Telšių rajone nustatytas Afrikinis kiaulių maras (AKM) ir jis toliau plinta gąsdindamas kiaulių augintojus ir mėsos vartotojus.
Į „Telšių ŽINIŲ“ klausimus atsako Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Telšių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) viršininkas-valstybinis veterinarijos inspektorius Zigmas Nevardauskas.
Giedra AKAVICKIENĖ
– Kokia situacija, ar tikrai Telšiuose nustatytas AKM?
– Taip. Liepos 13 d. nustatytas AKM. Ištyrus nugaišusį šerną, rastą Pušinės miške, šalia kelio Varniai–Telšiai, ir liepos 19 d. – Tryškių sen., Pušiniavos miške, sumedžiotam šernui. Be to, Telšių VMVT informuoja, kad rugpjūčio 4 d. AKM nustatytas 2 nugaišusių šernų paimtuose mėginiuose Telšių r. sav., Tryškių sen., Maldenių miške (miško teritorijoje), ir Dirmeikių k. (privačiame javų lauke). Tai – jau 4 ir 5 atvejai Telšių rajone.
– Kas nuo to pasikeitė?
– Iš karto Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus sprendimu Telšių rajonas paskelbtas Afrikiniu kiaulių maru užkrėsta teritorija.
– Ką privalės kitaip daryti medžiotojai?
– Medžiotojai privalės saugoti sumedžiotų šernų skerdieną patvirtintose vietose, kol bus gauti tyrimų atsakymai.
– Kas žinotina kiaulių laikytojams?
– Kiaulių laikytojams reikia būti itin budriems. Du svarbūs dalykai laikant kiaules: kaip neužkrėsti savų augintinių ir kaip netapti maro platintoju patiems.
– Kokie pagrindiniai platinimo ir plitimo būdai?
– Svarbiausia vengti tiek tiesioginio, tiek ir netiesioginio kontakto su sergančiais gentainiais (kiaulės ir šernai), tiek ir galimais platintojais (kontaktą su sergančiais gyvūnais turėję žmonės, plėšrūnai, žiurkės, pelės). Saugotis pernešimo rūbais, avalyne, darbo priemonėmis.
– Ar prekyba kiaulėmis galima?
– Galima, užtikrinus keletą dalykų: veterinaro apžiūra, AKM tyrimas prieš išvežat kiaules, veterinarinis pažymėjimas, ženklinimas ir atitinkami įrašai duomenų bazėje (kiaulių deklaravimas ir registravimas).
– Kokios numatytos baudos nesilaikantiems reikalavimų?
– Taip, baudos yra numatytos, bet jas taikome tik pavieniais atvejais. Visus ūkius aplankė seniūnijų žemės ūkio specialistai, po to privatūs veterinarijos gydytojai ir tik paskui valstybiniai inspektoriai. Didžiausia bausmė bus, jei nepavyks apsisaugoti ir maras pateks į ūkį.
– Ar įmanoma apsisaugoti?
– Afrikinis kiaulių maras pakankamai stipriai skverbiasi į kiaulių ūkius (tiek Lietuvoje, tiek ir Europoje). Ir tik visiškai įgyvendinus visus biosaugos reikalavimus, galima tikėtis apsisaugoti.
– Tai ar visi saugūs?
– Rajone yra apie 800 kiaulių laikytojų. Didžioji dalis turėtų susimąstyti dėl tolimesnio kiaulių laikymo.
– Ką daryti?
– Jeigu jaučiame, kad nesugebėsime apsaugoti savo laikomų kiaulių nuo viruso patekimo, skerskime. Ir naujus paršelius pirkime sulaukę bent jau šaltojo metų sezono, kada AKM plinta žymiai lėčiau.