Pirmadienį su Telšių rajono savivaldybės meru Valdemaru Ramšu susitiko Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) pirmininko pavaduotojas Eugenijus Jesinas ir LŠDPS Telšių rajono susivienijimo pirmininkė Zofija Jesinienė. Pagrindinė susitikimo tema – Lieplaukės bendruomenės nuogąstavimai, neva ketinama nuo šių metų rugsėjo uždaryti miestelio pradinę mokyklą.
Liks bažnyčia ir kapinės?
Susitikime su LŠDPS lyderiais taip pat dalyvavo Telšių rajono savivaldybės mero pavaduotojas Vytautas Kleiva, Telšių rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėja Danutė Mažeikienė ir Telšių rajono savivaldybės administracijos Finansų skyriaus vedėja Regina Radimonienė.
LŠDPS Telšių rajono susivienijimo pirmininkė Zofija Jesinienė perdavė merui Lieplaukės bendruomenės nuogąstavimus dėl neva nuo šių metų uždaromo Telšių „Atžalyno“ vidurinės mokyklos Lieplaukės skyriaus. Pasak Z. Jesinienės, šios įstaigos direktorius Vytautas Vaitkus, apgaudinėdamas Lieplaukės pradinės mokyklos mokinių tėvus, kad neva uždaroma mokykla, rinko pareiškimus ir viliojo vaikus leisti mokytis „Atžalyno“ vidurinėje mokykloje. „Kas suteikė teisę V. Vaitkui šitaip savivaliauti? – klausė Z. Jesinienė. – Tai kriminalinio pobūdžio savivalė. Nėra jokio Telšių rajono savivaldybės tarybos sprendimo, kad mokyklą ruošiamasi uždaryti.“ Telšių rajono susivienijimo pirmininkės žodžiais, nors mokykla ir prastos būklės, bet ji paruošta naujiems mokslo metams: „Mus Ryškėnų seniūnas Benediktas Šniauka užtikrino, kad viskas sutvarkyta ir paruošta. Bėda liko tik dėl kamino, tačiau ir jį pažadėjo sutvarkyti per viešuosius darbus.“
LŠDPS pirmininko pavaduotojas E. Jesinas papildė, kad, uždarius Lieplaukės pradinę mokyklą, būtų naikinamas kaimas: „Kas liktų – tik bažnyčia ir kapinės? Lieplaukės bendruomenė yra labai pasipiktinusi tokiais V. Vaitkaus veiksmais.“
Deja, į susitikimą pats Telšių „Atžalyno“ vidurinės mokyklos direktorius V. Vaitkus nebuvo pakviestas.
Pasiūlė išsiaiškinti vietoje
Išklausęs profsąjungos atstovus, Telšių rajono savivaldybės meras V. Ramšas suabejojo išgirsta informacija: „Kiek man yra žinoma, sąlygos ten yra labai prastos. Mokykla net neturi leidimo – higienos paso.“
Telšių rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėja D. Mažeikienė teigė visiškai nieko negirdėjusi apie V. Vaitkaus vizitą pas tėvus bei neva apgaulės būdu bandymą persivilioti mokinius į „Atžalyną“: „Pagal visus teisės aktus – mokykla yra uždaroma tik tuo atveju, jei joje nebelieka vaikų. Situacija yra tokia, kad šiandien Lieplaukės pradinėje mokykloje liko vos vienas komplektas – 2 ir 3 klasės. Užregistruotas vienas pirmokas, bet vėliau ir jo nebeliko, o visi ketvirtokai perėjo į kitą mokyklą – ne į „Atžalyną“, bet į VšĮ Vincento Borisevičiaus gimnaziją. Liko 13 mokinių, iš kurių 9 padavė prašymus mokytis kitoje mokykloje.“
Galiausiai Telšių rajono savivaldybės mero pavaduotojas V. Kleiva pasiūlė visiems trečiadienį nuvykti į Telšių „Atžalyno“ vidurinės mokyklos Lieplaukės skyrių bei susitikti su tėvais: „Nenoriu vadovautis principu – kažkas kažkam pasakė, reikia nuvykti į vietą ir pasikalbėti su mokyklos bendruomene.“
Apie uždarymą neva nekalbėjo
„Telšių ŽINIOS“ susitiko su „Atžalyno“ vid. mokyklos direktoriumi V. Vaitkumi. Išgirdęs apie jam mestus kaltinimus, mokyklos vadovas neslėpė nuostabos: „Jokių agitacijų Lieplaukėje nedariau, o apie mokyklos uždarymą net kalbos nebuvo. Su tėvais kalbėjausi apie Telšių „Atžalyno“ mokyklai nuo šių metų rugsėjo skiriamą autobusiuką ir galimybes, kad su juo vaikai iš Lieplaukės galės važiuoti į „Atžalyną“, apie prastą mokyklos būklę.“
V. Vaitkus sakė, kad visa istorija prasidėjo nuo to, kada jis sužinojęs, jog mokykloje griūva krosnys: „Susitikome su Ryškėnų seniūnu Benediktu Šniauka ir aptarėme, kaip reikia paruošti mokyklą naujiems mokslo metams. Kadangi nei seniūnija, nei mokykla neturi lėšų net 7 griūvančioms krosnims suremontuoti, nutarėme kreiptis į Telšių rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyrių. Susitikimas buvo suorganizuotas su vicemeru V. Kleiva. Vėliau aš, Švietimo skyriaus vedėja bei mano pavaduotoja susitikome su Lieplaukės mokyklos mokinių tėvais aptarti, ką daryti dėl prastos mokyklos būklės. Daugiausia kalbėjo D. Mažeikienė. Ji tėveliams pasiūlė, kad vaikai gali mokytis „Atžalyno“ vidurinėje mokykloje – juos veš naujas autobusiukas. Taip esą mokiniai galės mokytis turėdami geresnes sąlygas, o ne ugdymo įstaigoje, kuri griūva, nėra vandens, reikia remontuoti krosnis ir t. t. Kadangi į susitikimą atėjo tik keletas tėvų, aš pažadėjau atvykti dar kartą vienas. Po savaitės nuvykęs susitikau su keturiais tėveliais ir pasikalbėjau apie tą patį, dar pabrėžiau, kad mano žodžių nesuprastų klaidingai, kaip agitacijos – apie mokyklos uždarymą net kalba nesisuko.“
Nesusipratimas?
