Per Lietuvą nusirito Europos paveldo dienos su gausybe įdomių renginių. Žemaičių vyskupystės muziejus Varniuose jau ne pirmą kartą sulaukia lankytojų iš tolimo Molėtų rajono. Šiais metais Molėtų gimnazija, vykdydama Nekilnojamojo kultūros paveldo projektą „Giedraičių giminės keliais: nuo gimtinės iki Varnių“, pakvietė moksleivius ir mokytojus į Europos paveldo dienas Giedraičiuose ir Varniuose.
Moksleiviai edukacinę ekskursiją pradėjo Giedraičių Šv. Baltramiejaus bažnyčioje, kurią 1809 m. pastatė Žemaičių vyskupas Juozapas Arnulfas Giedraitis ir jo brolis Martynas. Vykdant paskutinę vyskupo valią, po mirties (1838 m.) jo širdis įmūryta šios bažnyčios presbiterijos sienoje.
Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikais Giedraičių miestelis buvo vienas iš kunigaikščių Giedraičių kunigaikštijos centrų, Žemaičių vyskupų Merkelio Giedraičio, Stepono Jono Giedraičio ir Juozapo Arnulfo Giedraičio gimtinė. Varniai – šių vyskupų veiklos ir amžinojo poilsio vieta. Visi minėti vyskupai palaidoti Varnių Šv. Petro ir Pauliaus bažnyčios vyskupų kriptoje. Varnių katedros vyskupų kriptoje palaidotas ir vyskupas Simonas Mykolas Giedraitis, kilęs iš tos pačios Lietuvos kunigaikščių Giedraičių giminės.
Muziejuje Varniuose moksleiviai apžiūrėjo ekspozicijas ir vieną seniausių Muziejaus eksponatų – knygą „Donati Acciaioli in Aristotelis Libros octo politicorum commentarii, nunc primum in lucem editi“, spausdintą 1566 m. Venecijoje. Šis eksponatas ypač vertingas dėl vysk. Merkelio Giedraičio autografo „Melchior Dux Giedroic“. Vyskupo M. Giedraičio bibliotekos knygos turėjo puošnius ekslibrisus arba paprastus rankraštinius įrašus. Muziejuje saugomoje knygoje įrašas be bažnytinių pareigų, manoma, kad M. Giedraitis ją įsigijo prieš tapdamas Žemaičių vyskupu. Knygoje yra ir kitos proveniencijos: Kražių jėzuitų kolegijos bibliotekos įrašas, prieškarinis Vytauto Didžiojo universiteto bibliotekos antspaudas, šifras ir inventoriaus numeris.
Vėliau moksleiviai apžiūrėjo prie muziejaus besiglaudžiantį skulptoriaus A. Sakalausko paminklą vyskupui M. Giedraičiui ir kanauninkui M. Daukšai, buvusioje Varnių katedroje – vyskupų Giedraičių portretus ir jiems skirtas epitafijas, vyskupų kriptoje pasimeldė už čia palaidotuosius. Įdėmiai išklausė jiems naują informaciją apie ilgamečio Varnių katedros klebono Antano Juozapavičiaus žygius, ieškant vysk. Merkelio Giedraičio karsto, kuriuos šis išsamiai aprašė ir išspausdino „Draugijoje“ 1910 m.
Projekto dalyviai sužinojo įdomių faktų apie vyskupus Giedraičius: Merkelis Giedraitis rūpinosi katalikybės stiprinimu, žmonių švietimu, lietuvių kalbos bažnyčiose vartojimu, ją mokančių kunigų rengimu, inicijavo pirmųjų lietuviškų knygų LDK pasirodymą, skatino M. Daukšos literatūrinius darbus, savo lėšomis 1599 m. išleido jo išverstą „Postillę“; vyskupas Steponas Jonas Giedraitis daug dėmesio skyrė Šiluvai, gavęs reikiamus laiškus iš popiežiaus Pijaus VI, 1786 m. lapkričio 8 d. vainikavo Šiluvos Marijos paveikslą aukso karūna, manoma, kad tais pat metais įsteigė Varnių varpų liejyklą, veikusią iki 1831 m. Vyskupo pareigas 1802 m. perleido Juozapui Arnulfui Giedraičiui, kuris baigė Varnių kunigų seminariją, studijavo Romoje. Buvo išsilavinęs, plataus akiračio, liberalių pažiūrų, domėjosi menais ir mokslais. Tapęs Žemaičių vyskupu, rūpinosi liaudies švietimu, pirmasis iškėlė reikalavimą, kad kunigai būtų iš vietinių gyventojų. Bendravo su lietuvių rašytojais, ypač D. Poška, juos rėmė. 1816 m. į lietuvių kalbą išvertė ir išleido Naująjį Testamentą.
Vysk. Simonas Mykolas Giedraitis taip pat mokėsi Varnių kunigų seminarijoje. Popiežius 1812 m. patvirtino Žemaičių vyskupijos sufraganu. Numalšinus 1831 m. sukilimą, perėmė faktišką Žemaičių vyskupijos valdymą, vyskupui Juozapui Arnulfui paliko tik reprezentacines funkcijas ir sugebėjo išgelbėti daug kunigų nuo trėmimų ir kitokių bausmių.
Projekto vadovės Molėtų gimnazijos mokytojos Virginijos Petrauskienės dėka edukacinėje ekskursijoje moksleiviai patyrinėjo Giedraičių pėdsakus Varniuose. Įgytos žinios apie Žemaičių vyskupus Giedraičius ir apie Varnių miestą leis labiau pažinti savo krašto istoriją, susieti praeities atminimą su šiandien išlikusiais realiais paveldo objektais. Tai skatins istorinės aplinkos suvokimą ir jos išsaugojimą.
Žemaičių muziejaus „Alka“ vyr. muziejininkė Alma BŪDVYTIENĖ