Civilinės metrikacijos skyrius įregistruoja gimusįjį, į amžinąją kelionę palydi mirusįjį, bendrais santuokos saitais sujungia du įsimylėjėlius, o jausmams užgesus – juos išskiria, tvarko tėvystės nustatymo dokumentus, išduoda pažymas panorusiesiems susituokti svečiose šalyse ir t. t. Apie gimstamumo, mirštamumo, santuokų ir ištuokų Telšių rajone rodiklių pokyčius 2012 metais, palyginti su 2011-aisiais, „Telšių ŽINIOS“ kalbino Telšių r. savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriaus vedėją Eleną Barodicienę.
Praėjusiais metais Telšių rajone gimstamumo, mirštamumo ir santuokų nutraukimo rodikliai krito žemyn. Didėjo tuoktis panorusių porų skaičius.
Santuokos
2012 metais, palyginti su 2011-aisiais, įregistruota 15 santuokų daugiau. Praėjusiais metais Telšių civilinės metrikacijos skyriuje aukso žiedus sumainė 174 poros. 18 jaunavedžių porų tuoktis nusprendė užsienyje (pažymų apie šeiminę padėtį dėl santuokos įregistravimo užsienio šalyse išduota 27 interesantų poroms), o 65 poros amžinąją meilę prisiekė Dievo akivaizdoje – bažnyčioje. Iš viso 257 poros (2011 m. – 242 poros).
„Žemaičiai – žmonės, besilaikantys senųjų santuokos tradicijų ir jas puoselėjantys“, – kalbėjo Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja. Moters teigimu, per keletą metų vestuvių mados nusistovėjo, jos nesikeičia. Nuotakos vilki puošnias baltas suknias ir atrodo it gulbės, o jaunikiai – kostiumus. Žiedų įvairovę nusakyti sunku: dominuoja auksiniai, balto aukso, graviruoti ir kitaip puošti žiedai.
Lietuvių, tiksliau telšiškių, noras tuoktis su kitataučiais niekur neišnyko. Kaip 2011 m., taip ir 2012-aisiais tokių santuokų sudaryta po septynias. Į žmonas ir vyrus pasirinkti Nigerijos, Vokietijos, Rusijos, Ukrainos, Latvijos, Anglijos bei Albanijos piliečiai. Įregistruotos dvi – telšiškės ir albano bei telšiškės ir anglo – bažnytinės santuokos.
Jauniausia praėjusių metų nuotaka tekėjo 15 metų. Nepilnamečių jaunikių 2012 m. nepasitaikė, jauniausiam buvo 18 metų.
Įteisinti santuoką poros dažniausiai pasirenka birželio, liepos ir rugpjūčio mėnesius. Vedėja E. Barodicienė pastebėjo, kad šaltuoju metų laikotarpiu (lapkričio, gruodžio mėn.) išsijudina ir prie šeimos židinio sušilti panorsta vyresniojo amžiaus žmonės.
Santuokos reprezentacinėse vietose ypatingo susidomėjimo taip ir nesulaukė. Praėjusiais metais Civilinės metrikacijos skyriaus salę į Žemaitijos kaimo muziejų iškeitė tik 1 pora.
E. Barodicienė teigė, kad jaunieji mieliau tuokiasi penktadieniais nei šeštadieniais, nors abi dienas civilinės santuokos ceremonija vyksta salėje, yra vienodai iškilminga, o ir mokestis už santuokos įregistravimą penktadienį – toks pat kaip savaitgalį. Ne kartą jaunavedžiai pasakojo, kad penktadieniai vestuvėms tinka labiau vien dėl to, kad turima daugiau laiko pačiai šventei ir poilsiui po jos.
Itin didelio populiarumo nesulaukė ir teisė ištekėjusioms moterims rinktis sutrumpintas pavardes su galūne -ė. Tam dažniausiai prieštarauja jaunikiai, kurie nori, kad žmonų pavardės būtų tokios kaip jų mamų (-ienės).
