Į redakciją kreipėsi skaitytojas Jonas, po keturiasdešimties metų sugrįžęs į gimtuosius Tryškius. Pamaldus katalikas išreiškė rūpestį dėl Tryškių Švč. Trejybės bažnyčios varpų – vietoje trijų kadaise skambėjusių į Mišias bekviečia tik vienas. Kur dingo du vertingi šventovei priklausantys varpai – nežinia. Atsakymo į šį klausimą negalėjo pateikti ir Telšių vyskupijos kurija.
„Telšių ŽINIOMS“ per kelias minutes pavyko sužinoti, jog vienas bažnyčios varpas patekęs… į Tryškių miestelio gyventojos rankas. Bažnyčios turtą parapijietei prisipažino atidavęs Tryškių seniūnas.
Vyskupo Jono Borutos atstovas Domas Gatautas tikino dėl vagystės kreipsiąsis į policiją.
Vietoj trijų varpų – vienas
Neįtikėtina bažnyčios turto pasisavinimo istorija išaiškėjo tryškiškio Jono ir „Telšių ŽINIŲ“ dėka.
Redakcijos darbuotojus į Tryškius pasikvietęs Jonas teigė, kad į gimtinę grįžo laukdamas gyvenimo saulėlydžio. Tikėjimas Dievu vyriškiui visada buvo gyvenimo variklis, o bažnyčia – vieta, kurioje randa sielos pilnatvę.
Tačiau degusio Tytuvėnų vienuolyno istorija ir gyventojų kalbos apie miestelyje esą vaikštinėjusį žinomą kolekcionierių privertė sunerimti Joną. Jis įtaria, kad pradangintos kai kurios Tryškių bažnytėlėje buvusios vertybės.
Skaitytojas prisiminė, kad prieš keliasdešimt metų tikinčiuosius į bažnyčią kviesdavo trys varpai, dabar – vos vienas. Prašydamas išsiaiškinti, kur dingo du varpai, Jonas ieško atsakymų ir į keletą kitų klausimų.
Anot vyriškio, maždaug prieš 10 metų buvo restauruotas šv. Onos paveikslas. Jonas tikino, kad ne tik jis, bet ir kiti gyventojai pastebėję, kad po restauracijos bažnyčioje pakabintas kitas paveikslas. „Prašau paaiškinti, kodėl paveikslą sumanyta restauruoti, ar jo originalumas po restauracijos buvo patikrintas?“ – klausė tryškiškis.
Kataliką sudomino Tryškių kapinėse pamatyti rūsiai: „Ar tos kapavietės buvo ištyrinėtos? Tryškių bažnyčios šventoriuje palaidotas tik vienas kunigas, gal likusieji palaidoti Tryškių kapinėse?“
Skaitytojas taip pat mano, kad bažnyčia negerbia mirusiųjų – esą prieš daug metų šventoriuje palaidotų vokiečių kapus žymėjo kryžiai, o dabar jų nelikę. Paskutinis Jonui ramybės neduodantis klausimas – Tryškių kapinių koplyčios restauracijos pradžia.
Vyskupijos atsakymai
Tryškių klebono pareigas einantis Raimondas Jonauskas tikino negalįs atsakyti į parapijiečio klausimus, nes Tryškių bažnyčioje darbuojasi vos kelis mėnesius.
Jono klausimus perdavėme Telšių vyskupijos kurijai, atsakymus paruošė Vyskupo Jono Borutos atstovas spaudai D. Gatautas.
„Turbūt žinote ilgametės sovietinės okupacijos tuometinės valdžios santykius su religija bendrai ir su Bažnyčia specialiai. Ypač ryškiai tai pasireiškė Telšių vyskupijoje. Buvo areštuoti abu vyskupai, konfiskuotas jų asmeninis turtas ir taip pat visas vyskupijos kurijos archyvas. Daug kas teiraujasi įvairių duomenų apie bažnyčias, o mes, deja, negalime nieko padėti. Panašiai buvo ir vokiečių okupacijos laikotarpiu“, – dėstė D. Gatautas.
„Dėl Tryškių bažnyčios varpų kurijos archyve nėra jokių dokumentų. Žinome, kad, baigiantis paskutiniam karui, vokiečių valdžia nusprendė konfiskuoti bažnyčių varpus, paliekant tik po vieną. Nieko iš anksto nepranešus, atvažiuodavo karinis sunkvežimis su būriu vermachto, SS ar gestapo kareivių ir paimdavo. Tikriausiai taip buvo ir Tryškiuose. Kur varpai padėti ar saugomi, žino tik tuometinio vermachto, esesininkų ar gestapo vadovybė“, – į skaitytojo klausimą atsakė Vyskupo atstovas.
Pasak D. Gatauto, kurijos archyve vėlgi nėra jokio dokumento dėl šv. Onos paveikslo: „Būtų gerai, kad gerai žinantis situaciją parapijiečių atstovas atvyktų į vyskupijos kuriją ir informuotų. Tada galėtume pradėti tyrimą.“
Atsakydamas į skaitytojo Jono klausimą, ar ištirti Tryškių kapinėse esantys rūsiai, kunigas teigė: „Sena Bažnyčios tradicija – gerbti kapines ir jų nekasinėti, nebent išimtiniausiais atvejais patikrinti kokį nors kapą. Civilinės valdžios kartais to nepaiso ir daro archeologinius tyrimus. Bažnyčia to niekada nedaro.“
D. Gatauto teigimu, palaidotų žmonių (taip pat ir vokiečių kareivių) kapus prižiūri ne vyskupijos kurija, bet patys parapijiečiai. O Tryškių kapinių koplyčios restauracijai esą reikalingos nemažos lėšos. „Jas turi suaukoti tikintieji. Kada parapijiečiai suaukos, tada restauracija ir bus pradėta“, – tvirtino Vyskupo atstovas.
Kreipsis į policiją
Kultūros paveldo departamento Telšių teritorinio padalinio vyr. specialistė Aurelija Perminaitė teigė, kad varpai nėra įtraukti į kultūros paveldo vertybių registrą. Tačiau šv. Onos paveikslas yra įtrauktas.
Specialistė paneigė skaitytojo Jono įtarimus dėl šv. Onos paveikslo originalumo – esą gyventojus klaidina po restauracijos kiek pakitusi paveikslo išvaizda.
O dingusių varpų istorija netruko įgauti nusikalstamą atspalvį.
„Telšių ŽINIOMS“ pavyko išsiaiškinti, kad vienas Tryškių bažnyčios varpų yra patekęs… į privataus žmogaus rankas.
Tryškių seniūnijos seniūnas Jonas Buivydas prisipažino patikėjęs varpą tryškiškei Elenai Ostrauskienei, nes ši pažadėjusi juo pasirūpinti. „Moteris man įrodinėjo, kad varpą gali pavogti, kalbėjo, kad prieš kelerius metus buvo pavogtos žvakidės. Tuo momentu, kai Boleslovas Jonauskas jau nebedirbo, o naujas klebonas nebuvo paskirtas, nusiunčiau 8 vyrus, nukabino varpą ir nuvežė jai. Bet jei kas negerai, galiu šiandien pat varpą parvežti“, – tikino Tryškių seniūnas.
Telšių vyskupo atstovas nustėro išgirdęs, kad bažnyčios varpą moteriškei atidavė Tryškių seniūnas: „Tai – vagystė, įsivaizduokite, tai tas pats, lyg aš ateičiau į „Telšių ŽINIAS“ ir atiduočiau kam nors Jūsų kompiuterį.“
Dėl bažnyčios varpo pasisavinimo D. Gatautas žada kreiptis į policiją.