Praėjusiame laikraščio numeryje rašėme, kad dėl vykdomų ir artimiausiu metu prasidėsiančių įvairių statybos, rekonstrukcijos darbų gražės mūsų miestas. Tačiau paprastai, norint sutvarkyti kažką naujai, dažnai tenka griauti tai, kas buvo sena. Taip atsitiks ir rekonstruojant Kepyklos ir Palangos gatves – teks iškirsti kone daugiausiai per pastarąjį dešimtmetį želdinių. Iš viso minėtose gatvėse žemėn kris net 124 medžiai, žala gamtai vertinama 65 tūkst. Lt. Ir tai dar ne viskas… Pasak Telšių rajono savivaldybės ekologo Raimondo Račkausko, įgyvendinant projektą „Katedros aikštės tęsinio ir laiptų iki Birutės g. tvarkybos darbai“, bus nukirsta dar 10 medžių.
Iškirs 124 medžius
Dar praėjusių metų pabaigoje iš UAB „Žemaitijos keliai“ Telšių rajono savivaldybės administracija gavo prašymą dėl leidimo kirsti želdinius įgyvendinant Palangos ir Kepyklos gatvių rekonstravimo projektus. Šių metų balandžio pradžioje nuvykusi į vietą Telšių rajono savivaldybės Želdinių apsaugos, priežiūros ir tvarkymo komisija (pirmininkas Telšių rajono savivaldybės administracijos vyr. specialistas (ekologas) Raimondas Račkauskas) apžiūrėjo želdinių būklę, apsvarstė galimybes juos pertvarkyti ir suteikė leidimą „Žemaitijos keliams“ iškirsti 99 liepas, 4 ąžuolus, vieną klevą uosialapį, 5 uosius, 2 riešutmedžius, 4 šermukšnius, 5 tujas ir 4 kriaušes.
„Tikrai sukandę dantis suteikėme šį leidimą, – „Telšių ŽINIOMS“ teigė Savivaldybės ekologas R. Račkauskas. – Ypač gaila liepų, tačiau daugelis jų jau buvo sužalotos ir pasmerktos žūčiai dėl to, kad gyventojai netinkamai jas genėjo.“ Pasak ekologo, buvo pasirinkimas – palikti medžius viduryje naujai atsirasiančio šaligatvio ir siaurinti gatvę, tačiau jis atmestas, mat daugelis želdinių yra labai prastos būklės, ir bendro vaizdo formuoti nebeišeina. Komisija konstatavo, jog gatvių juostos yra per siauros, kad, pašalinus blogos būklės želdinius, būtų galima įrengti žaliąją juostą nepažeidžiant projektavimo normų, saugaus transporto ir pėsčiųjų eismo reikalavimų, be to, gatvių važiuojamosiose dalyse ir šaligatvių zonose yra labai daug požeminių komunikacijų, todėl parinkti naujas želdinių sodinimo vietas yra labai sudėtinga, o kartais neįmanoma.
Kepyklos ir Palangos gatvėse iš viso bus iškirsti 124 medžiai, palikta tik 14. Dėl padarytos žalos gamtai Želdinių apsaugos, priežiūros ir tvarkymo komisija apskaičiavo atkuriamąją jos vertę – 65 tūkst. Lt. Kadangi minėtų gatvių rekonstravimo projektų sąmatose medžių atkuriamoji vertė įtraukta nebuvo ir jos įtraukti nebeįmanoma, be to, projektas suderintas su ES struktūriniais padaliniais, Komisija rekomendavo Savivaldybės administracijai rasti galimybių ateityje iš biudžeto skirti apskaičiuotą sumą želdinių įveisimui kitose Telšių miesto vietose finansuoti, o vėliau, planuojant įgyvendinti analogiškus projektus, atkuriamąją vertę skaičiuoti rengiant projektus ir įtraukti ją į projektų biudžetus.
