Miškuose pastebimi džiūstantys eglynai. To priežastis – eglėse apsigyvenę pavojingiausi medžių liemenų kenkėjai – kinivarpos žievėgraužiai tipografai. Šiemet šių vabalų populiacija buvo ypač gausi.
Valstybinė miškų tarnyba praneša, jog Žemaitija yra tas regionas, kur minėtų kenkėjų šiais metais gausėjo labiausiai. Kokia situacija Telšių rajono miškuose?
Aurelija SERVIENĖ
Žalingiausias miškų kenkėjas
Žievėgraužis tipografas yra žalingiausias mūsų miškų kenkėjas. Jis apsigyvena po žalių eglių žieve per visą medžio stiebo ilgį. Šių kinivarpų apniktos eglės greitai nudžiūva. Suaugę vabalai yra 4,2–5,5 mm ilgio, tamsiai rudos arba juodos spalvos. Gali gausiai daugintis ir greitai išplisti. Kasmet išsivysto 2 pagrindinės ir 1–2 seserinės generacijos (kartos).
Gausiausia populiacija
Valstybinės miškų tarnybos duomenimis, 2023 metais pirmos kartos žievėgraužių tipografų populiacija šalies miškuose buvo gausiausia per dvidešimt pastarųjų metų. Palankias sąlygas pagausėjimui sudarė 2021–2022 metais ir šių metų pavasarį vyravę sausi ir kaitrūs orai. Šalies eglynams dėl to labai trūko drėgmės ir daug eglių nusilpo. Jos tapo tinkamos apsigyventi ir daugintis žievėgraužiams tipografams.
Antroji žievėgraužių tipografų karta, palyginus su 2022 metais, taip pat buvo gausesnė – 28 procentais.
Nerimą kelia tai, kad žievėgraužių tipografų populiacija gausėja jau trejus metus iš eilės.
Vabzdžiai pirmiausia užpuola vėjo pažeistas ir nuo sausros ar kaitros nusilpusias egles. Jose pasidaugina ir tuomet masine ataka gali pulti visiškai sveikus medžius, sudarydami eglynuose masinio dauginimosi ilgalaikius židinius. Kuo eglynai vyresni, tuo jie yra mažiau atsparūs žievėgraužių atakoms.
Siekiant sumažinti eglynams daromą žievėgraužių žalą, būtina stebėti 40 metų bei vyresnius medynus ir šalinti išverstas, nulaužtas ar labai pažeistas egles, kol jose dar neapsigyveno žievėgraužių vabalai. Jei vabalai po žieve jau apsigyveno, tai tokias egles būtina kuo skubiau pašalinti iš miško iki pirmųjų vabzdžio lėliukių susiformavimo, taip neleidžiant kenkėjams pasidauginti ir plisti.
Miškų savininkams
Šių metų rugpjūčio mėnesį Lietuvoje siautė stiprūs vėjai su lietumis ir kruša. Dalyje šalies regionų stichija pasiekė audrų ir škvalų lygį. Miškuose išlaužyta ir išvartyta nemažai medžių. Labiausiai nukentėjo Šiaurės ir Vakarų Lietuvos regionai. Preliminariu vertinimu, vien valstybiniuose miškuose pažeista apie 85 tūkst. kub. m medžių. Šiuos medžius būtina sutvarkyti, nes netvarkoma mediena genda, tampa vabzdžių pasidauginimo ir plitimo į aplinkinius medynus šaltiniu, ypač pavojingos žalios eglių vėjavartos ir vėjalaužos. Valstybinė miškų tarnyba primygtinai ragina miškų savininkus apžiūrėti savo miškus ir juose operatyviai sutvarkyti labai vėjo pažeistus medžius.
Kokia situacija Telšių rajone?
Valstybinės miškų tarnybos viešųjų ryšių specialistas Ūdrys Staselka informavo, kokia situacija Telšių rajono miškuose: „Lyginant su vidurio Lietuvos, šiaurės rytinėmis bei rytinėmis šalies rajonų savivaldybėmis, sąlyginai yra gera. Žievėgraužių tipografų nudžiovintų eglių tūris Telšių rajono eglynuose sudaro apie 7 000 kietmetrių (visoje Lietuvoje apie 900 tūkst. kietmetrių). Tačiau, remiantis Valstybinės miškų tarnybos Miško sanitarinės apsaugos skyriaus vykdomo žievėgraužių tipografų populiacijos stebėjimo duomenimis, Telšių rajone šių kenkėjų skaičius išaugo daugiau nei dvigubai, lyginant su 2022 metais. Žemaitija yra regionas, kur kenkėjų šiemet gausėjo labiausiai, bet daroma žala vis dar nėra labai didelė. 2024 metais, pavasarį ir vasarą pasikartojus sausringiems ir (ar) kaitriems laikotarpiams, gali susidaryti sąlygos žievėgraužių tipografų nudžiovintų eglių skaičiui išaugti net keliasdešimt kartų.“
„dziusta eglynai” – fotografijoje pusys…
Eglynai išdžiuvo ir juos išvežė į ikeja. Liko apdziuvusios pušelės ir viena maža eglaite, ką ir matote nuotraukoje