Telšiuose apsilankęs LR vyriausiojo valstybinio inspektoriaus pavaduotojas Gintaras Čepas pristatė naujoves Valstybinėje darbo inspekcijoje (VDI) ir esamą situaciją darbo rinkoje.
Skaistė SADONYTĖ
Susitikime su G. Čepu dalyvavo VDI Telšių skyriaus vedėjas Stanislovas Ričkus, VDI Telšių skyriaus vyriausiasis darbo inspektorius, Telšių darbo ginčų komisijos pirmininkas Leonidas Glatkinas bei VDI Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Audronė Guigaitė.
Slepiamas darbo laikas
G. Čepas svarbiausiu VDI prioritetu įvardijo nelegalaus darbo kontrolę. Darbo inspektoriai atlieka planinius (darbdavys iš anksto įspėjamas apie inspektorių apsilankymą) ir neplaninius (darbdavys neįspėjamas) ūkio subjektų patikrinimus. Daugiausia nelegalų aptinkama statybos sektoriuje (30–50 proc. visų nustatytų neteisėtai dirbusių asmenų), žemės ūkyje, miškininkystėje ir žuvininkystėje (10–15 proc.), variklinių transporto priemonių remonto įmonėse (12–18 proc.).
Pernai darbo inspektoriai nustatė 1 425 neteisėtai dirbusius asmenis, 31 iš jų – Telšių apskrityje.
Už darbo laiko apskaitos pažeidimus teisės aktai numato 500–5 000 Lt, už nelegalų darbą – 3 000–10 000 Lt baudą. Tikriausiai dėl tokio baudų dydžio skirtumo mažėja nelegalaus darbo atvejų ir daugėja slepiamo darbo laiko apskaitų. Skaitytojai turi žinoti, jog apie naujus darbo santykius „Sodrą“ būtina informuoti ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki darbuotojui pradedant dirbti.
Neblaivūs darbo metu
VDI skelbia, jog net ir vienas žuvęs darbe yra per daug. Pernai šalies įmonėse žuvo 60 žmonių, 145 sunkiai sužaloti. Telšių apskrities įmonėse žuvo 2, sunkiai sužaloti 3 asmenys. Vienas žuvusysis dirbo UAB „Baltic bioenergy“ (Mažeikių r.): traktorininką-šaltkalvį mirtinai sužalojo kito įmonės darbuotojo atbuline eiga vairuojamas krautuvas. Žuvusiojo kraujyje nustatytas 1,74 prom. girtumas. Antras žuvusysis dirbo IĮ „Valderma“: neblaivus (3,28 prom. girtumas) vairuotojas žuvo eismo įvykio metu Švedijoje.
Pernai Lietuvoje net 21 darbuotojas sunkiai ar mirtinai susižalojo būdamas neblaivus. 5 iš 9 darbe žuvusiųjų ir 7 iš 12 sunkiai susižalojusiųjų neblaivių darbuotojų dirbo statybos sektoriuje. Vidutinis nustatytas neblaivių darbe žuvusiųjų ir sunkiai sužalotųjų girtumo laipsnis – apie 2 promiles.
Darbo inspektoriai už darbuotojų saugos ir sveikatos bei darbo įstatymų pažeidimus 2013-aisiais surašė 1 702 administracinio teisės pažeidimo protokolus, skirtų baudų suma – 332,9 tūkst. Lt. Telšių apskrityje darbo inspektoriai įformino 70 protokolų, 9 iš jų – už nelegalų darbą. Pagal nutarimus skirta beveik 8 000 Lt baudų, pagal administracinius nurodymus – 8 400 Lt. Už darbą be verslo liudijimo surašyta 18 protokolų ir skirta per 15 000 Lt baudų.
Veikia darbo ginčų komisijos
Šiais metais VDI daug dėmesio žada skirti Darbo ginčų institutui. Nuo 2013 m. teritoriniuose padaliniuose įsteigtos darbo ginčų komisijos. Jos sprendžia individualius darbo ginčus: dėl darbo užmokesčio neišmokėjimo, drausminių nuobaudų skyrimo teisėtumo, darbdavių patirtos materialinės žalos kompensavimo. Telšių darbo ginčų komisija, kurios pirmininkas Leonidas Glatkinas, pernai sulaukė 230 asmenų prašymų. Iš jų 185 išnagrinėti. Apie 95 proc. bylų keliama dėl neišmokėto darbo užmokesčio ir kitų su darbo teisiniais santykiais susijusių išmokų išieškojimo. Net 18 prašymų buvo gauta iš UAB „Ekskomisarų biuras“, 13 – iš UAB „Mažeikių keliai“, 8 – iš UAB „Vėtrūna“, 7 – iš UAB „Eurofleks“.
G. Čepo teigimu, gerų rezultatų pasiekta pernai įdiegus skambučių centrą: žmogus su konsultantu sujungiamas maždaug per pusę minutės. Pernai telefonu ir raštu konsultuota per 99 000 asmenų.
Darbuotojų ir darbdavių konsultavimo tel. (8 5) 213 9772. Pasitikėjimo tel. nr. (8 5) 2139750.