Gripas – ūminė kvėpavimo takų infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu. Skirtingai nuo kitų kvėpavimo takų infekcijų, gripas sukelia ūmią ligą ir yra pavojingas dėl sukeliamų komplikacijų. Tai viena dažniausiai epidemijomis pasireiškiančių ligų.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – NVSC) Telšių departamentas informuoja apie artėjantį gripo sezoną, kuris įprastai prasideda nuo 40-osios kalendorinės metų savaitės (nuo š. m. 2022-10-03) iki 20-osios kitų metų kalendorinės savaitės (iki 2023-05-21).
Per įprastinį gripo sezoną suserga 5-10 proc. gyventojų. Lietuvoje kasmet registruojama vidutiniškai apie 30 tūkst. gripo ir 500 tūkst. ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų (toliau –ŪVKTI) atvejų. Šiuo laikotarpiu NVSC specialistai atidžiai stebi sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklius, vertina sergamumo dinamiką, hospitalizacijos rodiklius ir atsižvelgdami į juos siūlo savivaldybėms skelbti epidemijas, taiko užkrečiamųjų ligų valdymo priemones.
2021-2022 m. gripo sezono metu Lietuvoje buvo užregistruoti 6 032 gripo atvejai ir 560 163 ŪVKTI atvejai. Daugiausia gripo ir ŪVKTI atvejų registruota Vilniaus ir Klaipėdos apskrityse, mažiausiai – Tauragės ir Utenos apskrityse. Hospitalizuoti buvo 345 asmenys. Mirčių 2021-2022 m. gripo sezono metu užfiksuota nebuvo.
Telšių apskrityje 2021-2022 m. gripo sezonu metu buvo užregistruota 370 gripo atvejų ir 27 099 ŪVKTI atvejai.
Veiksmingiausia gripo ir jo pasekmių kontrolės priemonė – skiepai.
Skiepijimas nuo gripo yra viena svarbiausių priemonių, mažinančių gripo sukeliamą naštą gyventojų sveikatai. Skiepijimas nuo gripo yra ekonomiškai efektyvus, t. y. sumažėja vizitų pas gydytojus skaičius, prarastų darbingų darbo dienų skaičius, antibiotikų, skirtų bakterinėms gripo komplikacijoms gydyti, vartojimas. Atsižvelgiant į tai, Pasaulio sveikatos organizacija (toliau – PSO) pasiskiepyti nuo gripo rekomenduoja daugumai žmonių, o ypač šiems rizikos grupių asmenims:
- 65 m. ir vyresniems asmenims;
- nėščiosioms;
- asmenims, gyvenantiems socialinės globos ir slaugos įstaigose;
- asmenims, sergantiems lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ligomis, lėtinėmis ligomis susijusiomis su imuniniais mechanizmais, piktybiniais navikais;
- sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams.
Lietuvoje šiems rizikos grupei priklausantiems asmenims vakcina kompensuojama iš valstybės biudžeto.
Gripo vakcinos efektyvumas priklauso nuo vakcinoje esančio ir aplinkoje cirkuliuojančio gripo viruso antigenų atitikimo, nuo skiepijamų asmenų imuniteto būklės ir amžiaus. Vyresnio amžiaus asmenims, kurių daugiausia tarp priklausančiųjų rizikos grupei, patartina skiepytis vėliau – lapkričio-sausio mėnesiais. Kadangi virusas nuolat kinta, būtina reguliariai atnaujinti gripo vakcinose esančius virusus, kad vakcinos būtų veiksmingos, įskaitant cirkuliuojančius ir užkrečiančius žmones. Todėl PSO du kartus metuose paskelbia rekomendacijas dėl gripo vakcinų virusinės sudėties.
Atsižvelgdama į epidemiologinę situaciją ir ruošdamasi būsimam peršalimo ligų sezonui, Valstybinės ligonių kasos rekordiškai anksti – dar vasario mėnesį nupirko daugiau nei 201 tūkst. keturvalentės gripo vakcinos. Į Lietuvą jau atskraidinta visa 2022-2023 m. gripo sezonui skirtos gripo vakcinos siunta. Jau šią savaitę skiepai pradedami išvežioti jas užsakiusioms gydymo įstaigoms. Planuojama, kad visas šias įstaigas gripo vakcina turėtų pasiekti per 2-3 savaites.
Telšių apskrities asmens sveikatos priežiūros įstaigos (toliau – ASPĮ) 2022-2023 m. gripo sezonui iš viso gavo 7 422 gripo vakcinos dozes, iš jų Telšių r. savivaldybės ASPĮ – 3 020 dozių, Mažeikių r. savivaldybės ASPĮ – 2 100 dozių, Plungės r. savivaldybės ASPĮ – 1 787 dozes ir Rietavo savivaldybės ASPĮ – 515 dozių.
Papildomos prevencinės priemonės siekiant išvengti gripo ir ŪVKTI:
- dažnai plauti rankas;
- vengti sąlyčio su sergančiais asmenimis;
- vengti masinio žmonių susibūrimo vietų;
- kosint ir čiaudint prisidengti burną;
- dėvėti veidą dengiančias kaukes;
- neplautomis rankomis stengtis neliesti akių, nosies ir burnos;
- gerai vėdinti patalpas;
- susirgus kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, gerti daug skysčių, likti namuose.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Telšių departamentas