Kokias asociacijas kelia žodis „stovykla“? Tai tikriausiai smagiai leidžiamas laikas su bendraamžiais, žaidimai, bemiegės naktys, aktyvios veiklos, laužas, palapinės, žygis? Visa tai ir dar daugiau šiais metais vyko Jaunimo centro organizuojamose stovyklose.
Savo stovyklas vadiname patirtinėmis, kai visi mokomės iš nutinkančių patyrimų, kai nėra griežtos programos, kai didžioji dalis programos priklauso nuo jaunuolių grupės arba ją nulemia susidariusi situacija. Kuo skiriasi paprastas žygis nuo patirtinio žygio? Paprastame žygyje yra žygio vadovas, kuris žino maršrutą ir veda grupę tuo maršrutu. Patirtiniame žygyje maršrutą, vadovą renkasi grupė, o vadovai-jaunimo darbuotojai eina iš paskos ir leidžia jaunuolių grupei daryti klaidas, pasiklysti, susipykti ir vėl rasti bendrus sprendimus grupėje.
Metai iš metų dirbdami su jaunuolių grupėmis įsitikinome, kad jauni žmonės gali daug daugiau, nei mes įsivaizduojame. Dirbti su programa yra gerokai lengviau, nes tiek mes, tiek jaunuoliai jaučiamės daug saugiau. Esame visi pratę prie nusistovėjusių tvarkų, kai suaugusieji pasako taisykles jaunuoliams, o jaunuoliai bando jų laikytis arba jas laužyti.
Taip lengviau. Tačiau mes renkamės sunkesnį kelią, nes tikime didesne nauda jauniems žmonėms.
Prieiti prie bendrų susitarimų grupėje nėra lengva, reikia nebijoti pasakyti savo nuomonę, išklausyti ir priimti kito pasakytas mintis, diskutuoti, argumentuoti, prisiimti atsakomybę, pasitikėti savimi ir kitais, išeiti iš komforto… Visa tai patiria jaunuoliai dalyvaudami Jaunimo centro „stovyklose“.
Šiais metais kaip niekada pajautėme stovyklų vertę. Supratome, kokią pridėtinę vertę kuriame savo miestui, jaunuoliams, jų šeimoms ir visai aplinkai. Sustiprėję jauni žmonės grįžta į savo aplinką ir daro mažus pokyčius. Ar patys jaunuoliai supranta, kokia naudinga buvo jiems stovykla? Ne visada iki galo, tai nutinka vėliau, po metų, kitų. Po stovyklų apklausti jaunuoliai įvardija, kad stovykla buvo labai įdomi, pilna nuotykių ir įspūdžių. Jų lūkesčiai buvo susirasti naujų draugų ir smagiai praleisti vasaros laiką. Didžioji dalis džiaugiasi, kad ji pateisino jų lūkesčius.
Dalis jaunuolių mūsų stovyklose dalyvauja ne vienerius metus. Jie laiką stovyklose ir įgytą patirtį įvardija kiek kitaip: „Tapau daug drąsesnė, supratau, kad nereikia bijoti siūlyti savo idėjų… Ši stovykla man padėjo suvokti, kad galima draugauti su visais, nesvarbu, koks tu esi“, „Kartais ateidavo suvokimas apie save, kad turiu išeiti iš komforto zonos, tad tai suprasdama drąsiau ėmiau bendrauti su kitais stovyklos dalyviais“, „Supratau, kad nereikia bijoti sakyti savo nuomonės, pastiprinau save ir drąsiau ėmiau išreikšti save“.
Unikalūs jaunuolių liudijimai tik dar kartą patvirtina, kad patyrimu grįsta veikla stiprina socialinius ryšius ir ugdo sociokultūrines kompetencijas. Visa tai rodo, kad neformalioje aplinkoje galima pasiekti efektyvių rezultatų. Neformalioje aplinkoje jaunas žmogus yra laisvas, jis noriau įsitraukia į veiklas, priima informaciją, pozityviau reaguoja į aplinkinius, seka jų pavyzdžiu ir mokosi iš jų. Neformali, nevaržanti aplinka puoselėja teigiamą jaunų žmonių socialinį elgesį.
Ši vasara Jaunimo centrui buvo tikras iššūkis. Be kasmetinių, tradicinėmis tapusių stovyklų – jaunimo vasaros akademijos „Kartu mes galim daug“, karinės-sportinės stovyklos „Dengtiltis“, Džiuginėnuose organizuojamų 3 pamainų „Jaunimo sąlėkų 2022“, turėjome 3 stovyklas-mokymus su Atvirojo Šiaulių rajono jaunimo centro jaunimo darbuotojais ir jaunuoliais.
Telšių jaunimo centras yra Atvirojo Šiaulių rajono jaunimo centro Europos ekonominės erdvės finansinių mechanizmų programos „Sveikata“ finansuojamo projekto „Lengvi batai“ partneris. Projekte numatyta daug praktinių veiklų tiek jaunimo darbuotojų kompetencijoms ugdyti, tiek mokymų jaunuoliams. Todėl patyriminėje bazėje, įsikūrusioje Čeprečiškės kaime, Šiaulių rajone, vyko penkių parų patyriminiai mokymai jaunuoliams. Mokymų tikslas – stiprinti jaunų žmonių refleksijos įgūdžius, padėti įžvelgti savo stipriąsias puses.
Taigi vasaros stovyklose-mokymuose šią vasarą dalyvavo per 80 skirtingų jaunų žmonių iš Telšių miesto ir rajono, 5 jaunimo darbuotojai su jais praleido 38 vasaros paras. Jaučiamės motyvuoti dirbti patirtiniu metodu, kuris augina ne tik jaunuolius, bet ir mus pačius. Dėkojame visiems vietiniams savanoriams, pagelbėjusiems šią vasarą, ESK savanoriams, įnešusiems tarpkultūrinio žavesio.
Stovyklos buvo finansuojamos Telšių rajono savivaldybės (projektas „Jaunimo sąlėka“), Jaunimo reikalų agentūros prie SADM (projektai „Jaunimo ritmu“, „Jaunimo balsas“, „Žemas startas“), Europos ekonominės erdvės finansinių mechanizmų programos „Sveikata“ (projektas „Lengvi batai“).
Telšiu jaunimo centro vadovė Saulena PILITAUSKAITĖ