Prasidėjo nauji mokslo metai. Dauguma akcentus deda ant gero mokymosi ir aktyvios užklasinės veiklos. Tačiau puikiems rezultatams pasiekti svarbi ir SVEIKATA. Apie mokinių ir mokytojų sveikatą kalbamės su Telšių rajono pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) medikais ir vadove.
– Ar yra kokių nors specialių sveikatos profilaktikos priemonių mokytojams?
– Profilaktinio patikrinimo priemonės šiuo metu prieinamos yra šios: penkios ligų prevencijos programos, kurių išlaidas ligonių kasos kompensuoja iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) – gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa, krūties vėžio prevencinė programa, prostatos (priešinės liaukos) vėžio prevencinė programa, storosios žarnos vėžio prevencinė programa, širdies ir kraujagyslių ligų prevencinė programa. Kita priemonė yra privaloma kasmetinė sveikatos patikra.
Profilaktikos kabineto gydytojas Andrius Simaitis:
– Profilaktiniai sveikatos tikrinimai atliekami vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymu Nr. 301 „Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“ (su vėlesniais pakeitimais) nustatyta tvarka.
Asmuo, atvykdamas tikrintis sveikatos, turi turėti formą F 047/a arba F 048/a, kurią išduoda darbdavys. Formoje turi būti nurodyta: darbovietės pavadinimas, pareigos (specialybė), kenksmingi faktoriai, atsakingo asmens parašas, įstaigos spaudas. Profilaktiniai sveikatos tikrinimai – viena iš svarbiausių priemonių darbuotojų saugai ir sveikatai užtikrinti, užbėgti už akių profesinėms ligoms bei išvengti nelaimingų atsitikimų darbe. Už profilaktinį sveikatos tikrinimą moka darbdavys (pagal sutartį) arba pats asmuo, darbdavys užtikrina laisvą laiką patikrinimui atlikti. Pastaruoju metu mokytojų profilaktinių sveikatos tikrinimų tvarka nesikeitė. Tikriname pagal kiekvienos mokyklos administracijos nurodytus kenksmingus faktorius darbe.
Dėl darbo su vaikais kasmet skiriame atlikti krūtinės ląstos rentgenogramą, dėl balso stygų įtampos – visą kraujo tyrimą (kas 2 metus), patikriname regą, klausą, kraujospūdį. Tiems, kuriems nurodyta regos įtampa, dirba su telemonitoriais – atliekame akių akispūdžio ištyrimą (kam per 40 m.) – dėl glaukomos profilaktikos.
Koordinatorė Dovilė Bielskienė:
– Pedagogams vertėtų priminti, kad jie, kaip ir kiekvienas PSDF lėšomis draustas asmuo, turi galimybę savo sveikatą pasitikrinti pagal prevencines programas, kurios priklauso pagal amžių. Jos gali būti suderinamos atliekant kasmetinį profilaktinį patikrinimą dėl darbo. Patartina prie Telšių r. PSPC prisirašiusiems pedagogams pasiskambinti koordinatoriui telefonu 8 656 05674 ir pasiteirauti. Šiais laikais taupant laiką parinktume patogiausią vizitą. Prie Telšių r. PSPC prisirašiusiems pedagogams norėčiau patarti efektyviau dalyvauti ir domėtis prevencinėmis programomis, kurios geriausia priemonė užbėgti tokiai klastingai ligai kaip vėžys už akių.
– Jūsų nuomone, ar mokytojai pakankamai rūpinasi savo sveikata? Kokiais negalavimais dažniausiai jie skundžiasi ir ką patartumėte, kad mokytojai galėtų užbėgti ligoms už akių?
Profilaktinio kabineto medicinos gydytojas Julius Urnikis:
– Mokytojai yra pareigingi, konsultuojasi su gydytojais ir reguliariai tikrinasi savo sveikatą, atlieka standartinius rekomenduojamus tyrimus. Mokytojai dažniausiai skundžiasi psichine sveikata, nervine įtampa, todėl sveikintina, kai kreipiasi pagalbos į psichologijos ir psichoterapijos specialistus.
Profilaktikos kabineto gydytojas Andrius Simaitis:
– Manau, kad mokytojai gana atidžiai rūpinasi savo sveikata.Tikrinant sveikatą, dažniausi skundai yra dėl sėdimo darbo stuburo ligos, regos nusilpimas, dažnai protinis ir emocinis nuovargis.
– Ką daryti tiems, kurie iki rugsėjo 1-osios nespėjo atlikti profilaktinio patikrinimo? Priminkite tvarką.
Gydytoja odontologė Regina Čekanauskienė informuoja, kad tiems tėveliams, kurie su vaikais nespėjo iki mokslo metų pradžios apsilankyti profilaktiniam patikrinimui pas gydytoją odontologą, dar bus visą rugsėjo mėnesį duodami išankstiniai talonai. Nuo spalio dėl patikrinimo reikės registruotis bendra tvarka.
