Slaugytojo profesija – tai ne tik asistavimas gydytojui, procedūrų atlikimas, bet ir meilė žmogui bei nuolatinė pagalba ir atjauta. Bėgant metams slaugytojo profesijos prestižas auga ne tik dėl slaugytojų atsidavimo darbui ir nuolatinio tobulėjimo, bet ir dėl gydytojų ir pacientų besikeičiančio požiūrio. Dabar slaugytojas yra savo srities profesionalas, ant kurio pečių laikosi visa sveikatos priežiūros sistema. Daugelį metų Regioninės Telšių ligoninės vyriausiosios slaugos administratorės pareigas ėjo pacientams ir šalia esantiems kolegoms atsidavusi Birutė Zavadskienė. Šiuo metu vietoj jos laikinai paskirta Daiva Paškauskienė, dirbanti ir Neurologijos skyriaus vyresniąja slaugytoja.
Apie slaugytojo darbo specifiką, pokyčius ir būtinybę tobulėti pasakoja D. Paškauskienė.
Meida GAIŽAUSKAITĖ
– Papasakokite, kodėl pasirinkote slaugytojo profesiją.
– Kai buvau moksleivė, galvoje sukosi daug profesijos pasirinkimo variantų. Širdis linko prie mokytojo darbo, tačiau likimas nuvedė būtent į bendrąją slaugą. Manau, tai tėvų didelis indėlis, nes jie paskatino rinktis mediciną. Baigiau Šiaulių aukštesniąją medicinos mokyklą.
Esu gimusi ir užaugusi Telšiuose. Regioninė Telšių ligoninė – pirmoji darbo vieta. Tuomet laisvų slaugytojo etatų nebuvo, todėl sutikau laikinai padirbėti Operacinės tvarstomojo sanitare. Vėliau Neurologijos skyriuje daug metų dirbau medicinos seserimi. Po 10 metų Šiaulių kolegijoje įgijau bendrosios praktikos slaugytojo profesinę kvalifikaciją. Bėgant laikui buvau pastebėta ir įvertinta, kad galėčiau vadovauti skyriui. Didžiausias autoritetas, palaikymas bei motyvacija man buvo Birutė Zavadskienė. Šiuo metu esu Neurologijos skyriaus vyresnioji slaugytoja ir laikinai einu vyriausiosios slaugos administratorės pareigas. Apskritai esu įsimylėjusi neurologiją, Neurologijos skyrių ir jame dirbančią komandą. Čia dirbu jau 28 metus. Labai džiaugiuosi, kad likimas atvedė būtent į šį skyrių, ir, jei galėčiau atsukti laiką atgal, tikrai nieko nekeisčiau.
– Kaip keitėsi slaugytojo vaidmuo medicinoje per tiek metų?
– Seniau slaugytojas buvo tik gydytojo asistentas, padėjėjas, dažniausiai procedūrų atlikėjas. Metams bėgant vienos seniausių profesijų prestižas kilo. Daugiausiai laiko greta pacientų (ir jų artimųjų) praleidžiančios slaugytojos visada buvo ypač svarbios, tačiau šiandien jų vaidmuo yra dar labiau išaugęs. Slaugytojai sudaro komandų pagrindą. Pats darbas irgi labai keitėsi, diegiamos informacinės technologijos, moderni medicinos ir slaugos įranga. Jai valdyti būtinas informacinių technologijų išmanymas, todėl slaugytojos privalo tobulinti profesines kompetencijas, nesvarbu, kokias studijas yra baigusios. Nuolat keliame kvalifikaciją, nuolat einame į priekį koja kojon su visomis naujovėmis, kurios padėtų geriau suprasti ir tenkinti pacientų poreikius. Artimiausiu metu kartu su kolege Geriatrijos skyriaus vyresniąja slaugytoja Neringa Raišutiene vyksiu į konferenciją Kaune. Ten mokysimės ir naujų dalykų. Pvz., vienas iš jų – karo slauga. Tai aktualu ir tikrai mums nauja.
– Papasakokite apie darbo specifiką, kokių savybių reikia slaugytojui?
– Darbas yra labai atsakingas, reikalaujantis daug kantrybės ir profesijos žinių. Kad kokybiškai suteiktum slaugos paslaugas, svarbus charakterio lankstumas, gebėjimas savarankiškai atpažinti slaugos problemas, kūrybingai įgyvendinti slaugos veiksmus. Reikia ir daug psichologijos žinių. Labai svarbus gebėjimas bendrauti tiek su pacientu, jo šeimos nariais, tiek su visu personalu. Išlieka pagrindinė vertybė – pagarba ir pagalba žmogui. O svarbiausios slaugytojų savybės, mano manymu, yra sąžiningumas, atjauta, supratimas ir meilė žmogui. Šiame darbe labai svarbu gebėti suprasti, išklausyti ir priimti tinkamiausią sprendimą bei rasti sutarimą.
