Prasidėjus dviračių sezonui, telšiškiai pasigedo pėsčiųjų perėjos Plungės gatvėje, ties UAB „Telšių vandenys“. Kur dingo anksčiau šioje vietoje buvusi aiškiai pažymėta perėja, leidžianti saugiai pereiti gatvę?
Aurelija SERVIENĖ
Prioritetinė pėsčiųjų perėja panaikinta
Lygiagrečiai su Plungės gatve einantis dviračių takas ypač mėgstamas dviratininkų. Telšiškiai juo rieda link netoliese esančių Ilgės ir Germanto ežerų bei sodų bendrijų. Anksčiau, gyventojų teigimu, buvo aišku, kaip pereiti į kitą Plungės gatvės pusę ties UAB „Telšių vandenys“, nes buvo pažymėta pėsčiųjų perėja, o dabar jos nebėra, todėl žmonės jaučiasi nesaugūs. Neaišku, kaip saugiai persikelti į kitą pusę norint tęsti kelionę dviračių taku.
Žmonės svarsto, kad galbūt nėra dar užbaigti šioje vietoje dviračių tako remonto darbai, kad tokia situacija – laikina.
Telšių miesto seniūnijos seniūnas Česlovas Ubartas paaiškino, jog minėta pėsčiųjų perėja panaikinta Lietuvos automobilių kelių direkcijos (dabar AB „Via Lietuva“) sprendimu, taip, kaip ir Luokės gatvėje buvusi perėja.
Nežymėtoji pėsčiųjų perėja
Akcinės bendrovės „Via Lietuva“ komunikacijos vadybininkė Neda Černiauskaitė informavo, kad Plungės gatvėje pėsčiųjų perėja pertvarkyta į nežymėtąją perėją (inžinerinėmis priemonėmis pėsčiųjų eismui pritaikyta perėjimo per kelią ar gatvę vieta, nepažymėta nei nurodomaisiais kelio ženklais „Pėsčiųjų perėja“, nei horizontaliojo ženklinimo linijomis). Jos teigimu, priimant sprendimą pertvarkyti perėją į nežymėtąją, buvo vertinama kelio aplinka, kuri ties perėja ir prieš ją primena užmiestį.
N. Černiauskaitė prašo atkreipti dėmesį, kad prioritetinės pėsčiųjų perėjos (pažymėtos kelio ženklais ir horizontaliojo ženklinimo linijomis) egzistavimas ruože, kurio aplinka panaši į užmiesčio, turi neigiamą įtaką eismo saugos požiūriu, ji gali būti pavojinga: tokiose vietose vairuotojai nesitiki pėsčiųjų perėjų, o pėstieji jaučiasi pernelyg drąsiai dėl jiems čia suteikiamo eismo pirmumo ir mažiau save saugo, todėl tikimybė įvykti eismo įvykiui, kurio metu nukenčia pėsčiasis, yra labai didelė. „Būtent dėl šios priežasties tokiose vietose vengiama prioritetinių pėsčiųjų perėjų, jose dažniausiai būna nežymėtosios perėjos“, – tvirtino komunikacijos vadybininkė. Jos teigimu, nepriklausomai nuo perėjos tipo, įžengti į važiuojamąją dalį pėstieji turi tik po to, kai jie įvertina atstumą iki artėjančių transporto priemonių, jų greitį ir įsitikina, kad tai daryti saugu. Pėstieji, prieš įžengdami į važiuojamąją dalį ir eidami ja, turi vengti bet kokių veiksmų (naudotis mobiliojo ryšio priemonėmis ir pan.), kurie atitrauktų jų dėmesį nuo aplinkos ir eismo situacijos kelyje stebėjimo, trukdytų įsitikinti, kad eiti saugu.
Nurodyta pakeisti eismo dalyvius klaidinančius ženklus
Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vyriausioji specialistė Gailutė Smagriūnienė taip pat ragina pėsčiuosius atkreipti dėmesį, jog minėtoje vietoje yra įrengta nežymėtoji pėsčiųjų perėja, kurioje pirmenybė teikiama transporto priemonėms, o ne pėstiesiems. Nežymėta pėsčiųjų perėja pėstiesiems nesuteikia jokio pirmumo.
Nežymėtoji pėsčiųjų perėja – inžinerinėmis priemonėmis (nuožulniais kelio bortais, iškiliąja saugos salele ar kt.) pėsčiųjų eismui pritaikyta perėjimo per kelią ar gatvę vieta, nepažymėta nei kelio ženklais „Pėsčiųjų perėja“, nei horizontaliojo ženklinimo linijomis.
Pasak vyr. specialistės G. Smagriūnienės, transporto priemonių vairuotojus apie galimą pėsčiųjų pasirodymą važiuojamojoje dalyje ir nežymėtąją pėsčiųjų perėją tokiais atvejais informuoja įspėjamieji kelio ženklai Nr. 128 „Pėstieji“. Šiuo metu minėtoje gatvėje ties minėta perėja stovi netinkami įspėjamieji kelio ženklai Nr. 127 „Pėsčiųjų perėja“, todėl yra duotas nurodymas Plungės gatvės priežiūrą atliekančiai AB „Kelių priežiūra“ Vakarų regiono Telšių kelių tarnybai pakeisti juos įspėjamaisiais kelio ženklais Nr. 128 „Pėstieji“, kad eismo dalyviai nebūtų klaidinami.
Artimiausiomis dienomis bus pastatyti įspėjamieji kelio ženklai Nr. 128 „Pėstieji“, vairuotojus įspėjantys apie kelio ruožą, kurio važiuojamąja dalimi (kelkraščiu) skersai arba išilgai kelio vaikšto pėstieji.
„Jeigu pėstieji ir vairuotojai vykdys jiems nustatytas pareigas, numatytas Kelių eismo taisyklėse, nežymėtoji perėja turėtų būti saugi vieta gatvei pereiti“, – teigė G. Smagriūnienė.
Komunikacijos poskyrio vyriausioji specialistė informavo, kad Telšių mieste įrengta tik viena tokia nežymėta pėsčiųjų perėja, ir pabrėžė, kad šioje vietoje neužfiksuota jokių eismo įvykių.
Nežymėtosios pėsčiųjų perėjos mūsų šalyje atsirado nuo 2016 m. gruodžio 1 d., įsigaliojus Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie Susisiekimo ministerijos įsakymui Nr. V-682 „Dėl pėsčiųjų perėjimo per kelius ir gatves organizavimo taisyklių PPOT 16 patvirtinimo“.