Telšių rajono savivaldybės taryba iki šių metų rugpjūčio 31 d. pratęsė galioti sausio 26 d. jos pačios nustatytus rajono viešųjų sveikatos priežiūros įstaigų – Telšių, Luokės, Varnių pirminės sveikatos priežiūros centrų (PSPC) bei VšĮ Regioninės Telšių ligoninės – vadovų tarnybinio atlyginimo koeficientus ir paliko galioti anksčiau patvirtintą maksimalią 40 proc. kintamąją atlyginimo dalį. Artėjant rugpjūčio mėnesio Tarybos posėdžiui, kuriame dar kartą bus svarstomas minėtų priedų dydžio nustatymas, su Savivaldybės gydytoju, Telšių rajono sveikatos priežiūros įstaigų vadovais susitiko Lietuvos socialdemokratų, Krikščionių partijos ir Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjungos frakcijos Telšių rajono savivaldybės taryboje atstovai. Apie tai, kokiais klausimais susitikime kalbėta, „Telšių ŽINIOS“ kalbino Telšių rajono savivaldybės tarybos narį, frakcijos seniūną Adomą Domarką.
Priminsime, kad gegužės 31 d. Telšių rajono savivaldybės tarybai buvo pasiūlyta nustatyti 40 proc. kintamąją gydymo įstaigų vadovų atlyginimų dalį iki kitų metų balandžio 31 d. Tačiau toks sprendimo projektas sulaukė pasipriešinimo bangos. Atidėti jį keliems mėnesiams pasiūlė socialdemokratai.
„Manau, įstaigų vadovų atlyginimai tikrai nėra maži, ir jeigu specialistas, dirbantis toje pačioje įstaigoje, gauna dešimt kartų mažesnį atlyginimą – mažų mažiausia tai yra neetiška, – tuomet kalbėjo Telšių rajono savivaldybės tarybos narė Stefa Naujokienė. – Iš kitos pusės – tie 40 proc. priedai turi būti nustatomi atsižvelgiant į daugelį kriterijų, tačiau į tai nebuvo žiūrima. Todėl siūlau atidėti šį sprendimą, kad įstaigų vadovų darbas būtų įvertintas pagal išvardintus kriterijus, ir tik tada nustatyti kintamąja atlyginimo dalį.“
Liepos mėnesį, siekdami labiau įsigilinti į susiklosčiusią situaciją bei aptarti esamų problemų, su Savivaldybės gydytoju, sveikatos priežiūros įstaigų vadovais susitiko socialdemokratų, Krikščionių partijos ir Valstiečių liaudininkų sąjungos frakcijos Telšių rajono savivaldybės taryboje atstovai. „Pasikvietėme Savivaldybės gydytoją Juozą Vengalį, Telšių rajono PSPC direktorių Antaną Gudauską, Varnių PSPC direktorių Alfredą Maželį ir VšĮ Regioninės Telšių ligoninės direktorę Almą Vitkienę, – pasakojo Telšių rajono savivaldybės tarybos narys A. Domarkas. – Daugiausia diskusijų susitikime sulaukė Regioninė Telšių ligoninė. Tiek naujai išrinkti, tiek mes – senieji – Telšių rajono savivaldybės tarybos nariai iš gyventojų dažnai sulaukiame žodinių nusiskundimų dėl ligoninės personalo darbo.“