Vaikų ligų gydytoja Vilija Norkevičienė informuoja, kad profilaktinio vaiko sveikatos patikrinimo pažyma galioja metus laiko, todėl sveikatą pasitikrinti reikėtų iki 2022 m. gruodžio mėnesio. Profilaktinis patikrinimas vyksta gana sklandžiai, šiemet jis prasidėjo jau balandį.
– Grįždami į mokyklas mokiniai privalo pasitikrinti savo sveikatą. Ar atsakingai atlieka šią prievolę? Kaip bendrai vertintumėte mūsų rajono mokinių sveikatos būklę? Gal turite kokių perspėjimų ar pastabų? Kas kelia didžiausią nerimą? Ką rekomenduotume mokiniams ir mokytojams įsibėgėjant mokslo metams dėl sveikatos?
Odontologijos skyriaus vedėja gydytoja odontologė Regina Čekanauskienė:
– Šeimos, vaikų ligų gydytojai, gydytojai odontologai visus tėvelius nuo pavasario ragino atlikti profilaktinį savo vaikų sveikatos tikrinimą.
Gautas vaiko sveikatos pažymėjimas galioja 1 metus nuo vaiko patikrinimo. Taip visus metus yra galimybė patogiu laiku pasirūpinti vaiko sveikatos patikrinimu.
Telšių r. PSPC profilaktiniam patikrinimui pas gydytojus odontologus nuo gegužės mėnesio buvo duodami atskiri išankstiniai talonai. Dažnai vaiko dantų būklė nėra gera. Puoselėjant vaikų sveikatą kiekvieno žmogaus asmeninis indėlis labai svarbus, nes dvi labiausiai pasaulyje paplitusios burnos ligos – dantų ėduonis ir periodontitas – didžiąja dalimi yra nulemtos mūsų elgsenos, t. y. burnos higienos įgūdžių, mitybos, žalingų įpročių. Telšių r. PSPC turime prirašytų 3 300 vaikų iki 18 metų. Nuo vasario mėnesio gydytojai odontologai profilaktiškai patikrino apie 42 procentus. Matant, kokius burnos higienos įgūdžius ir dantų pažeidimus dėl ėduonies turi mūsų vaikai, šis rodiklis nedžiugina.
Vaikų ligų gydytoja Vilija Norkevičienė:
– Vaikų profilaktinis patikrinimas – tai ne tik svorio ir ūgio matavimas. Vertinamas vaiko augimas pagal amžių, tikrinamas regėjimas, AKS, auskultuojami plaučiai, širdis. Po karantino ribojimų įvertinama laikysena, kaulinė sistema. Nuotolinio mokymosi metu galima išskirti tris nerimą keliančias vaikų sveikatos problemas:
- Padaugėjo vaikų, turinčių antsvorį. Karantinas buvo apribojęs judėjimą, mokymas vyko nuotoliniu būdu, nebuvo popamokinės veiklos. Mažas fizinis aktyvumas.
- Vaikų laikysenos sutrikimai.
- Ypač po karantino išryškėjo vaikų regėjimo sutrikimai. Tai lėmė taip pat nuotolinis mokymas, ilgas laiko praleidimas prie ekranų.
Nemažai rūpesčių kelia ir vaikų psichikos sveikatos problemos. Atsirado miego sutrikimų, neurozių, nerimo sutrikimų.
– Lietuvoje pastebėta, kad ligų prevencija dar vis nepakankama. Kokia Jūsų nuomonė?
Telšių r. PSPC direktorė Laima Jurytė-Zakarauskienė:
– Prieš naujus mokslo metus atliekant privalomą profilaktinę vaikų sveikatos patikrą būtina apsilankyti ne tik pas šeimos gydytoją, bet ir pas gydytoją odontologą. Kai kurie tėvai dėl to piktinasi, tačiau primename, kad ši paslauga yra nemokama ir labai naudinga.
Taip pat informuojame, kad vaikai Lietuvoje privalomuoju sveikatos draudimu yra draudžiami valstybės, o jiems suteiktos paslaugos apmokamos iš PSDF lėšų. Jei apsilankoma gydymo įstaigoje, kuri turi sutartį su teritorine ligonių kasa (TLK), nei už kasmetinį profilaktinį tikrinimą, nei už gydymą, nei už naudojamas priemones, nei už dengimą silantu mokėti nereikia, nes šios paslaugos yra apmokamos iš PSDF lėšų.
Šiuolaikinėje sveikatos priežiūros sistemoje vis svarbesnis rodiklis tampa gebėjimas veikti ir užbėgti ligai už akių, kol ji dar neprasidėjo, o jei prasidėjo – tai tėra pradinė jos stadija, o tai reiškia, kad medicina gali sėkmingai spręsti šią problemą. Puiki tam siūloma priemonė – nemokamos prevencinės programos.
Todėl Telšių r. PSPC skiria dėmesį informavimui dėl prevencinių programų, siunčia pranešimus, aktyviai vykdoma koordinatoriaus veikla, kuris suteikia informaciją pacientams. Įrengtas profilaktinio patikrinimo kabinetas – taip sudaromos patogesnės sąlygos pacientams patekti dėl prevencinių programų ir profilaktinio patikrinimo.