R. Račkauskas teigė, kad Komisija susitiko su Palangos ir Kepyklų gatvių gyventojais, juos informavo apie želdinių būklę, Savivaldybės administracijos vykdomus gatvių rekonstravimo projektus. „Žmonės reagavo labai geranoriškai, – tvirtino Savivaldybės ekologas. – Galvojome, jog bus didelis pasipriešinimas, tačiau daugelis gyventojų džiaugėsi, kad bus rekonstruojama gatvė ir šalinami supuvę, seni medžiai.“ Pašnekovo teigimu, želdiniams kirsti papildomai lėšų nereikės skirti, darbus atliks rangovas – t. y. UAB „Žemaitijos keliai“. Buvo duotas leidimas ir patiems gyventojams medžius kirsti – dauguma tai jau padarė.
Dar ne viskas
Be minėtų želdinių, numatoma kirsti ir daugiau medžių. Tik šį kartą miesto centre – ties laiptais nuo Birutės gatvės Katedros aikštės link. Tai – rezervinis „Katedros aikštės tęsinio ir laiptų iki Birutės g. tvarkybos darbų“ projektas, tačiau darbai gali būti pradėti bet kurią akimirką. R. Račkauskas pasakojo, kad Želdinių apsaugos, priežiūros ir tvarkymo komisija, nuvykusi į vietą ir įvertinusi situaciją, surašė aktą bei nustatė, jog laiptų zonoje auga 10 mažalapių liepų. Nors medžių amžius vidutinis, liepos dėl blogo genėjimo pradėjusios regeneruoti, matyti daug puvinių. Dėl sugadintų, netaisyklingų lajų formų estetinė medžių vertė nedidelė. 7 liepų būklė nustatyta kaip nepatenkinama, 3 – patenkinama. Įvertinus realią ir projektuojamą situaciją, nustatyta, kad, įgyvendinus projektą „Katedros aikštės tęsinio ir laiptų iki Birutės g. tvarkybos darbai“, medžiai atsidurtų vidurinėje laiptų tęsinio dalyje, trukdytų pėsčiųjų ir spec. transporto judėjimui.
Dėl šių priežasčių komisija nusprendė leisti projektuoti želdinių pertvarkymą atsižvelgiant į tai, kad tinkamoje vietoje turi būti atsodinti (vienoda proporcija) nauji dekoratyvūs, atsparūs ir ne mažesnio kaip 12 metų amžiaus augalai. Atsodinimo darbai turi būti finansuojami iš sunaikinamų želdinių atkuriamosios kainos (18 825 Lt).
Ne vien tik pjaus
„Ne vien tik pjausime medžius, – kalbėdamas apie ateities planus išsitarė R. Račkauskas. – Šiais metais pradėsime formuoti du naujus miesto skverelius – prie Durbinio upelio (prie darželio „Saulutė“) ir vadinamajame Žvaigždžių miestelyje (tarp Ragainės ir Sukilėlių gatvių esančiame trikampyje).“ Pasak ekologo, skverelių projektai jau aprobuoti visose reikalingose institucijose, ir šiemet numatoma pradėti žemės planiravimo darbus. Kad būtų suformuotas skverų pagrindas, ketinama naudoti nuo rekonstruotų gatvių atlikusį gruntą – jį sumaišyti su iš Masčio ežero ištrauktu dumblu.
„Prieš kelias dienas iš Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūros gavome raštą kuo skubiau pristatyti sutarties projektą paramai Masčio ežerui valyti gauti, – pasidžiaugė R. Račkauskas. – Iš viso numatoma gauti 2,3 mln. Lt ES lėšų (Savivaldybės biudžeto lėšos – apie 300 tūkst. Lt). Pagal projektą bus valomas dumblas iš Masčio ežero nuo Bevardžio upelio iki Parko gatvės, sutvarkyta pakrantė, nutiesti takai. Dalis ištraukto dumblo ir bus panaudota formuojant minėtų dviejų naujų skverelių pagrindus. Atlikus šiuos darbus, kitais metais būtų galima pradėti sodinti ir augalus.“ Naujuosiuose miesto skveruose ketinama įrengti takelių sistemas, vaikų žaidimo aikštelių, pastatyti suoliukų, pasodinti augalų.