
Rugpjūčio 5 d. prie Germanto ežero vyko septintasis gyvos dainos festivalis „Aš toks vienas“. Rengtas ir ant Zakso kalno, šiemet festivalis vėl sugrįžo namo – prie Germanto. Renginio organizatoriai – Telšių kultūros centras – šįkart dėmesį norėjo skirti ne tik atlikėjams, bet ir šeimoms, sveiką gyvenseną propaguojantiems ir žinių trokštantiems telšiškiams bei miesto svečiams. Deja, žmonių susirinko vos keli šimtai, o atidarymo momentą stebėjo gal tik kelios dešimtys. Laikinai Telšių kultūros centro direktoriaus pareigas einančio Lino Ulkštino teigimu, didžiausią įtaką tam turėjo oras: pūtė stiprus vėjas, kartais palydavo. Kalbantis su telšiškiais, įvardyta ir daugiau priežasčių.
Renginys mokamas
Visų pirma, renginys buvo mokamas. Bilietas kainavo 4 Eur. L. Ulkštinas teigė, kad apmokestinimo idėja buvusi daug gilesnė. Norėta, kad renginys būtų „žalias“: visi susirinktų be automobilių – viešuoju transportu arba dviračiais, ir galvota apmokestinti tik tuos, kurie atvyks su automobiliu, bet tam neradę juridinio pagrindo, tad sumanę simbolinį mokestį visiems. „4 eurai tikrai nebuvo ta suma, kuri būtų nulėmusi, eiti į festivalį ar neiti. Didžiausią įtaką padarė oras“, – įsitikinęs L. Ulkštinas. Jo nuomone, atėjo kultūrinės pagirios po praėjusių Kultūros sostinės metų, kai visi renginiai buvo nemokami.
Už bilietus į „Aš toks vienas“ surinkta apie 1900 eurų.
Ar ne per didelis dėmesys sau?
Germanto papėdė per festivalį buvo apytuštė. Ar Telšių kultūros centras, rengdamas festivalį, nenuslydo gėrėjimosi savimi banga? Ar neskirta per daug dėmesio sau? Nuotraukos „Facebook’e“, internetiniuose portaluose, televizijoje. O kur dar filmukai, lipdukai… Ir tik šykšti informacija žiūrovui, kad renginys skirtas jam. Telšiškiams susidarė įspūdis, kad tarsi jie nelabai ir reikalingi.
Telšių kultūros centro laikinasis direktorius L. Ulkštinas sako, kad jokiu būdu ne: apie renginį buvo informacijos spaudoje, atspausdinta 70 plakatų miesto erdvėms. Gal tik kartais kabinant skelbimus stinga savitarpio supratimo ar elementarios kultūros –
esą dažnai kito renginio organizatoriai ima ir užkabina skelbimą ant viršaus, tenka vėl perkabinti, kalbėtis. Be to, dabar kultūros centro direktoriaus pareigas einantis L. Ulkštinas siekia, kad skelbimai būtų meniški, padaryti profesionalų, todėl jie kartais nebūna tokie ryškūs kaip „pravažiuojančių“ fiestų…
Dėl kultūros centro veiklos viešinimo L. Ulkštino nuomonė tvirta ir jis nesutinka, kad tik iš darbų galima spręsti apie veiklą – esą apie save reikia daug kalbėti: „Viešinimo etapas labai reikalingas. Iki praėjusių metų, kai Telšiai buvo Kultūros sostinė ir buvo įkurtas viešųjų ryšių darbuotojo etatas, supratome, kad nemokėjome savęs pateikti. Atrodė, kad mes nieko nedarome. Reikalingas viešųjų ryšių specialistas informacijai prieš renginį ir po renginio pateikti. Patys nespėjame. Dabar turime ir nuotraukų archyvą. Archyvarės darbas sutapo su hobiu fotografuoti. Dar labai reikėtų IT specialisto. Kūrybinių darbuotojų centre užtenka.“
Brangūs vedėjai ir atlikėjai
Renginį „Aš toks vienas“ vedė aktorė, socialinių iniciatyvų autorė ir laidų vedėja Beata Tiškevič. Buvo girdėti nuomonių, ar ne per brangu samdyti tokią žvaigždę. Gal geriau pakviesti brangesnį muzikos atlikėją, o renginį vesti gali ir kas nors iš, kaip save patys įvardija, „šaunios kultūros centro komandos“.
