Praėjusiame laikraščio numeryje straipsnis „Telšių rajoną įkalins milžiniška požeminė dujų saugykla“ sukėlė atgarsių bangą. Savo nuomonę dėl Viešvėnų seniūnijos Syderių kaime numatytos įrengti požeminės dujų saugyklos, kurioje bus galima sukaupti iki 1 milijardo kubinių metrų dujų, paprašėme pasakyti Lietuvos Respublikos Prezidentę Dalią Grybauskaitę ir Seimo narį Valentiną Bukauską.
Šiuo metu Telšių rajone vyksta seisminė žvalgyba. Privačių valdų šeimininkai apie vykdomus darbus stinga informacijos ir yra išgąsdinti svetimšalių atliekamų veiksmų.
„Pirmiausia – Lietuvai dujų saugykla yra būtina, turėjome apie ją galvoti daug seniau. Tokia saugykla – mūsų energetinės nepriklausomybės garantas. Lietuvoje dujų saugyklų tikriausiai bus ne viena. Svarbu žinoti, kad saugykla bus statoma tik atlikus geologinius tyrimus ir įsitikinus, kad tai daryti visiškai saugu. Taigi gyventojų saugumas bus visiškai garantuotas ir užtikrintas“, – teigė Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Pasak D. Grybauskaitės, tokia požeminė saugykla būtų saugesnė, nei išorinė, nes jos negalėtų susprogdinti teroristai. „Kol kas žmonėms nėra pagrindo bijoti – dabar atliekami tik tyrimai. Jeigu tokia moderni saugykla atsirastų Telšių rajone, rajonas taptų energetinės nepriklausomybės centru“, – kalbėjo Prezidentė.
„Gamtinių dujų saugykla, t. y. numatytas statyti dujų terminalas, yra reikalingas Lietuvai, nes jį pastačius, mes būtume mažiau priklausomi nuo Rusijos dujų, – „Telšių ŽINIOMS“ sakė Seimo narys Valentinas Bukauskas. – Terminalas suteiktų galimybę ne tik iš Rusijos pirkti dujas, bet ir jas atsivežti iš kitų šalių. Tai turėtų įtakos ir dujų sąnaudoms: vasarą, kada nėra didelio poreikio jas vartoti, dujos parduodamos pigesnėmis kainomis. Kodėl Latvijoje šildymas yra pigesnis? Latviai turi pasistatę terminalą ir vasarą užsiperka dujų pigiau. Tačiau, ar tokia saugykla būtų saugi, nedarytų žalingo poveikio sveikatai, neterštų aplinkos ir t. t., tai visuomenei turėtų pasakyti specialistai. Tai, kas buvo padaryta privačiose valdose, yra nusižengimas įstatymui. Pagal sutartį informacijos sklaidą turėjo atlikti rangovas – UAB „Minijos nafta“.
V. Bukausko nuomone, dėl šio klausimo nebuvo padirbėta: „UAB „Minijos nafta“ gavo įgaliojimus atstovauti valstybės interesams, tačiau to nepadarė iki galo. Bendrovė turėjo informuoti tiek Telšių rajono savivaldybės administraciją, tiek rajono seniūnijas, tiek pačius gyventojus apie numatomus atlikti darbus. Į mane kreipėsi žmonės, kurių valdose pasirodė nepažįstami asmenys, pradėjo kažkokius matavimus – gyventojai pasimetę, nes nežino, ką daryti.“
Seimo narys kreipėsi į LR Energetikos ministeriją, kur jam buvo atsakyta, kad pagal sutartį su UAB „Minijos nafta“ šie turėjo visų pirma informuoti gyventojus, suderinti ir, tik pasirašius sutartis, kuriose būtų numatyta dėl materialinės ir nematerialinės žalos atlyginimo, jeigu ji būtų padaryta, pradėti vykdyti tiriamuosius darbus. „Ant kojų pakėlėme ir Ministro Pirmininko tarnybą, kuri taip pat nustebo, kai sužinojo, jog tokie dalykai vyksta, – pasakojo V. Bukauskas. – Susidaro vaizdas, kad niekas negina žmogaus interesų, o valstybė leidžia sau daryti tai, ką nori. Paprasčiausiai rangovas neatliko darbo iki galo, o Energetikos ministerija nekontroliavo. Galiausiai turime sudėtingą situaciją – visuomenė šoko būsenoje. Manau, kad jeigu dėl to gyventojai atsakingas šalis paduotų į teismą, – būtų teisūs, nes akivaizdžiai buvo pažeistos jų teisės.“