirto ant kelio, ugniagesiai gelbėtojai, atlaisvindami važiuojamąją kelio dalį, nupjovė šakas. Kita dalis ąžuolo liko gulėti.
E. Volskis faktų apie medžio istoriją, gyvavimo metus teigė neturintis. Seniūno tvirtinimu, medis – paveldo objektas, tad apie jo nuvirtimą informuota Žemaitijos saugomų teritorijų direkcija.
Šios direkcijos patarėjas Andrius Bajorūnas nurodė, kad įstaiga yra atsakinga už direkcijos teritorijoje esančius gamtos paveldo objektus, kurie yra patvirtinti aplinkos ministro sąrašu.
Jo teigimu, Guivėnų ąžuolo gamtos paveldo objektų sąrašuose nėra – jis nesaugomas valstybės.
„Šis ąžuolas galbūt visuomenei yra svarbus, ko gero, išskirtinis, tačiau mes už jį nesame atsakingi“, – komentavo A. Bajorūnas.
Pašnekovas svarstė, kad galbūt medį ir jo aplinką nuolat prižiūrėjo gyventojai, seniūnija, todėl žmonių sąmonėje jis išlikęs kaip itin svarbus.
Viešai skelbiamame saugomų medžių registre įrašo apie Guivėnų ąžuolą nepavyko rasti ir redakcijai.
A. Bajorūnas informavo, jog norėdami, kad koks nors objektas būtų įregistruotas kaip saugomas, gyventojai ar institucijos su prašymu turi kreiptis į Aplinkos ministeriją. Jei tas objektas bus vertingas ir atitiks nustatytus kriterijus, tuomet jis bus paskelbtas gamtos paveldo objektu.
Žada palikti supūti
Guivėnų ąžuolas augo valstybiniame miške, priklausė Ubiškės girininkijai. Valstybinių miškų urėdijos Telšių regioninio padalinio vadovas Romualdas Zebčiukas sakė, kad informacijos apie medžio istoriją, amžių ir kitus reikšmingus faktus neturima. Ąžuolas nebuvo registruotas jokiuose registruose, girininkija papildomai juo nesirūpino.
„Kadangi ąžuolo negyva mediena yra labai vertinama, joje kuriasi ir gyvena daug organizmų rūšių, mes patrauksime jį į šoną ir paliksime supūti“, – apie medžio tolesnį likimą kalbėjo R. Zebčiukas.