
Nors orai nelepino, visą praėjusią savaitę mažeikiškiai moksleiviai dalyvavo Lietuvos skautų sąjungos (LSS) ir Žemaitijos skautų organizacijos (ŽSO) surengtoje didžiojoje vasaros stovykloje „Šaknim gilyn“.
Stovykla sujungė organizacijas
Dviejų šalies skautus vienijančių organizacijų bendri renginiai nevyko jau tris dešimtmečius.
Žemaitijos skautų organizacijos, kuriai priklauso Mažeikių, Sedos, Šiaulių ir Kretingos skautai, valdybos pirmininkas Martynas Balsys sakė, kad tai lėmė geografiniai nepatogumai. ŽSO nariai savo veikla apima vakarinę šalies dalį, o LSS vienija pietų ir rytų Lietuvos skautus.
„Vertybiškai abi organizacijos yra labai panašios, išsaugojusios senąsias skautų tradicijas, todėl ir sumąstėme tokį nuotykį – stovyklą kartu. Tam parinkome stovyklavietę prie ežero Švenčionių rajone, pabandėme visus skautus suburti į vieną vietą, kur kartu kūrėme tikrą bendrystę, dalijomės patirtimi, mokėmės vieni iš kitų ir stiprinome tai, kas mus jungia, – skautiškas vertybes.
O stovyklos pavadinimas reiškė, kad kiekvienas čia geriau įsišaknysime – į gamtą, draugystę, skautybę ir save“, – „Santarvei“ sakė ŽSO vadovas.
Pasirengimo laikotarpiu buvo nutarta: atsižvelgiant į stovyklautojų amžių ir patyrimo laipsnį, jie gyvens šešiose pastovyklėse. Visi miegos palapinėse, prausis prausyklose, elektros stovyklautojų poreikiams nebus.
Išmėginimus pavyko suvaldyti
Kaip reagavo vaikai? M. Balsys neslėpė: buvo visko. Net dvi dienos tą savaitę buvo lietingos, viena – išvis nuolatinė liūtis, o tai apsunkino veiklos sąlygas.
Bet stovykla pavyko, tai rodo skaičiai – vieną iš dienų stovyklautojų buvo per 380. Pasak ŽSO vadovo, stovyklavimo be išbandymų nėra ko tikėtis. Tačiau rimtas parengiamasis darbas, tikslus planavimas, veiklų numatymas leido išvengti didelių nesklandumų.
Organizatorius nudžiugino ir tai, kad tarp šešių veikusių pastovyklių buvo ir šeimos pastovyklė, joje – skautai tėvai su savo vaikais iki septynerių metų amžiaus. Atvažiavo apie dešimt šeimų, kurios laiką leido su savo dvejų–trejų metų atžalomis, trumpam buvo atvykusi ir skautų šeima su dviejų mėnesių mergyte.
Įprasta, kad mažesnėse ir jaunesnių skautų stovyklose maistą stovyklautojai dažniausiai gaminasi patys, taip mokydamiesi rūpintis savimi. Šioje stovykloje maistu ir maitinimu buvo pasirūpinta iš anksto – didžiojoje vasaros stovykloje dirbo virtuvės šefas, kuriam talkino savanorių komanda.
Pažymėjo edukacinę ir pramoginę pusę
Pirmoji stovyklos diena buvo skirta įsikurti. Prieš stovyklos atidarymą šią vietą aplankė organizatorių „desantas“, kuris paruošė stovyklavietę, tačiau atvykusiems skautams teko ir palapines statyti, ir hamakus tempti. Kas norėjo, ir indų spinteles statėsi ar kitaip įsirenginėjo pastovykles.
„Visoms kitoms dienoms buvo sudarytos programos: viena edukacinė, kai skautai mokėsi ir įgijo praktinių žinių, kita – pramoginė, kai vyko strateginiai žaidimai, orientaciniai žygiai ir panašiai. Buvo susitikimų su ugniagesiais gelbėtojais ir kariuomenės atstovais, kurie pristatė savo specialybes, tarnybą, atsakė į stovyklautojų klausimus. Vyko pirmosios pagalbos suteikimo mokymai, tad veiklos netrūko“, – pasakojo M. Balsys.
Po veiklų ir pramogų tai visos stovyklos mastu, tai pastovyklėse, tai tarp brolių ir sesių buvo uždegamas laužas. Laužas yra skautų brolis, jis kuria jungiamąjį ryšį, prie laužo gimsta ir tobulėja bendrystė.
Vyks patyrimo stovykla
M. Balsys, vienas iš šios stovyklos organizatorių, mano, kad ji tikslą pasiekė, daug davė kiekvienam – ir ne materialine prasme: leido išgyventi bendruomeniškumo jausmą, ko žmonės dažnai negauna kasdienybėje, suteikė žinių, naujų potyrių. Per tą laiką nemažai išmokstama, stovyklos metu ryškėja gilesnės vertybės, ugdoma asmenybė.
Stovyklose skautai ir jose dalyvaujantys ne šios organizacijos nariai susitinka, pamato, kokia didelė jėga yra skautybė.
ŽSO rugpjūtį Renave rengia šešių dienų stovyklą „Skautas gamtoje“, kurioje dalyvaus šios organizacijos skautai nuo 13 metų amžiaus. Tai bus ne pramoginė, o patyrimo stovykla, kurioje jaunimas galės realiai patirti ir išgyventi tai, ko dažnai mokosi tik teoriškai, perskaito knygose ar pamato filmuose. Šioje stovykloje bus tobulinami įgūdžiai, kaip išgyventi gamtoje, ką daryti ekstremaliomis sąlygomis.
Rugpjūčio trečią savaitę Žemaitijos skautai visus kviečia į jubiliejinį 100 kilometrų žygį pėsčiomis iš Mažeikių į Pakutuvėnus.
Vidas STANKUS