A. Domarko teigimu, dažniausiai žmonės skundžiasi dėl ligoninės Priėmimo skyriaus darbo: ilgai tenka laukti budinčio gydytojo, darbuotojai nemandagiai bendrauja su pacientais. „Priėmimo skyrius – labai jautri vieta, į kurią papuola asmenys, užklupti staigios nelaimės ar ligos. Jiems ir taip yra sunku, todėl svarbu suteikti ne tik kokybišką medicininę pagalbą, bet ir palaikyti juos sunkią valandą, – teigė Tarybos narys. – Mes nesame gydytojai, tad negalime kalbėti apie darbuotojų profesionalumą, tačiau iš gyventojų dažnai girdime pasakojimus apie šiurkštų, atžagarų bendravimą Priėmimo skyriuje tiek su ligoniais, tiek su juos atlydėjusiais artimaisiais. Blogų atsiliepimų girdime ir dėl Vidaus ligų skyriaus vedėjos darbo.“ Pašnekovas tvirtino, kad tokiu būdu pacientai yra stumiami rinktis kitas ligonines: „Nuo to niekam nėra geriau: žmogus gydosi toli nuo namų, o ligoninė, praradusi pacientą, netenka pinigų.“
Kitas dalykas, apie kurį buvo diskutuojama susitikime, – tai galimybė mažiausiai uždirbančiam Regioninės Telšių ligoninės personalui bent šiek tiek pakelti darbo užmokestį. „Matome kontrastą tarp ligoninės administracijos ir vidutinio bei vadinamojo kito personalo – t. y. slaugytojų ir pan. – darbo užmokesčio, – kalbėjo A. Domarkas. – Pavyzdžiui, ligoninėje dirba 228 slaugytojai, kurių priskaityto darbo užmokesčio vidurkis siekia apie 1 700 Lt. Kito personalo, kurio yra apie 120 etatų, priskaityto atlyginimo vidurkis – apie 1 100 Lt. O ligoninės direktorės atlyginimas su priedu yra apie 8 600 Lt, jos pavaduotojų – nuo 4 000 Lt iki 6 700 Lt. Mes paprašėme direktorės A. Vitkienės, jog iki rugpjūčio mėnesio Telšių rajono savivaldybės tarybos posėdžio paieškotų galimybių nors keliasdešimčia litų pakelti algą mažiausiai uždirbančiam ligoninės personalui.“
Dar viena problema, apie kurią diskutuota minėtame susitikime, – tai gydytojų stygius. „Mano nuomone, labai daug kas priklauso nuo ligoninės administracijos, būtent naujų specialistų pritraukimas į kolektyvą, puoselėjimas arba bent jau turimų išsaugojimas, – sakė Tarybos narys. – Vėlgi gal veikia žmogiškasis faktorius – juk konkurencijos niekas nenori, jaučiama baimė, kad atėjęs jaunas specialistas į šoną pastums tą seniau dirbantį.“ A. Domarkas teigė, kad yra pavyzdžių, kai jauni ir geri specialistai atsisakė darbo Telšių ligoninėje ir pasirinko dirbti kitų miestų gydymo įstaigose: „Juk nė vienas tikriausiai nesupyktų, jeigu tokiems jauniems ir perspektyviems gydytojams būtų ir algos didesnės. Juos reikia stengtis privilioti, pagaliau išlaikyti. Kodėl kiti rajonai kažkaip sugeba su tuo susitvarkyti, o mes – ne? Aišku, gal tik mums taip atrodo?“ Šiuo klausimu, pašnekovo nuomone, daugiau turėtų padirbėti ir Savivaldybės gydytojas: teikti Tarybos nariams pasiūlymus, kokiais sprendimais jie galėtų prisidėti sprendžiant šias problemas.
Tai buvo pirminis pokalbis su gydymo įstaigų vadovais. Visais šiais klausimais, anot A. Domarko, dar bus diskutuojama kitą savaitę įvyksiančiuose Telšių rajono savivaldybės tarybos komitetų posėdžiuose. „Manau, kad vis dėlto dėl minėtų įstaigų administracijų vadovų atlyginimų priedų dydžių pagrindinį žodį turėtų tarti Sveikatos ir socialinių reikalų komitetas, kuriame dirba įvairių partijų Tarybos nariai, turintys didelę profesinę patirtį, ir Regioninės ligoninės problemas žinantys medicinos specialistai“, – teigė pašnekovas.