Šiemet Tryškių kultūros centras tapo antrosios kategorijos kultūros centru, todėl jam atsivėrė galimybės teikti paraišką geriausio 2021 metų kultūros centro premijai gauti.
Antrosios kategorijos geriausio kultūros centro premijas skiria LR kultūros ministerija. Premijų tikslas – skatinti kūrybingą šių įstaigų veiklą, pagerbti jų darbuotojus.
Aurelija SERVIENĖ
Pažintis su kultūros centru
Tryškių kultūros centrą aplankė komisija, kurią sudarė LR kultūros ministerijos, Lietuvos nacionalinio kultūros centro atstovai ir Lietuvos kultūros įstaigų vadovai.
Susitikime taip pat dalyvavo Telšių rajono savivaldybės mero pavaduotojas Mantas Serva, LKCA tarybos narys Telšių apskričiai, Nevarėnų kultūros centro direktorius Albinas Šmukšta, Tryškių miestelio bendruomenės pirmininkė Asta Simonavičienė, Tryškių seniūnijos seniūnas Antanas Jokubauskis ir kiti svečiai.
Komisija susipažino su Tryškių kultūros centru, kur šios įstaigos direktorius Egidijus Einikis pristatė pastarųjų penkerių metų kultūros centro kultūrinę ir kūrybinę veiklą.
„Tryškių kultūros centras siekia puoselėti etninę kultūrą, mėgėjų meną, kurti ir vykdyti menines, neformaliojo ugdymo, pramogines programas, ugdyti ir tenkinti bendruomenės sociokultūrinius poreikius, kurti ir skleisti profesionalųjį meną, skatinti kultūra grįstos ekonomikos plėtrą ir turizmo sklaidą Telšių rajone bei stiprinti Žemaitijos regiono savitumą“, – kalbėjo E. Einikis.
Kultūros židinys
Tryškiuose kultūros židinys rusena nuo 1956 m. 2004 m. Tryškių kultūros centras pradėjo veiklą kaip savarankiškas juridinis vienetas. 2007 m. įstaiga buvo pripažinta jaukiausiu kaimo kultūros židiniu. 2015 m. persikėlė į renovuotas patalpas ir tai atvėrė naujas galimybes puoselėti miestelio kultūrą.
„Pradėjus vykdyti veiklą naujose renovuotose patalpose, materialinė bazė buvo labai skurdi. Kolektyvai koncertuodavo nuosavais instrumentais. Garso ir šviesos aparatūra buvo pasenusi, tad renginių įgyvendinimo galimybės buvo labai ribotos“, – pasakojo direktorius ir pasidžiaugė, jog per pastaruosius septynerius gyvavimo metus įsigyta nemažai garso įrangos, koncertinių rūbų, scenos užuolaida. Kiekvienais metais teikiamos paraiškos instrumentų, kostiumų daliniam finansavimui gauti.
Darbuotojai
Tryškių kultūros centras negali pasigirti dideliu būriu darbuotojų ar etatų skaičiumi. Įstaigoje dirba aštuoni darbuotojai.
„Džiugu, kad paprašius rajono vadovų Tryškių kultūros centrui skirti dar vieną etatą (renginių organizatoriaus) buvo į tai atsižvelgta. Tai sustiprino kultūros centro komandos darbą, nes tokios pareigybės įstaigoje iki šiol nebuvo, o tai sudarė daug keblumų organizuojant renginius“, – sakė įstaigos vadovas.
Kolektyvai
Tryškių kultūros centre šiuo metu veikia septyni kolektyvai: moterų vokalinis ansamblis „Mondriuoses“ (vad. Lilijana Petraitytė), liaudies muzikos kapela „Pas moni“, vokalinis-instrumentinis ansamblis (vad. Renatas Serva), akordeonų ansamblis (vad. Egidijus Einikis), šokių studijos „Liepsna“ vaikų grupė, jaunimo grupė ir suaugusiųjų grupė (vad. Simona Jaruckytė).
Kai kurie iš kolektyvų jau skaičiuoja gyvavimo antrą dešimtmetį, o kai kurie dar visai neseniai susikūrę, bet aktyviai koncertuojantys. Į jų veiklą noriai įsitraukia įvairaus amžiaus Tryškių seniūnijos gyventojai. Kolektyvai koncertuoja Lietuvoje, dalyvauja įvairiuose konkursuose.
Bendrystė
Tryškių kultūros centras bendradarbiauja su daugeliu Lietuvoje veikiančių organizacijų, bendruomenių, įstaigų, kultūros centrų, sąjungų.
Per metus pasirašo apie 10 bendradarbiavimo sutarčių vykdant įvairius projektus, ciklus, koncertus, akcijas ir kitą veiklą.
Įstaiga glaudžiai dirba su vietos bendruomene, seniūnija, Bažnyčia, gimnazija, biblioteka.