– Ar per 28 metus Jūsų darbo keitėsi pacientai, jų bendravimas, įnoriai?
– Augantis dėmesys sveikatai ir senstanti visuomenė diktuoja pokyčius. Reiklūs pacientai ieško slaugytojo, kuris ne tik išklausytų, bet ir parodytų laukiamą dėmesį, supratimą ir suteiktų pagalbą. Bendravimas pacientui yra vienintelis būdas gauti informaciją apie savo ligą, išsakyti savo problemas ir palaikyti ryšius su slaugytoju. Informacijos teikimas palaipsniui virsta konsultavimu ir mokymu įveikti sveikatos problemas bei sudaro galimybę slaugytojui tinkamai atlikti savo profesinę pareigą. Pacientas tampa komandos nariu, įjungiamas į sprendimų priėmimą ir slaugos procesą. Todėl sprendimai būna priimami atsižvelgus į pacientą, kartu su juo.
– Ar didelis darbo krūvis tenka slaugytojui?
– Slaugytojų darbas atsakingas ir sunkus, o ir krūvis neretai būna didelis. Aišku, kai susirgus kolegai reikia pavaduoti arba kai nėra darbuotojų, krūvis padidėja.
– Su kokiais sunkumais susiduriate šiame darbe ir kaip reikėtų spręsti jaunų slaugos specialistų trūkumą?
– Žinoma, didžiausias iššūkis kyla tada, kai trūksta darbuotojo. Slaugytojų trūkumas jaučiamas visoje Lietuvoje. Ne išimtis ir Telšiai. Ligoninėje yra užtikrintas kokybiškų slaugos paslaugų teikimas ir darbas vyksta, bet, susirgus darbuotojui ar išėjus į pensiją, spraga jaučiasi. Jaunų specialistų ateina vienetai. Norinčių atlikti praktiką yra daug ir priimame visus. Stengiamės pritraukti praktikantus čia pasilikti. Patys praktikantai ligoninę įvardija kaip turinčią geras ir saugias darbo sąlygas, draugišką kolektyvą, puikią atmosferą, visą reikiamą įrangą ir technologijas. Čia yra visos galimybės tobulėti, įgyti gerų praktinių įgūdžių. Bet pasilieka dirbti tik vienetai, nes nekonkurencingi atlyginimai.
– Telšių regioniniame profesinio mokymo centre skaitote paskaitas tiems, kurie nori tapti slaugytojų padėjėjais. Papasakokite plačiau, kuo skiriasi slaugytojo padėjėjas nuo slaugytojo.
– Taip, kartu su kolege Vidaus ligų skyriaus vyresniąja slaugytoja Loreta Kumžiene skaitome paskaitas. Ruošiame norinčius dirbti slaugytojo padėjėjais. Tai mums papildomas darbas. Turime ruoštis paskaitoms, nuolat atnaujinti žinias, o didelė darbo patirtis labai padeda parengti kvalifikuotą darbuotoją, gebantį padėti slaugos specialistui suteikti kvalifikuotas slaugos paslaugas.
Slaugytojo padėjėjas – tai dešinioji slaugytojo ranka, jo vaidmuo svarbus slaugos praktikoje. Slaugytojų padėjėjai padeda užtikrinti pacientų asmens higienos poreikius, maitinimą, palaikyti švarą. Jie pirmieji pasitinka pacientą Priėmimo skyriuje, palydi į palatą ar transportuoja, jei pacientas neįgalus, vykdo gydytojo, slaugytojo nurodymus, slaugo pacientus, paruošia juos diagnostiniams tyrimams. Savarankiškai arba slaugos specialisto prižiūrimi renka duomenis, kurių reikia individualiai ir komandinei slaugai, atlieka slaugos procedūras, paruošia ir prižiūri slaugos priemones, kurių reikia slaugos veiksmams atlikti, bendradarbiauja su kitais sveikatos priežiūros darbuotojais. Slaugytojo padėjėjai rūpinasi pacientais ir jų artimaisiais, pacientų išskyrų ir sekretų tvarkymu, pagalba judant. Atlieka techninius darbus, tokius kaip lovos reguliavimas, pasiuntinio funkcijos, tvarsliavos ruošimas, mirusiųjų tvarkymas.
Slaugytojo padėjėjo profesija populiari. Džiugu, kad vis daugiau ateina norinčių to mokytis. Noras padėti kitam ir meilė žmogui yra atsakymas, kodėl pasirenkama ši profesija.
Tikrai turime pavyzdžių, kai moterys baigia slaugytojo padėjėjo mokslus ir įkvėptos gero pavyzdžio siekti toliau pasirenka bendrosios praktikos slaugytojo studijas. Ir nors didėja atsakomybė, tai jų nebaugina. Žavi galimybė padėti žmonėms, bendravimas ir atgalinis ryšys, atrastas džiaugsmas ir pašaukimas.