Šį trečiadienį įvykusiame susitikime su Lieplaukės mokyklos bendruomene dalyvavo ne tik visas mero kabinetas, profsąjungų lyderiai, bet ir Seimo narys Valentinas Bukauskas, Telšių apskrities viršininko administracijos Valstybinės švietimo priežiūros skyriaus vedėjas Rimantas Adomaitis, Telšių visuomenės sveikatos centro vyr. specialistė Birutė Koncevičienė bei Ryškėnų seniūnas Benediktas Šniauka.
Tiesa, susitikimo pradžioje paaiškėjo, kad V. Vaitkui mesti kaltinimai tik dėl… nesusipratimo. Mat viena Telšių „Atžalyno“ vidurinės mokyklos Lieplaukės skyriaus darbuotoja ten pat dirbančiai mokytojai pasakiusi, kad bus likviduojama mokykla. Ši sušaukė gyvenvietės bendruomenę, kad būtų kovojama dėl šios ugdymo įstaigos išsaugojimo, ir… prasidėjo tai, kas galiausiai atvedė profsąjungą prie mero kabineto durų. Visgi profsąjunga taip lengvai paleisti įvykusio incidento neketino – E. Jesinas įžvelgė nesąžiningą žaidimą: paskleidus gandą, norima, jog mokykloje nebeliktų vaikų. Jam paantrino ir Z. Jesinienė. Ši prisiminė D. Mažeikienės pirmadienio susitikime su meru išsakytas mintis, jog jei neliks mokinių – neliks ir mokyklos.
Susitikime dalyvavęs Telšių apskrities viršininko administracijos Valstybinės švietimo priežiūros skyriaus vedėjas R. Adomaitis pažymėjo, kad jokio teisinio akto dėl Lieplaukės mokyklos naikinimo nėra, tačiau tėvus taip pat paragino gerai pagalvoti, kokiomis sąlygomis jų atžalos mokosi, ar gerai, kad viena mokytoja dirba jungtinėje 2 ir 3 klasėje: „Apie ugdymo kokybę šiandien nekalbėsiu, tik keista, kada prieš 20 metų įstatėme siją, kad mokykla negriūtų, ji dar iki šiol tebestovi.“
30 metų maitinami pažadais
Kai „kriminalas“ subliūško, susirinkęs gausus politikų būrys kartu su lieplaukiškiais diskutavo apie mokyklos būklės gerinimą. Lieplaukės bendruomenės pirmininkė Gražina Sukurienė, išreiškusi bendruomenės norą – išsaugoti Lieplaukės mokyklą, taip pat pasidomėjo, kur dingo prieš metus dar Telšių rajono savivaldybės mero pareigas ėjusio, dabar Seimo nario Almanto Petkaus pažadai suremontuoti mokyklą: „A. Petkus kalbėjo, kad yra Telšių rajono savivaldybės tarybos patvirtintas sprendimas skirti 800 tūkst. Lt mokyklos remontui – kur tie pinigai dingo?“
30 metų pažadais maitinami lieplaukiškiai teigė per tą laikotarpį regėję net 5 naujos mokyklos projektus, tačiau nei vienas iš jų neišvydo dienos šviesos, mokykla pamažu griūva, sąlygos baisios. Apie jas plačiau užsiminė Visuomenės sveikatos centro vyr. specialistė B. Koncevičienė. Ji tvirtino, kad higienos normų neatitinka nei Lieplaukės mokyklos apšvietimas, nei grindys, nei šildymas, nėra vandens pačioje mokykloje, o vaikai, norėdami atsigerti ar atlikti gamtinius reikalus, turi eiti per kiemą.
Gerų žinių dėl mokyklos remonto negalėjo pranešti ir Telšių rajono savivaldybės meras V. Ramšas: „Dėl šio pastato buvo daug diskutuota. Investicijų reikia daug, o pinigų šiuo metu nei valstybė, nei Savivaldybė neturi. Projektas yra, bet nėra galimybių suremontuoti.“
Trečiadienio susitikime su Lieplaukės bendruomene dalyvavęs Seimo narys V. Bukauskas pabrėžė, kad politikos dėl mokyklos išsaugojimo daryti nereikia: „Tokios mokyklos, kaip Lieplaukės, yra istorija. Mes turime galvoti, kaip ją išsaugoti. Aš parašiau kreipimąsi į Telšių rajono savivaldybės tarybą, kad pagaliau rajono valdžia išspręstų šią problemą.“ Pasak Seimo nario, dėl Lieplaukės mokyklos ateities bus kalbama Telšių rajono savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komitete.