Renginiai ir šventės
Tryškių kultūros centre per metus surengiama apie 50 įvairaus pobūdžio renginių ir švenčių. Kasmet minimos valstybinės šventės, tęsiamos miestelio sukurtos iniciatyvos, tapusios tradicijomis, organizuojami konkursai ir netradiciniai renginiai, edukacijos, šviečiamieji renginiai, didelio susidomėjimo sulaukiančios vasaros šventės.
2021 m. Tryškių miestelyje atidaryta nauja poilsio ir pramogų erdvė, skirta miestelio kultūrinei veiklai puoselėti.
„Mūsų prioritetas – puoselėti tautines vertybes, minėti valstybines šventes. Minint įsimintinas Lietuvai datas bendradarbiaujame su gimnazija, Telšių meno mokyklos Tryškių skyriumi, Šaulių sąjunga, Bažnyčia, seniūnija, bendruomene. Visuomet sulaukiame svečių, istorinių asmenybių, valdžios atstovų“, – pasakojo direktorius.
Tradicinės kasmetinės šventės: Petrinės Tryškiuose ir Joninės Ubiškėje, labiausiai miestelėnų laukiamos vasaros šventės.
Kas penkerius metus Tryškių miestelis rengia šventę Magdeburgo teisių ir herbo suteikimo sukakčiai paminėti.
Tryškių seniūnijoje yra du miesteliai – Tryškiai ir Ubiškė, tad kiekvienais metais Tryškių kultūros centras Ubiškėje rengia vasaros šventę – Jonines. Šventėje koncertuoja Tryškių kultūros centro kolektyvai, svečiai iš kitų kultūros centrų, Ubiškės šokių kolektyvas, žymūs atlikėjai.
Tryškių kultūros centras taip pat aktyviai organizuoja komercinius renginius, kuriuose pasirodo žinomi popmuzikos atlikėjai, operos solistai, įvairios grupės, humoristai, cirko artistai, poetai, aktoriai, rodomi spektakliai.
Tryškių kultūros centre aktyviai rengiamos edukacijos, vyksta parodos, įvairios akcijos, konkursai. Glaudžiai bendradarbiaujama su biblioteka, rengiamos parodos, padedama organizuoti tarptautinį poezijos festivalį „Poezijos pavasaris“.
Komunikacija
E. Einikis teigė, kad pastarieji keleri metai buvo kupini sudėtingų iššūkių, todėl veiklą teko perkelti į socialinę erdvę: „Kad kultūrinis gyvenimas nenutrūktų, rengėme tiesiogines švenčių transliacijas, aktyviai kūrėme turinį socialiniuose tinkluose, interneto svetainėje. Džiaugiamės, nes taip atsirado plati auditorija virtualioje erdvėje, kuri dabar aktyviai domisi gyvai vykstančiomis veiklomis, renginiais.“
Tam, kad vykdomos veiklos pritrauktų kuo platesnę auditoriją, kultūros darbuotojai pasitelkė socialinius tinklus, vietinę žiniasklaidą, radiją, kuria dizainus, dalijasi naujienomis, būsimais renginiais, projektais, skelbimais.
Kultūrinis kapitalas
Pasak E. Einikio, kultūriniame gyvenime dalyvauja palyginti vienodas žmonių skaičius visose amžiaus grupėse.
„Nieko keisto, kad jaunimas paprastai dažniau dalyvauja kolektyvinio ir socialinio pobūdžio renginiuose, tačiau to negalima pasakyti apie visas meno formas. Nors apskritai didelė dalis žmonių dalyvauja renginiuose, daug mažiau jų užsiima mėgėjiška veikla. Vis dėlto kultūros rinka ir toliau išlieka vienu svarbiausių sveikos ekonomikos veiksnių.
Kultūros reiškiniuose aktyviai dalyvaujantys asmenys pasižymi stipresniu subjektyviu gerovės jausmu, ugdo savo gebėjimus ir turtina asmenybę. Kultūra patiriama turiningai leidžiant laiką kartu su kitais visuomenės nariais, todėl kultūros reiškiniai suteikia galimybes ne tik pažinti save, bet ir suprasti, kritiškai vertinti visuomenės pokyčius. Aktyviai kultūrinėse veiklose dalyvaujantys asmenys aktyviau dalyvauja ir visuomeniniame gyvenime. Dalyvavimas kultūrinėse veiklose duoda ne tik asmeninę, bet ir visuomeninę naudą. Rajono kultūrinis gyvenimas nėra nuobodus, kultūros įstaigos organizuoja daug ir įvairių renginių.
Įsitraukimas į meną gali būti naudingas tiek psichinei, tiek fizinei sveikatai, kultūrinis kapitalas visuomenėje gali prisidėti prie gerovės, atsparumo, sveikatos ir savarankiškumo ugdymo“, – kalbėjo Tryškių kultūros centro vadovas.