Laikinojo direktoriaus nuomonė kategoriška: „Beatos honoraras nebuvo toks didelis, o pridėtinė vertė – milžiniška. Savo „Instagram’e“ Beata, grįžusi iš festivalio, parašė, kad Telšiuose gyvena geri, šilti žmonės. Manau, toks jos įrašas kainuoja daugiau, negu mes sumokėjome honorarą. Taip skleidžiama geroji žinia apie Telšius.“
Atlikėjų honorarai labai išaugę, – tai pastebėjo ir L. Ulkštinas: „Norint pakviesti A lygio žvaigždę koncertuoti, reikia pakloti apie 10 tūkst. eurų be mokesčių, su mokesčiais jų honorarai siekia iki 15 tūkst. eurų. Kainos po euro įvedimo nesąmoningai išsikreipė. Žinoma, girdime, kad kur nors Tauragėje veltui koncertuoja M. Mikutavičius. Gal ir mes jį vieną nupirktumėm, bet yra ir psichologinis momentas – nesuvokiamos kainų aukštumos.“
Gyvos dainos festivalis Telšiams kainavo apie 20 tūkst. eurų. Pašnekovo teigimu, kaip festivaliui – tai labai mažai.
Scena nuomojama
Trečdalį „Aš toks vienas“ sąmatos sudaro techninė renginio priežiūra. Tai gal reikia pagaliau įsigyti savo sceną?
Planai įsigyti savo sceną esą atsinaujina kas keleri metai (tam įtakos turi ir rajono valdžios kaita). Ar tai daryti racionalu, svarsto ilgametis kultūros darbuotojas L. Ulkštinas. Jo nuomone, tai nėra taip paprasta. „Scenos yra įvairios: vienos tinka vienoms erdvėms, kitos – kitoms. Jeigu įsigytume tokią, kuri tarnautų Telšių rajonui, netiktų amfiteatrui. Be to, jeigu ji būtų „įdarbinta“ tik mūsų rajone – neatsipirktų. Scenai transportuoti reikėtų „fūros“, sandėliuoti – sandėlio, jai sustatyti – būrio žmonių, o tiek kultūros centre nėra. Reikėtų kurti atskirą logistikos komandą. Ar to reikia, nežinau. O kur dar scenos nusidėvėjimas, juk sulūžta viena ar kita detalė, kaip nutiko ir per šį vėjuotą festivalį“, – kalbėjo L. Ulkštinas.
Pabaigoje – cukraus pudra
Redakciją pasiekusiame Telšių kultūros centro informaciniame pranešime apie renginį teigiama, kad, „dar neprasidėjus renginiui, miesto centre, Turgaus aikštėje, jau būriavosi dviratininkai, kurie kartu atmynė prie Germanto ežero.“ Pasidomėjus, paaiškėjo ir kita tiesa: tam ypatingo dėmesio nebuvo skirta – į Turgaus aikštę minti dviračiais prie ežero atvyko tik keturi dviratininkai, tad net policija nusprendė jų nelydėti. Pristigo darbo ir kituose etapuose.
Sutinkame, apie save girtis reikia, bet tuščios pagyros subliūkšta, ir po cukraus pudra pasimato priplėkęs pyragaitis.
Iš tiesų gaila, kad renginyje buvo mažai žmonių. Argi nebūtų buvę įdomu išgirsti žemaičių tarmės žinovo bei kalbos meistro, Šiaulių universiteto studijų prorektorius doc. dr. Juozo Pabrėžos išminties, Klaipėdos universiteto dėstytojo, grupės „Jazzmaitija“ įkūrėjo, džiazo virtuozo Donato Bukausko minčių ar šiaip su vaikais pažaisti „Zuikių pievoje“? Kartu pasiklausyti žinomų ir naujų grupių bei atlikėjų: „Kamanių šilelio“, „Poliarizuotų stiklų“, „Rebelheart“, „Pelenų“, Ievos Norkutės ir kt.?
peržiūrėjau grupių sąrašą, niekas man netiko ir nėjau. net neaišku į kokį klausytoją, į kokį stilių orientuojamasi. kažkas daroma dėl darymo. nenuostabu kad ir nepavyko. trūksta cinkelio arba šarmo
Labai geras festivalis. Pagaliau turim kazka tokio ko neturi aplinkiniai rajonai. Šaunuoliai kulturos centro Aš toks vienas organizatorių komanda. Nesustokit ir toliau stebinkit ziurovus kitų metų festivalyje.
Klausimas Telšių Žinių redakcijai? Kodel nepasirašo straipsnio autorius? Labai kvepia politikavimu? Ar nebus tik kartais „Telšių gėdos stulpas” nagus prikišęs?
ir aš peržiūrėjau grupių sąrašą,nekažka, kai buvo nemokamai grupes buvo daug geresnes surinktos pamenu ir amberlife ir Gytis paškevičius, ir Linas Adomaitis, ir AKD buvo, kai padare mokamai nu visai nieko gera ipač daug nežinomu kas tas Povilas Girdenis ar Darius Žvirblys, dar kžkoks Kazlauskas, kažkoks endrius su Luku, o ir tie žinomi tik šiaip sau nėra idomu jų klausyt kai nėra „Pagrindines vienies”, kai nera nors vienos žvaigždės kuri gerai pabaige koncerta