Ištuokos
2012 metais santuoką nutraukė 155 poros, trys jų – užsienyje (2011 m. – 167 poros). Dažniausia skyrybų priežastis – vieno iš sutuoktinių išvykimas į užsienį, liaudiškai tariant, atstumas. Telšių civilinės metrikacijos skyriaus vedėją liūdina tų porų, kurios susituokė ir išsiskyrė tais pačiais metais, likimas. Šių skyrybų priežastis – bendro, priešvedybinio gyvenimo nebuvimas.
Naujagimiai
Palyginti 2012 m. su 2011 metais, gimstamumo lygis rajone krito žemyn. Praėjusiais metais gimė 29 kūdikiais mažiau nei užpernai. 2012-aisiais Telšių rajone pasaulį išvydo 486 mažyliai – 231 berniukas ir 255 mergaitės. Tarp jų – 4 dvynukų poros. Reikia paminėti, kad net 104 vaikučiai gimė užsienio šalyse.
Duomenys, rodantys tėvystės pripažinimą (228) ir vienišų mamų skaičių (102), reiškia, kad net 330 mažylių gimė ne šeimoje.
E. Barodicienė sakė, kad jauniausiai rajono mamai pernai sukako 15-ka, o jauniausiam tėčiui – 18 metų.
Drakono metais įvaikinti trys vaikai. Vienas jų gyventi išvyko į Italiją, antras – į Švediją, o trečiasis naujųjų tėvų prieglobsčiu liko džiaugtis Lietuvoje.
Tėvai savo atžaloms rinko įvairius vardus. 2012 m. nebūta vardų, sulaukusių ypatingo populiarumo.
Dažniausi mergaičių vardai buvo Urtė, Gabija, Evelina, Kamilė, Goda, Gerda, Agnė, berniukų – Denas, Justas, Gustas, Nedas, Ugnius, Emilis, Matas, Jokūbas, Dominykas, Kajus.
2012 m. išduota gimimo liudijimų ir su retesniais vardais: Mat Peter, Neila, Melani, Keira, Timati, Timur, Andor, Nikoleta, Izabella, Demjenas, Akmėja, Neitas, Aurėja, Ainoras bei daugelis kt. Telšių civilinės metrikacijos skyriaus vedėja pažymėjo, kad į užsienį išvykusios ir ten naujagimio susilaukusios poros bodisi savo mažylį vadinti lietuvišku vardu.
Tačiau esti telšiškių, mėgstančių tradicinius lietuviškus vardus, pvz.: Mykolas, Paulius, Jonas, Žygimantas, Džiugas, nors, pasak E. Barodicienės, kazimierų, stanislovų, petrų ir pranciškų era jau baigėsi.
Netektys
Pernai Telšių rajone mirštamumas, kad ir kaip būtų gaila, pralenkė gimusiųjų skaičių. Amžinybėn išlydėta 630 Telšių rajono gyventojų, 10 jų mirė užsienyje (2011 m. amžinojo poilsio išėjo 680 žmonių).
Civilinės metrikacijos skyriaus duomenimis, 2012 m. Telšių mieste mirė 375 gyventojai (2011 m. – 389). Varnių seniūnijoje – 48 (2011 m. – 49), Viešvėnų seniūnijoje – 19 (2011 m. – 30), Gadūnavo seniūnijoje – 15 (2011 m. – 17), Degaičių seniūnijoje – 17 (2011 m. – 20), Žarėnų seniūnijoje – 15 (2011 m. – 26), Luokės seniūnijoje – 22 (2011 m. – 23), Nevarėnų seniūnijoje – 22 (2011 m. – 21), Ryškėnų seniūnijoje – 26 (2011 m. – 31), Tryškių seniūnijoje – 35 (2011 m. – 56) ir Upynos seniūnijoje – 26 (2011 m. – 18).
Praėjusiais metais Telšių civilinės metrikacijos skyriuje buvo papildyti, pakeisti ir ištaisyti 379 civilinės būklės aktų įrašai. 5 rajono gyventojai panoro pakeisti vardus, kiti penki – pavardes.